logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Msza Święta na wakacjach. Boję się poruszać temat z rodzicami.
Autor: oliwia (---.centertel.pl)
Data:   2021-06-10 16:22

Wyjeżdżam w piątek z rodzicami na wakacje do Grecji, na wyspę. Sprawdzałam na mapie, że jest tam jeden kościół katolicki, pieszo 1,5 h, więc logicznie odpada, żebym sama szła tam duża odległość w miejscu, którego kompletnie nie znam. Mama mówiła mi, że oo weekendzie wypożyczymy samochód - ale no właśnie po weekendzie, a wiec po niedzieli. Moi rodzice są wierzący, ale nie chodzą co niedziele do kościoła. Wiem, jak wyglądałoby to, gdybym naciskała na pojechanie na mszę w niedzielę. Znam to już z autopsji - powstają awantury, że przesadzam, że się rządze, bo zależy mi na Kościele. Niestety tak jest, dlatego boję się znowu poruszać temat. Chcę iść do kościoła dziś, ostatni dzień przed wyjazdem. Czy jednak mogę przystąpić do Komunii, wiedząc, że w przyszła niedziele nie pójdę do kościoła?

 Re: Msza Święta na wakacjach. Boję się poruszać temat z rodzicami.
Autor: rrr (212.180.176.---)
Data:   2021-06-11 10:46

Nie wiem ile masz lat, ale uważam, że powinnaś jednak spytać rodziców, czy jest możliwość, żeby Cię podwieźli na tę Mszę. Jeżeli odmówią, zorientuj się czy nie ma jakiejś lokalnej komunikacji na tej wyspie (autobusy), którymi mogłabyś podjechać do kościoła. Ja kiedyś będąc za granicą (na francuskiej prowincji) jechałem na Mszę autostopem, bo inne środki komunikacji nie istniały - ale znowu, pamiętaj, że wszystko musi odbywać się koniecznie (!) za wiedzą i zgodą Twoich rodziców. Jeżeli i to odpadnie, to możesz udać się na Eucharystię do lokalnej cerkwi prawosławnej (ona też jest ważna, chociaż nie powinno się wtedy przystępować do komunii).

 Re: Msza Święta na wakacjach. Boję się poruszać temat z rodzicami.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-11 22:53

Sprawdź, czy nie ma bliżej kościołów katolickich, ale innego obrządku niż rzymskokatolicki. Możesz spokojnie iść do nich na Mszę Świętą.

 Re: Msza Święta na wakacjach. Boję się poruszać temat z rodzicami.
Autor: mary (---.dsl.bell.)
Data:   2021-06-12 00:02

"Czy jednak mogę przystąpić do Komunii, wiedząc, że w przyszła niedziele nie pójdę do kościoła?"

Ja nie mialabym z tym problemu. A skad wiesz czy nie nastapi jakas sytuacja ze w ogole nie wyjedziecie z Polski a wiec nawewt wiedzac ze nie pojdziesz na msze to wystarczy o tym powiedziec kaplanowi na spowiedzi juz po fakcie, tym bardziej ze bardzo chcialac byc na mszy. A wiec idziesz do komunii bo nie popelnilas grzechu a moze znajdzie sie ktos kto cie zabierze w Grecji na msze sw. (oczywiscie uwazaj patrz co robisz a rodzice moga tylko spowodowac ze nie popelnisz jakiegos glupstwa.

 Re: Msza Święta na wakacjach. Boję się poruszać temat z rodzicami.
Autor: Asia BB (---.internet.jettel.pl)
Data:   2021-06-16 12:26

Jak jesteś niepełnoletnia, to oczywiście masz obowiązek zapytać rodziców o możliwość udziału w niedzielnej Mszy św., a nawet poprosić, jednak bez urządzania awantur w razie odmowy. I musisz rodziców posłuchać, mówiąc inaczej - ewentualny grzech będą mieli oni a nie ty, ponieważ ty nie opuszczasz Mszy Św. z własnej woli i gdybyś tylko mogła (rodzice ci pozwolili) to na tę Mszę byś poszła. Także nie ma tu mowy o dobrowolności koniecznej do popełnienia grzechu ciężkiego. Inaczej sprawa wygląda, kiedy jesteś pełnoletnia i możesz o sobie decydować, wtedy możesz z rodzicami rozmawiać, mając ważny argument w postaci swojej dorosłości, a oni powinni liczyć się z twoim zdaniem. Czasem też jest tak, że mimo wszystko nie mamy możliwości uczestniczyć we Mszy św. na wakacjach i Pan Bóg wie, kiedy naprawdę nie mamy, a kiedy nam się po prostu nie chce (ja nie mogłam, będąc na wakacjach w muzułmanskim kraju). Jeśli nie masz możliwości uczestniczyć, możesz uczestniczyć poprzez transmisję internetową na żywo. Wpisz w google "msza on line" i wyskoczą ci godziny Mszy św według czasu polskiego (w Grecji jest godzina do przodu). Możesz też iść w Grecji do kościoła Prawosławnego, nabożeństwa są dość długie, ale możesz uczestniczyć w części, albo nawet pomodlić się chwilę w prawosławnej kapliczce, których jest w Grecji od groma, na każdym rogu prawie. Możesz też przeczytać i przemyśleć czytania z dnia, a na Mszę św. iść już w Polsce po powrocie, na przykład dodatkowo w tygodniu. Pamiętaj, że Pan Bóg zna twoje serce i wie, że bardzo chciałaś się z Nim spotkać, przyjąć Go, że to, że ci się nie udało, nie zależało od ciebie. On kocha cię tak samo mocno i w Polsce i na wakacjach w Grecji, zatem nie martw się i dobrego wypoczynku.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: