logo
Niedziela, 07 marca 2021
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Bóg nie może być miłosierny i wszechwiedzący.
Autor: Mateusz (80.50.132.---)
Data:   2021-02-17 21:10

Ostatnio moją wiarę niszczy problem zła, a właściwie chyba już jej nie ma, a to mi się nie podoba. Jednym z problemów z którym się zmagam jest teodycea, a więc problem zła, poniżej przestawię swój tok rozumowania. Bóg jest wszechwiedzący i miłosierny. Bóg wie ze jeśli stworzy świat ludzie będą grzeszyć i skazywać się na potępienie, a cześć aniołów upadnie. Potępieni będą cierpieć. Więc, Bóg wie że jeśli stworzy świat to skaże wiele aniołów i ludzi na wieczne cierpienia. Bóg jeśli jest miłosierny nie powoływał by niczego gdyby wiedział ze ostatecznie miało by wiecznie istnieć. A więc Bóg nie może być miłosierny i wszechwiedzący, te dwa cechy wykluczają się jeśli Bóg jest odpowiedzialny za stworzenie świata.

Na zakończenie dodam ze znany jest mi koncept "nadziei powszechnego zbawienia" lecz ona nie tłumaczy cierpienia aniołów a także jest tylko nadzieja, czyli dopuszczamy ze Bóg mógłby powołać do życia osobę wierząc ze ostatecznie będzie potępiona.

Mam nadzieje ze mój tok rozumowania jest błędny oraz że ktoś wykaże to.

Re: Bóg nie może być miłosierny i wszechwiedzący.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-02-17 22:40

1.
Lepiej jest być, niż nie być

2.
Powiesz, że Bóg mógł ni stwarzać np. szatana. Gdyby go nie stworzył tylko dlatego że "przewidział że się zbuntuje" byłoby to nic innego, jak ograniczenie wolnej woli szatana - tyle że "uprzedzająco". Wynika to z głębokiego szacunku do prawa do wyboru samego szatana. Eliminacja - nawet prewencyjna - ze względu na treść wyboru byłaby właśnie zamachem na wolną wolę.

3.
Pamiętaj, na czym polega Piekło - na DOBROWOLNYM wybraniu oddzielenia od Boga. Jak pisze Św. Katarzyna z Genui, Bóg otwiera bramy nieba każdemu, a potępieni rzucają się sami w otchłanie piekielne, ponieważ nienawiść do Boga jaką żywią, sprawia, że stan niebieskiej szczęśliwości byłby dla nich torturą gorszą od piekła. Podobnie, w Dzienniczku s. Faustyny Kowalskiej czytamy: „Dusza będzie potępiona tylko ta, która chce” /1452/
Gdyby ktoś chciał "nie być w piekle" nie byłby w nim. Jest tam, gdzie chce być.

4
Zasadniczym powołaniem człowieka jest zbawienie. Czemu zajmujesz się przede wszystkim losem tych, którzy się przeciwstawiają swojemu powołaniu?
Chciałbyś uniemożliwić WSZYSTKIM to wielkie szczęście, które mogą WYBRAĆ, dlatego, że niektórzy go NIE WYBIERAJĄ?

5
I w końcu - nie zaniedbuj Chrystusa. Bóg zrobił WSZYSTKO by nakłonić tych, którzy wybierają potępienie, żeby jednak wybrali wieczne szczęście. Umarł za to w męczarniach - a my mamy mieć pretensje za to, że nas stworzył?!

Autor: Mateusz (31.42.24.---)
Data:   2021-02-17 23:05

"Bóg wie ze jeśli stworzy świat ludzie będą grzeszyć i skazywać się na potępienie, a cześć aniołów upadnie".
Zapomniałeś, że ludzie, a tym bardziej aniołowie są wyposażeni w bardzo przydatny wynalazek, który nazywa się rozum. Nawet jeśli ktoś grzeszy, to nawet na podstawie rozumu (jeśli nie miłości do Pana Boga) ma szansę się opamiętać zanim będzie za późno.

"Potępieni będą cierpieć. Więc, Bóg wie że jeśli stworzy świat to skaże wiele aniołów i ludzi na wieczne cierpienia".
O wiele większą krzywdę mieszkańcom piekła Pan Bóg wyrządziłby wtedy, gdyby kazał im stale ze sobą przebywać. Co więcej, wszyscy oni trafili tam korzystając z drugiego bardzo pożytecznego wynalazku, wolnej woli. Chcieli zgrzeszyć, to zgrzeszyli. A chcącemu...co? Szanowny autor dokończy? Właśnie tak - nie dzieje się krzywda.

"Na zakończenie dodam ze znany jest mi koncept "nadziei powszechnego zbawienia" lecz ona nie tłumaczy cierpienia aniołów a także jest tylko nadzieja".
Bo nadzieja to nie przymus.
I mała prośba: nadzieja powszechnego zbawienia, teodycea... to wszystko już jest na tym forum, od wielu lat. Czemu w takim razie miał służyć ten temat? Udowodnieniu, że jesteś uczulony na opcję szukaj, bardzo przyjazną użytkownikowi? Bo ja na przykład nie lubię, gdy ktoś rzuca we mnie odgrzewanymi kotletami z nieświeżego mięsa. A jeśli chciałeś podyskutować, to służy do tego sąsiednie forum.

Autor: jolka (---.231.30.213.koba.pl)
Data:   2021-02-24 05:35

Znasz kolędę 'Bóg się rodzi' i tam są słowa: wzgardzony, okryty chwałą, śmiertelny Król nad wiekami - obok siebie przeciwieństwa współistniejące, możliwe tylko w Bogu. Dlaczego nie można przyjąć logiki Boskiej a tylko ludzką? Są pytania, na które na ziemi nie dostaniemy odpowiedzi ale to nie przeszkadza mi w wierze w Boga i Jego tajemnice.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: