logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Gall (---.30.52.218.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-08-27 09:54

Jeżeli życie jest drogą i tylko drogą (Wanda Półtawska) to dlaczego Bóg stworzył ten świat takim wielkim, pięknym i logicznym, kusząc do jego poznawania, panowania i bogacenia się? Dlaczego jedni odchodząc z tego świata poznali tylko skrawek ziemi i nawiązali garstkę relacji, a inni, profesorowie, właściciele wielkich korporacji włożyli wysiłek i poznali ten świat znacznie głębiej? Dlaczego jedni i drudzy będą wrzuceni do jednego worka? Po co Bóg tak się natrudził i misternie uszył tak olbrzymi wszechświat skoro do nieba idzie się dla relacji a nie posiadania?

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-08-27 16:41

Czyż życie, zwane drogą, nie może być piękne?
Czy droga nie może Twoim zdaniem dawać radości?
Czy całe stworzenie i całe życie nie mogą świadczyć o mądrości, pięknie i potędze ich Stwórcy?
Czy życie w stworzonym świecie - wielkim, pięknym i logicznym - nie może być sposobem na poznawanie Boga?
Jeśli na któreś z tych pytań chcesz odpowiedzieć: "nie", to poproszę o solidne uzasadnienie takiej odpowiedzi.

Poznawanie, cieszenie się misternością stworzenia, panowanie nad światem w biblijnym sensie "czyńcie sobie ziemię poddaną" (por. Rdz 1, 28), a także rozumne bogacenie się i służenie dobrami nie są niczym niedobrym. Nie muszą wcale być zgubną pokusą.

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Gall (---.30.48.212.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-08-27 17:07

Trzeba mieć z kimś relację, żeby mieć odwagę eksplorować świat w duchu miłości. Moi rodzice nie wpoili mi relacji tylko zimną inteligencję matematyczną. Na dodatek wszystko działo się w lęku i surowości. Za nic mnie nie chwalili tylko atakowali. Teraz jestem skończonym durniem, który nie ma wsparcia i który z ww powodów nie umiał obronić się przed przemocą kiedy był dzieckiem. Moja rodzina to banda oszołomów. Zostaje mi tylko jedno. Odwrócić się od nich i zacząć żyć jakby ich nie było. Moja matka, hipokrytka, chodzi do kościoła z powodów czysto tradycyjnych. Nie umie budować relacji i nie nauczyła mnie tego. I co gorsza ma w 4 literach to że mnie skrzywdziła. Pozostaje mi porzucić ją i zacząć żyć po swojemu.

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-08-27 19:18

Pytasz po co i dlaczego, "skoro do nieba idzie się dla relacji a nie posiadania"?
Myślę, że i na ziemi są ludzie, którzy mają niewiele a przepiękny wszechświat i to, co Stworzyciel nam dał w faunie i florze, jest "dekoracją" która towarzyszy nam, w ogromnym trudzie naszego życia egzystencjalnego.
Ziemia jest tylko preludium do tego, co będzie, kiedy narodzimy się do życia już na innym poziomie, w wieczności. Piękno jakie jest na ziemi, jest unikalnym śladem samego Boga. Czy to jest kuszenie? Serce miłujące Boga, zaspokoi tylko On sam, nie żadna stworzona rzecz czy nawet to co najpiękniejsze na tej ziemi.
Wyczuwam Twój żal za tym, co miałbyś ewentualnie zostawić. Czemu nie bierzesz pod uwagę że każda chwila Twojego życia to także ślad, jaki zostawiasz, dobry lub zły, osobom z którymi żyjesz lub je spotykasz. Warto jednak nad tym się zastanowić. Jaki zostawiam ślad?

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-08-27 21:21

Do Nieba idziesz dla relacji z Panem Bogiem i innymi zbawionymi - to prawda. Ale skoro obecnie masz wokół siebie tak wspaniały świat, warto przynajmniej w jakiejś części go poznać i skorzystać z tego, co Ci oferuje.

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-08-28 16:49

Gall, to pytasz o stworzenie, żeby opowiedzieć o swoim problemie z rodziną? Jakiej pomocy oczekujesz? Na pewno myślisz o niebie?

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-08-28 17:17

Po co? Z miłości do każdego z nas. Żeby nam się dobrze szło tą drogą. Żebyśmy na niej odkrywali Jego obecność ukrytą w całym tym pięknie.

Wolałbyś, żeby to była jakaś czarna, ciemna dziura, jakaś ponura przestrzeń czy pustynia, z której nie żal byłoby odchodzić? Ale jednak jesteśmy tutaj przez jakiś czas. I czy umieszczenie człowieka w takim ponurym miejscu, bez żadnego śladu piękna wokół, byłoby wyrazem Bożej miłości? Czy mogłoby świadczyć o Jego dobroci?

A może stwarzanie tego świata, planowanie czy jak piszesz "szycie" każdego najmniejszego szczegółu, może to po prostu sprawiało Bogu radość? Może On cieszył się robiąc to dla nas. Przygotowując nam tutaj miejsce. Ukrywając na tej drodze różne skarby, których możemy teraz szukać albo starać się dostrzec na tej drodze. Zrobił to wszystko dla nas i może teraz cieszy się, widząc naszą radość, nasz zachwyt z powodu piękna tej drogi. Może właśnie o to Mu chodziło. Żeby sprawić nam radość. Żeby móc teraz dostrzec czyjś uśmiech z powodu tego piękna.

Czy nie lepiej cieszyć się tym, co jest, po prostu chwilą - "Chwytaj dzień, ciesz się chwilą i żyj! Zawsze idź za głosem serca.", jak mówią słowa piosenki - zamiast już teraz, wybiegając myślami w przyszłość, żałować tego, co możemy stracić?

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-29 14:37

Na tytułowe.

Gall,

Bo tak się Panu Bogu spodobało. Co byśmy tu sobie nie powiedzieli, to i tak będą to słowa jedynie ludzkie.
A Bóg nam podpowiada: "Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. Bo jak Niebiosa górują na ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi."
Warto się nad tymi słowami zastanowić.
Iz 55, 8-9.

 Re: Po co Bóg misternie uszył olbrzymi wszechświat?
Autor: P (---.interkonekt.pl)
Data:   2021-09-03 13:07

Panie Gall,
Czy stosuje się Pan do zaleceń psychiatry? Wcześniejszych wpisach wspominał Pan o poważnej chorobie psychicznej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: