logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Litery przy litaniach - znaczenie.
Autor: Mateusz (---.berklee.edu)
Data:   2021-10-08 02:12

Witam bracia i siostry w Chrystusie Jezusie.

Mam może banalne pytanie ale przez całe moje katolickie życie mi to całkowicie umknęło.
Mianowice przy końcach wielu modlitw (szczególnie litanii) mamy litery np: K - módl się za nami ..., W - Amen.
Łatwo można się domyślić że te literty oznaczają: K - kapłan, W - wierni. Natknąłem się jednak na inne formy jak P - prowadzący?, U - nie mam pojęcia, O - odpowiedź? i tak dalej.

Czy znacie może jakieś uściśnienie tychże skrótów?

Ponadto czasem zdarza się że w śrdoku tekstu pojawia się czerwony krzyżyk - czy oznacza to, że powinno się uczynić znak krzyża w tym miejscu?

Dzięki :)

 Re: Litery przy litaniach - znaczenie.
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2021-10-08 10:07

K - kapłan (lub osoba świecka, gdy modlitwa jest prywatnie odmawiana).
W - wierni (czyli wszyscy)

 Re: Litery przy litaniach - znaczenie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-08 19:24

Nie wiem, o jaki krzyżyk Ci chodzi. Domyślam się, że o taki w tekście modlitwy jak niżej:
"Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj na Serce najmilszego Syna swego i na chwałę, i zadośćuczynienie, jakie w imieniu grzeszników Ci składa, † daj się przebłagać tym, którzy żebrzą Twojego miłosierdzia, * i racz udzielić przebaczenia w imię tegoż Syna swego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen".
Link do modlitwy: https://brewiarz.pl/appendix/modlitwy/nspj.php3
albo tu:
"A oni na mnie patrzą sycąc się mym widokiem, †
dzielą między siebie moje szaty *
i los rzucają o moją suknię." (fragment psalmu z brewiarza)

Jeśli o to chodzi, to taki krzyżyk, jak i gwiazdka oznaczają pauzę w czytaniu na głos. Krzyżyk to mniejsza pauza, gwiazdka - dłuższa pauza. To pomaga zwłaszcza przy chóralnym czytaniu albo przy śpiewaniu.
Nie, nie chodzi o czynienie znaku krzyża.

 Re: Litery przy litaniach - znaczenie.
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-08 19:50

U - uczestnicy

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: