logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 8 lat temu zawarłam ślub w świątyni indyjskiej.
Autor: Ola (31 l.) (2.28.17.---)
Data:   2021-04-07 16:01

W 2013 roku gdy mialam 23 lata (zaraz po studiach) wzielam slub cywilny z hindusem w Indiach abysmy mogli byc razem w Anglii. Upewnilam sie ze to co podpisuje nie zmienia mojej wiary. Nadal jestem chrzescijanka. Jednak w duchu mialam poczucie ze zwiazek cywilny nie jest czyms co wiaze mnie z moim ukochanym. Poprosilam wujka mojego meza aby zaaranzowal nam cos w ich swiatyni. Nie wiem co tam wypowiadal ich duchowny ani moj maz nie wie bo to w jakims dialekcie. Teraz po 10 latach mam w sercu poczucie ze bardzo zgrzeszylam. To co wtedy wydawalo mi sie dobrym pomyslem wiazacym i prawdziwym przed Panem Bogiem, moglo go obrazic a mnie potepic. Bardzo sie tego boje. Niedawno spowiadalam sie juz ze zwiazku niesakramentalnego i dostalam rozgrzeszenie pod warunkiem bialego malzentwa i wziecia slubu mieszanego w naszym Kosciele katolickim. Czy powinnam isc jeszcze raz do spowiedzi i porozmawiac ze swoim spowiednikiem?

 Re: 8 lat temu zawarłam ślub w świątyni indyjskiej.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-04-07 17:38

Czy mamy rozumieć, że w tamtej spowiedzi mówiłaś tylko o związku niesakramentalnym, nie wspomniałaś zaś o ceremonii religijnej?

Wiesz, jeśli tak się stało, naprawdę najmądrzejsze byłoby porozmawianie z księdzem. Niekoniecznie na spowiedzi, ale można. Wszystko Ci wyjaśni. Piszesz niejasno: świątynia indyjska nie znaczy np. wcale hinduistyczna. Wskazuje na związek z nacją, nie z religią. Tak samo jak polska świątynia nie musi być katolicka. Zanim wybierzesz się na rozmowę, to spróbuj się dowiedzieć, jaka to była świątynia i co tam się zdarzyło, bo w sumie nie wiesz, skoro nie rozumiałaś. Poradź się księdza, wytłumaczy Ci, co dalej.

 Re: 8 lat temu zawarłam ślub w świątyni indyjskiej.
Autor: Porada (207.244.70.---)
Data:   2021-04-07 18:01

Nie widzę sensu ponownej spowiedzi. Sytuacja jest prosta. Każde współżycie poza związkiem sakramentalnym jest ciężkim grzechem cudzołóstwa. Nieważne ile dostaniemy państwowych pieczątek i papierów. W takiej sytuacji są 3 możliwości: rozwód cywilny (bo na status w Kościele to nie ma żadnego wpływu), białe małżeństwo (jak brat z siostrą), lub ślub mieszany. Kolejna spowiedź nic nie da, bo sytuacja już jest jasna, trzeba tylko się do niej ustosunkować.

 Re: 8 lat temu zawarłam ślub w świątyni indyjskiej.
Autor: B. (---.184.237.14.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-04-07 23:44

Co do ślubu, to odpowiedzi już otrzymałaś.

Druga rzecz to prośba o udział (i udział) w akcie religijnym w ich świątyni:
"Poprosiłam wujka mojego męża aby zaaranżował nam cos w ich świątyni. (...) Teraz po 10 latach mam w sercu poczucie że bardzo zgrzeszyłam. To co wtedy wydawało mi się dobrym pomysłem wiążącym i prawdziwym przed Panem Bogiem, mogło go obrazić a mnie potępić. Bardzo się tego boje."
Słusznie to Cię bardzo niepokoi.

„To co wtedy wydawało mi się dobrym pomysłem wiążącym i prawdziwym przed Panem Bogiem, mogło go obrazić a mnie potępić.”

Potępić to nie, pod warunkiem, że przeprosisz z serca Boga, nawet za chwilę. Może już to zrobiłaś? Ponieważ sprawa jest z najpoważniejszych, na Twoim miejscu powiedziałabym podczas spowiedzi (jeżeli tego nie zrobiłaś) dokładnie to co napisałaś (zacytowałam wyżej).
Piszesz, że miałaś dobre intencje („wydawało mi się dobrym pomysłem wiążącym i prawdziwym przed Panem Bogiem”). Ale sama sobie nie zdołasz dać pokoju w tej sprawie, jak widać. Ten pokój da Ci tylko Bóg, gdy podczas spowiedzi wyraźnie powiesz o co chodzi. Chyba tego do końca nie zrobiłaś, bo już byś ten pokój serca miała.

Przed Chrystusem Izrael wielokrotnie oddawał cześć bożkom ludów pogańskich. Bóg nieustannie napominał ich przez proroków. Bóg w Biblii nazwał takie praktyki uprawianiem nierządu z bogami obcymi, cudzołożeniem z bogami obcymi (np. Wj 34,16; Kpł 20,5; Pwt 31,16; Sdz 2,17; Sdz 8,33; 1 Krn 5,25; Ez 16,20; Ez 16,36; Ez 20,30; Ez 23,30; Ez 23,37).

Życzę uzyskania pokoju serca. Bóg sprawił, że jest to dla nas możliwe i stosunkowo proste, dostępne.
Serdecznie Cię pozdrawiam.

 Re: 8 lat temu zawarłam ślub w świątyni indyjskiej.
Autor: Ola (2.28.17.---)
Data:   2021-04-08 09:52

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Na razie zyjemy w 'bialym malzenstwie' z planem o slubie mieszanym. Przeprosilam Pana Boga za ten grzech z serca i poprosilam o spokoj ducha jesli jest mi wybaczone. Podczas modlitwy oddalam tez swoje zycie Panu Jezusowi z prosba aby zrobil z nim co chcial. Jesli Jego wola jest zakonczenie tego zwiazku z jakis przyczyn dla mnie na razie nieznanych to jestem gotowa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: