logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Piotr (---.wicom.pl)
Data:   2021-04-19 08:12

Witam. Jestem osobą wierzaca, praktykujaca niestety zona po slubie bardzo szybko bo od 6 do 12 wdala sie w relacje z kolega z pracy. Co skutkowało doprowadzeniem do rozwodu mimo mego sprzeciwu. Obecnie zona przyznala ze jest w związku ale zaczetym po rozwodzie. Jednak na 99% klamie poniewaz jeszcze w trakcie małżeństwa dochodzily do mnie rozne plotki. Jak wygląda teraz moja sytuacja? Rozumiem mnie przysięga dalej obowiązuje. Co w sytuacji gdybym sobie kogoś znalazl? Czy jestem wykluczony?

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-04-19 14:16

Jeżeli zawarliście ważnie ślub kościelny, to do śmierci Twojej żony jesteś jej małżonkiem i nie masz moralnego prawa do wchodzenia w inne związki. Relacja typu konkubinat czy współżycie "z doskoku" jest poważnym grzechem.

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-19 15:09

"Czy jestem wykluczony?"

Wykluczony z czego? Gdybyś kogoś sobie znalazł, w domyśle, kobietę z którą byś się związał relacją partnerską, to popełniasz grzech cudzołóstwa.
Grzech nie wyklucza człowieka z Kościoła, ale pozbawia łaski uświęcającej, przez łamanie Bożych przykazań, których nie można traktować wybiórczo, pozbawia możliwości przyjmowania Komunii świętej, rozluźnia więź z Bogiem.
Grzech popełniony przez żonę niesie konsekwencje dla was obojga w postaci rozstania, ale małżeństwo sakramentalne nadal trwa. Piotrze, fakt braku Twojej winy nie usprawiedliwia Twojego potencjalnego grzechu. Wróć do słów przysięgi małżeńskiej.
Do Ciebie należy wybór, jaką drogą pójdziesz. Polecam do refleksji np. Pwt 30, 15-20

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Porada (---.Texas4Tor.com)
Data:   2021-04-19 15:57

Jeśli małżeństwo nie zostało unieważnione, to jego śluby są aktualne. Dla obu stron.

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-04-19 17:16

Tyle tylko, Porado, że sakramentalnego małżeństwa nie można unieważnić. Taka instytucja jak unieważnienie małżeństwa w katolicyzmie nie istnieje.
I nie, to nie jest nieistotny szczegół.

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2021-04-19 19:05

Hanno dobrze, że zwróciłaś na to uwagę. Nie ma unieważnienia. Jest stwierdzenie nieważności - to ogromna różnica.

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Piotr (---.wicom.pl)
Data:   2021-04-20 16:44

(...)

Prosze nie odsylac do kurii

---
Na FPK nie prowadzimy postępowań w sprawach stwierdzenia nieważności małżeństwa ani konsultacji przed rozpoczęciem procesu. Ten temat tutaj nie przejdzie. Nawet w przypadku założenia wątku pod pretekstem uzyskania pomocy w innej sprawie. Szkoda na to Pańskiego czasu. Naprawdę.

z-ca moderatora

 Re: A gdybym po rozwodzie kogoś znalazl?
Autor: Piotr (---.wicom.pl)
Data:   2021-04-20 20:10

Nie chciałem prowadzić postepowan ani konsultacji. Pytanie dotyczylo ogolnych zasad opisu jak taki proces formalnie wyglada. Zapewne mnóstwo tu osob posiadajace doświadczenie w tym procesie.
/.../


Bezpłatna Pomoc Prawna

Porady w zakresie ustalenia tytułu nieważności małżeństwa (kanonicznej podstawy procesu), dokumentów wymaganych do przyjęcia skargi (pozwu), jak i przebiegu samego procesu są udzielane: (klik).

Powyższy link otrzymał Pan 7 grudnia 2020: (klik).

moderacja

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: