logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: kuba9131 (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-25 07:27

Nie ma już żadnych powodów do radości, prawdopodobnie będzie gorzej. Jak nie wpadać w smutek? Co jest pozytywnego w naszej rzeczywistości żeby umilać sobie życie?

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-12-07 18:27

Powodów do radości jest milion, ale skoro Ty o latach, to moja odpowiedź też.
Ciesz się, że nie jest rok 1939.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Xyz (178.212.127.---)
Data:   2021-12-07 21:09

Nie wiadomo czy nie będzie takiego roku jak 1939 lub nawet gorszego. Powody do radości może i są, ale cieszyć się szczerze jest dziś trudno.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-12-07 23:02

Na Twoje wątpliwości każdy odpowiedziałby co innego. "Odwagi, będzie dobrze" - powiedzieliby optymiści. "Płacz, bo nigdy nie było, nie jest i nie dobrze", usłyszałbyś od pesymistów. Realiści poradziliby natomiast: "Weź się do roboty, bo dobrze jest teraz, a będzie coraz gorzej". Gdybyś chciał o to zapytać, ja też jestem takim właśnie optymistycznym realistą, uważającym, że działać trzeba teraz, a nie za dziesięć lat, ba, nawet nie za tydzień. Teraz. Bo właśnie teraz jest dobrze, póki masz siły do działania, a nie możesz jedynie usiąść i płakać za tym wszystkim, co byłbyś zrobił, gdybyś miał o kilka lat mniej. To zresztą nie ma sensu, bo przeszłości już nie ma. Gdyby jakoś udało Ci się cofnąć czas, rezultat mógłby być dwojaki:
a) znalazłbyś się w trójwymiarowym filmie o Twojej własnej przeszłości: widziałbyś znanych sobie ludzi i zdarzenia, które być może masz jeszcze w pamięci, ale nie mógłbyś podejmować żadnych interakcji z otoczeniem i niczego zmienić. Tak jak w filmie, scenarzysta napisał, reżyser zrealizował, a Ty widzu siedź w kinie albo przed telewizorem i albo chwal, albo narzekaj, że wygląda to tak, a nie inaczej.
b) trafiłbyś do faktycznej przeszłości, czyli do jakiegoś miejsca, w którym czas zatrzymał się o godzinie 23:59:59. Właśnie tej, bo następna sekunda należała już do kolejnego dnia. Panowałaby tam wręcz straszna cisza, bo wszyscy ludzie oraz zwierzęta znajdowaliby się już w przyszłości kolejnego dnia. Nie byłoby wokół Ciebie żadnego ruchu, żadnego dźwięku, nikogo i niczego. Samo wyobrażenie sobie takiej pustki jest co nieco przerażające.
Long story short, nie myśl o tym co było, tylko weź się do działania teraz, aby potem być może było dobrze. Nie obiecam Ci, że na pewno tak będzie, ale istnieje taka możliwość. To istota nadziei.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-07 23:35

Masz chleb? A może coś do chleba? Dach nad głową? Łóżko? Prąd? Wodę? Umiesz czytać i pisać? Masz ręce i nogi? Widzisz (a może masz na dodatek głośno czytający komputer?) Masz dostęp do netu? Buty?
Nie jesteś głodnym - niepełnosprawnym - schorowanym - zaniedbanym - samotnym - zamarzającym analfabetą śpiącym w kartonie pod mostem?
Jeśli spełnia się choćby połowa, to jesteś w świetnej sytuacji. Znacznie lepszej niż spora część ludzkości.

A może byś tak za coś podziękował?

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2021-12-08 00:20

A mnie cieszy to, że mogę się bardziej skupić na Bogu niż dotąd. Jest trudniej, ale dzięki temu bardziej Go szukam. To jest naprawdę wartościowe.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: . (205.201.55.---)
Data:   2021-12-08 02:49

Jak może pocieszyć to, że ktoś ma gorzej ode mnie? Przecież czyjeś nieszczęście nie sprawi, że będę przez to szczęśliwsza. Wręcz odwrotnie, czyjaś bieda powoduje jeszcze większe przygnębienie, że tyle ludzkich dramatów jest na ziemi.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-08 04:30

Wobec tego, że jestśmy obdarowani, a może mamy lepiej niż inni, mamy wiele dobrych dróg - i wdzięczność, i mobilizację do pomocy.
Jest taka stara modlitwa, wędruje przez wiele książek i stron www. Zaprasza do aktywności. My zawsze mamy coś, by dać innym, by się dzielić, by dostrzec, czym dysponujemy i by wyrwać się z użalania się nad sobą. Ten świat sam się nie zmieni.

"Chrystus nie ma już rąk,
Ma tylko nasze ręce
Do pracy nad Swoim dziełem.
Chrystus nie ma już nóg
Aby iść dzisiaj do ludzi.
Chrystus nie ma już głosu
Aby mówić dzisiaj o Sobie.
Chrystus nie ma już sił,
Ma tylko nasze siły
By prowadzić ludzi do Siebie.
Chrystus nie ma już Ewangelii,
Które oni czytają jeszcze.
Ale to, co sprawiamy
Słowem i czynem,
Jest Ewangelią pisaną dzisiaj."
(Anonim Flamandzki, IV wiek)

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Estera (---.147.99.236.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-08 12:39

Kacper, nawróć się. Radość jest w Bogu i jest niezależna od okoliczności. Radość znajdziesz też w byciu dla innych. Czy pomogłeś komuś przed świętami? Może jakaś starsza sąsiadka albo mama chorego dziecka potrzebuje pomocy w zakupach czy posprzątaniu mieszkania?

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Adams (---.24.134.147.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-09 14:14

a ja Ci powiem, ze sie nawet ciesze, ze nie wróci. Wreszcie ludzie siedza w domach i z rodzina. I czas mają na inne pierdoły gdzie tylko siedzieli tych korporacjach i tak dalej :). Oczywiscie praca jest ważna.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Maciej (---.146.97.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-09 16:28

A ja (42) szukam pracy po piętnastu latach działalności własnej. W pandemii zamówienia się skończyły, ojciec mi zmarł z którym pracowałem. Dzieci mam jeszcze w szkole, żona nie pracuje bo choruje. Zawsze wszystkich utrzymywałem i jakoś się wiodło. Pracę miałem taką jaką kochałem. Byłem organomistrzem, konserwacja zabytkowych instrumentów muzycznych w kościołach. Wiele konkretnych osiągnięć. Nie mam oszczędności ale też kredytów. Czuję się trochę przegrany. Mogę robić wszystko. Kurujemy się z covida i w izolacji walczymy ze smętnym myśleniem (brain fog).

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-10 10:49

Tak, najbardziej cieszą się ci, którzy stracili pracę i teraz mogą siedzieć z rodziną cały czas :/ serio, kto myśli w ten sposób? Ci co pracowali w korporacjach często robią to nadal, tylko z domu, i nie zawsze jest to poprawa sytuacji. Zresztą jak słucham o przestrzeganiu praw pracowniczych w tzw. małych i średnich przedsiębiorstwach, to nigdy w życiu nie chcę odchodzić z mojej korporacji, gdzie takie rzeczy są nie do pomyślenia.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-12-10 15:11

Po półtora roku zdalnego nauczania przedmiotów wymagających zrozumienia, liczenia i praktyki, mam wstręt do komputera. Uczniowie i studenci mają poważne braki, i nie wynika to ani z ich złej woli, ani z nieumiejętności i braku starań prowadzących. Wzrosła liczba depresji. Do lekarza czeka się jeszcze dłużej niż wcześniej. Plusy że hoho.

Maciej - jeśli jesteś na Facebooku, to tam działa grupa Katolicki Networking. Napisz tam skąd jesteś i jakiej konkretnie pracy szukasz - "wszystko" to pojemne pojęcie. Jest szansa, że ktoś pomoże.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Adams (---.24.125.99.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-10 16:46

A przed pandemią to nie było depresji? Oczywiście, że były depresje. Tylko mniej się o nich gadało. A teraz się zrobił natłok bo nagle ludzie musieli zatrzymać się na chwilę w domach.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Xyz (178.212.127.---)
Data:   2021-12-10 17:00

Jak widać w tych domach u wielu nie zawsze się dobrze działo. Rozwodów też podobno więcej. Ciężko że sobą wytrzymać. Ludzie uciekali w pracę.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-12-10 17:38

Przed pandemią kolejki do psychiatrów i psychologów były znacznie mniejsze. W tej chwili w wielu miejscach limity są wyczerpane i nie przyjmuje się nowych pacjentów.
Tak, u dzieci i młodzieży zdecydowanie nastąpił spadek formy psychicznej.
"nagle ludzie musieli zatrzymać się na chwilę w domach" - ta chwila trwa już prawie 2 lata. Dzieciakom i młodzieży zdecydowanie zaszkodziła, również pod względem psychicznym. Te z domów przemocowych, alkoholowych przez 1,5 roku nie miały odskoczni w postaci wyjścia do szkoły. Autor postu, Kuba, należy do takich osób.
Ba, wyobraź sobie, że są dzieci, które jedyny ciepły posiłek jadły w szkole.
Tak, wszyscy siedzą w domach. Czy próbowałeś pracować zdalnie z małym dzieckiem w domu? Zapewniam, że się nie da.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Adams (---.24.125.99.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-11 09:23

Oczywiście praca zdalna z dzieciakami jednak dobrze nie wpływa na ich naukę. To akurat się zgadza tak samo i inne zdalne rzeczy. Ale niektóre zdalne rzeczy są na plus i na pewno ktos sie ze mna zgodzi :)

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-12-11 13:59

do Adams

Nie wiem co Ty widzisz dobrego w zdalnym życiu. Co takiego może być tutaj na plus. Człowiek nie jest stworzony do życia w zamknięciu, w odizolowaniu od innych. I takie zamknięcie, odizolowanie, nawet jeśli tylko czasowe, źle na niego wpływa. Bardzo źle.

Piszesz, że ludzie musieli na chwilę zatrzymać się w domach. Naprawdę tak to widzisz - że na chwilę? Może w stosunku do wcześniejszych, "normalnych" lat, to rzeczywiście jest chwila. Ale ona zdaje się nie mieć końca.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Adams (---.24.125.99.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-11 14:34

Joanno, ja piszę to tylko z własnego doświadczenia które miałem w życiu więc wolę zdalnie z dala od ludzi :).

Tak mnie akurat życie doświadczyło. Oczywiście żeby nie było jestem w pełni zdrowy, sprawny fizycznie :)

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2021-12-11 22:40

"Nie wiem co Ty widzisz dobrego w zdalnym życiu. Co takiego może być tutaj na plus."

Wiele osób ceni zdalną pracę. W pewnych zawodach można ją wykonywać z domu nie gorzej niż z biura. Wcześniej taka forma często nie wchodziła w ogóle w rachubę, a teraz praktyka pokazuje, że to się sprawdza. Ludzie nie są mniej wydajni. A plusem jest m.in. oszczędność czasu, dla niektórych ogromna. I mniejsze zmęczenie uciążliwymi nieraz dojazdami.

Zdalna praca nie musi wcale oznaczać zdalnego życia. Jest przecież czas po pracy, a przy zdalnej jest go więcej :) I może być wykorzystany na bezpośrednie kontakty z ludźmi. Na kontakty z własnego wyboru. Te firmowe nie wszystkich zachwycają ;)

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2021-12-15 13:58

"Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.

Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata,
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata.

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

Wczoraj, kiedy twoje imię
ktoś wymówił przy mnie głośno,
tak mi było, jakby róża
przez otwarte wpadła okno.

Dziś, kiedy jesteśmy razem,
odwróciłam twarz ku ścianie.
Róża? Jak wygląda róża?
Czy to kwiat? A może kamień?

Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.

Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody."

Autor: Wisława Szymborska

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-12-16 14:24

Niektórzy mając pracę zdalną w domu, czują się cały czas w pracy. Brak wyraźnej granicy. Szczególnie jeśli telefony i wiadomości są od rana do wieczora. I nie, nie zawsze da się wyłączyć komputer i telefon. Tzn. dać się da, ale skutki mogą być mniej przyjemne i ostatecznie bardziej pracochłonne niż odebranie i odpowiedź.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-16 16:54

Nie zauważyłam, aby zdalna praca dała mi więcej czasu na sprawy pozazawodowe. To, co miałabym zaoszczędzić na dojazdach, trzeba przemnożyć przynajmniej 3-4 razy, ponieważ praca zdalna jest w moim przypadku wielokroć bardziej czasochłonna niż ta w realu. O szkodach psychicznych, społecznych i zdrowotnych całych społeczności szczegółowo nie piszę.
Jedyną korzyścią są dla mnie zebrania o charakterze administracyjnym, odbywane online. Cała reszta to porażka.
Cieszę się, że ostatnie 2,5 miesiąca mogłam pracować w miarę normalnym trybie (niezdalnym), cóż, właśnie mi to odbierają, oby nie na długo.
Ciekawi mnie natomiast, do czego - do jakich dóbr z roku 2019 - tęskni Autor wątku. I dlaczego obecnie nie ma powodów do radości.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2021-12-31 08:28

Jasna a nie masz godzin pracy? Po godzinach pracy telefonu sie nie odbiera. No chyba ze korporacja ci wlazi na glowe a ty sobie dajesz.

 Re: Świat z 2019 roku nie wróci, jestem załamany.
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-10 00:53

Marylo, napisałam "Niektórzy", a nie "ja". Sprawa mniej dotyczy mnie, a bardziej bliskiej mi osoby, a nawet bliskich osób. Do mnie po nocy nie dzwonią. Najwyżej piszą wiadomości.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: