logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-04 22:25

Marsz weselny formalnie rzecz biorąc jest chyba odgrywany po zakończeniu Mszy. Podobnie koncert organowy muzyki świeckiej nie jest w ogóle powiązany z żadnym nabożeństwem. Czy istnieją przepisy zabraniające wykonywania muzyki świeckiej na organach kościelnych? Chodzi o grę poza nabożeństwami.

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-12-04 23:32

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, rozdział I "Zasady ogólne", punkt 7 (klik). Masz tam wyraźne sformułowanie "nie wolno". Niejako wyjęte spod tej zasady są utwory kompozytorów takich jak Bach (który również ma w swoim dorobku wiele utworów sakralnych), Haendel ("Alleluja" budzi jakieś skojarzenia?) czy Charpentier. Wiesz, jak brzmi skomponowane przez tego ostatniego "Te Deum", które w XX wieku stało się motywem muzycznym konkursu Eurowizji, a więc imprezy całkowicie świeckiej? Utwór ten do tej pory wykonywany jest w kościołach, ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie. Co innego granie w trakcie lub po nabożeństwach utworów typowo popowych - o tym nie ma mowy.

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-05 10:05

Może sprecyzuję, skąd moje pytanie: Jakiś czas temu (jeszcze przed epidemią) w naszym kościele miał być koncert organowy. Został odwołany w ostatniej chwili (podobno wskutek interwencji kurii), ponieważ podobno w kościołach nie wolno grać muzyki świeckiej. Jednak to miał być koncert, a nie nabożeństwo. Zastanawiam się, skąd wypływa ten zakaz. Punkt 7 podanej Instrukcji o muzyce kościelnej mówi jedynie o muzyce wykonywanej podczas liturgii, natomiast nie mówi o muzyce wykonywanej poza liturgią. Chciałbym się dowiedzieć, skąd wynika zakaz wykonywania koncertów organowych muzyki świeckiej w kościołach.

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-12-05 13:42

"Chciałbym się dowiedzieć, skąd wynika zakaz wykonywania koncertów organowych muzyki świeckiej w kościołach".

Przypominam o starej zasadzie "koniec języka za przewodnika". Czy pytałeś proboszcza?

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-05 16:40

Nie chcę proboszcza pytać. On na pewno miał z tego powodu problemy. W końcu wszystko było umówione, publicznie ogłoszone, a w ostatniej chwili musiał wszystko odwoływać. Byłoby niedelikatne z mojej strony kazać mu wracać do tego. Poza tym pytanie wynika po prostu z mojej ciekawości, ja nie byłem ani organizatorem ani wykonawcą. Po prostu uświadomiłem sobie, że marsz weselny, będący utworem świeckim jest dopuszczalny, a koncert muzyki świeckiej - nie. Zastanawiam się, skąd to wynika.

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-12-08 12:47

Na tytułowe: niestety może. Kościół obecnie zmierza dokładnie w tym kierunku. Tak jak pewna starożytna katedra w Szwajcarii, którą wielokrotnie odwiedzaliśmy, zmieniająca się w niedzielny Kościół umarlaków, w tygodniu służący jako sala koncertowa, prelekcyjna i wykładowa. Pytanie brzmi: Czy takie jest przeznaczenie Kościoła?

 Re: Czy muzyka świecka może być grana w kościele?
Autor: Samilla (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-12-22 22:21

wrzuć w google: "Lex Romae datur" i poczytaj.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: