logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-20 19:40

/.../

Forowicze odpowiadają np. tutaj: (klik).
moderator

Polska wioska w Rumunii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Soloniec

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-20 21:17

W okolicach Nowego Solońca jeśli w ogóle będziemy to na pewno nie w niedzielę. W okolicach Turdy (opisywanej w podlinkowanym wątku) też nie wiem, czy w ogóle będziemy. W pierwszą niedzielę będziemy prawdopodobnie w okolicach Syhot Maramorski, chociaż to jeszcze nie jest pewne. W druga niedzielę - jeszcze nie wiem. To "objazdówka" przez Rumunię i plan może się zmienić. Dlatego pytałem, czy może istnieją jakieś strony internetowe, gdzie można zorientować się w położeniu pobliskich kościołów katolickich w Rumunii - jak już tam będę żebym mógł jakoś znaleźć pobliski kościół. A jeśli się nie da to jakie warunki trzeba spełnić, żeby w zastępstwie pójść do prawosławnej cerkwii.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-06-20 23:50

Zawsze możesz iść do cerkwi prawosławnej na nabożeństwo. Liturgia trwa zwykle znacznie dłużej niż rzymsko-katolicka msza święta. Radzę zatrzymać się gdzieś z tyłu, żeby nie mieć problemu z tym, jak się zachowywać.
Generalnie liturgia prawosławna nie jest niestety ekwiwalentem udziału we mszy katolickiej. Czyli jeśli masz dostęp do mszy katolickiej (niekoniecznie rzymskiej) - to wybieraj katolicką (np. grekokatolicką też), nie zaś prawosławie.
No ale czasem naprawdę nie ma wyboru.
Dyscyplina ubioru uczestników iturgii bywa w cerkwi wyższa niż w kościołach katolickich (i chwała im). Odradzam krótkie spodnie, koszulki na ramiączkach itp. Można nie wejść. Zdarza się, że kobieta musi mieć spódnicę i chustkę czy coś podobnego na głowie (zwłaszcza w świątyniach klasztornych). Zdarzają się... wypożyczalnie. Chustek. Dlugich pantalonów (bajka!) Np. na Ukrainie. No ale w obecnej sytuacji paradowanie w ciuchach przechodzących przez wielu ludzi jest wg mnie sanitarnie takie sobie.
Bylam w kilku cerkwiach w Rumunii, ale jako turystka i nie podczas liturgii. W jednej szal na głowę był i tak mile widziany.
Uwaga, nie należy przystępować do prawosławnej Komunii świętej. To dość skomplikowane, ale duża część świata prawosławnego uznaje przyjęcie Komunii św. za przejście na prawosławie. Komunia z Bogiem jest Komunią z Kościołem, w tym przypadku z Cerkwią. No więc ostrożnie.
Generalnie dodatkowa symbolika różnych gestów prawosławnych bywa dla nas mało czytelna, więc lepiej ich nie naśladować, bo mogą znaczyć coś innego niż sądzimy.

Żeby szukać "pobliskich kościołów katolickich", o których piszesz, trzeba wiedzieć, gdzie prawdopodobnie będziesz. Rumunia jednak jest duża.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-21 07:45

Mapy Google naprawdę są użyteczne. Jeszcze nigdy za granicą nie miałam problemu żeby w obcym mieście zlokalizować katolicka parafie.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: . (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-06-21 15:49

Diecezje katolickie w Rumunii mają swoje strony internetowe z adresami parafii. Trudno kopiować tu adresy, bo parafii są dziesiątki w każdej diecezji.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-21 17:37

Dziękuje za odpowiedzi i za praktyczne informacje odnośnie udziału w nabożeństwach prawosławnych. Spróbuję cos poszukać w googlach jak już będę wiedział, gdzie będę w którą niedzielę. Jeśli nie znajdę nic to pozwolę sobie jeszcze raz napisać na tutejszym forum z bardziej skonkretyzowaną prośbą o pomoc.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-24 19:44

W jedną z sobót będę w Alba Iulia. To siedziba archidiecezji z Katedrą Św. Michała. Według Google kościół jest czynny i sprawowane są w nim nabożeństwa. Szukałem w Internecie porządku Mszy Świętych w sobotnie popołudnie (poszedłbym w sobotę za niedzielę), ale nie znalazłem strony internetowej tego kościoła. Mapy Google podają stronę (po węgiersku): "romkat.ro", ale to jest bardziej ogólna strona, i nie potrafię znaleźć na niej porządku nabożeństw. Możecie mi pomóc?

--------

ze strony:
https://archwwa.pl/wyszukaj-msze/msze-swiete-w-jezykach-obcych/#toggle-id-6

Duszpasterz Węgrów
Ksiądz kanonik Paweł Sobstyl, tel. 602 315 705

Zapewne ksiądz kanonik Paweł może pomóc w rozkminie www katedry Alba Iulia w języku węgierskim. Może Pan zadzwoni?

Przy okazji:
https://www.msze.info/msze-za-granica/kraj/rumunia

moderator

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: . (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-06-26 11:48

Google pomaga:
Strona parafii na stronie diecezji:
https://ersekseg.ro/hu/templom/607

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-26 14:03

Odnośnie kontaktu z ks. Pawłem Sobstylem - krępuję się dzwonić, bo myślę, że byłoby to trochę nachalne z mojej strony. Jak dla mnie czym innym jest pytanie na forum, gdzie odpowiadają tylko osoby chcące odpowiedzieć, a czym innym próba zmuszenia kogoś do sprawdzenia dla mnie jakichś informacji. Dlatego jeśli się da to prosiłbym raczej o pomoc osoby przeglądające ten wątek.

Dziękuję za linka do strony parafii. Korzystając z translatora Google doszedłem do tego, że jest tam tylko jedna msza dziennie: W niedziele i święta o 10:00, a w dni powszednie o 7:00 (link do podstrony strony zawierającej te godziny to https://ersekseg.ro/hu/content/szekesegyhaz-latogatasa ). Czyli będę musiał poszukać innych kościołów, żeby w sobotę wieczorem uczestniczyć we Mszy. Chyba, że znajdę coś w niedzielę, wtedy będę w okolicach Medias - Sighisoara.
A tak na marginesie - znalezienie w google informacji o Mszach w Rumunii jest dość karkołomnym zadaniem...

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Ona (---.146.164.41.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-26 15:54

Czyli "ja nie zadzwonię, bo to nachalne, wy poszukajcie za mnie"... Super podejście... Hasło "msza Rumunia" daje dużo ciekawych rezultatów, jeśli przetłumaczyć to na rumuński, to jest jeszcze lepiej. Nie ma wielu Mszy, bo to nie jest kraj z dominującym rzymsko-katolicyzmem. Jeśli nie potrafisz ogarnąć wyszukiwarki internetowej, to zawsze pozostaje szukanie na miejscu po wszystkich kościołach, a raczej cerkwiach. Trochę samodzielności proponuję. A jak się nie da znaleźć, to trzeba pamiętać, że nieobecność na Mszy nie będzie grzechem.

 Re: Msze Święte w Rumunii
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-07-14 22:18

Już wróciłem. Byłem w kościele św. Józefa w Sighisoarze o 18. W ogóle z moich obserwacji wnoszę, że godzina 18 jest w miejscowościach turystycznych typową godziną nabożeństw - nie tylko w kościołach rzymskokatolickich, ale i w innych (prawosławne, protestanckie). Może to mieć związek z tym, że o 18 zamykana jest dla zwiedzających większość atrakcji turystycznych (zamki, muzea, świątynie) i wiele sklepów.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: