logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-12-18 16:12

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże,

Jestem człowiekiem pysznym. Ale Bóg kontroluje wysokość pychy poprzez trudne zdarzenia w moim życiu. Gdybym nie miał żadnych problemów byłbym człowiekiem bardzo pysznym. Chciałbym być wielki, ale pokorny. Wiem że to trudne, ale wiem, że dla chcącego nic trudnego. Co mam zrobić, żeby nauczyć się pokory w sytuacjach kiedy mi się powodzi? Czy są jakieś sposoby, żeby się nauczyć pokory pomimo szczęśliwych sytuacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-12-18 16:36

Witaj,
najlepiej zacznij pomagać osobom potrzebującym, biednym, nie oczekując od nich nic w zamian. Jeżeli jesteś osobą majętną, pozbądź się luksusowych przedmiotów na rzecz mądrej pomocy ubogim.

Z Panem Bogiem.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-18 23:32

Karolu,
Co zrobić, żeby nauczyć się pokory?

Może zacznij od "Litanii Pokory do Jezusa". To modlitwa Tomasza a Kempis. Polecam ją wszystkim. Np.:

Wyzwól mnie, Jezu z pragnienia aby być cenionym
z pragnienia aby być lubianym
z pragnienia aby być chwalonym
z pragnienia aby być wysławianym
ze strachu przed poniżeniem
ze strachu przed wyśmianiem
ze strachu przed skrzywdzeniem
aby inni byli wyżej cenieni ode mnie
aby inni byli chwaleni a ja bym był niezauważony itp.

To tylko fragment litanii. Wybrałam niektóre wezwania. Całość znajdziesz w internecie. Tak będzie najszybciej.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-19 01:18

"Co mam zrobić, żeby nauczyć się pokory w sytuacjach kiedy mi się powodzi?" Pokora nie jest sztucznym poniżaniem siebie, umniejszaniem siebie dla zasady a wbrew prawdzie czy przekreślaniem siebie, bo tak wypada. Jest za to mądrą prawdą o sobie.
Myślę, że kiedy nam się powodzi, warto pamiętać o tym, że to powodzenie nie jest nigdy wyłącznie naszą zasługą. Owszem, mogliśmy się starać, napracować się autentycznie itd., ale ostatecznie wszystko mamy w darze. Także życie, ciało, intelekt, siły, czas, zdolności, umiejętności.
Nie jest nigdy tak, że wszystko zawdzięczamy sobie. Kluczem byłaby więc wdzięczność Panu Bogu i ludziom, uczciwie i szczerze wyrażana. Dalej: uznanie własnych ograniczeń, nieprzypisywanie sobie pełnego autorstwa wszystkich sukcesów.
Tak, powodzi mi się, mam prawo się tym cieszyć, o ile powodzenie nie zostało zdobyte w niecny sposób. Ale powinnam też pamiętać, że niezwykle wiele otrzymuję w darze. Nie wywyższać się. Nie gardzić innymi. Dzielić się i pomagać bezinteresownie... Nie uznawać, że powodzenie jest sensem życia.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-12-19 02:21

"Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mt 20, 26-28).

"Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał" (1 Kor 4, 7).

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Kropka (---.146.34.198.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-19 08:48

Karolu, powiem z punktu widzenia osoby, której często się nie udaje, pomimo tego, że się staram, pracuję na swoich możliwych najwyższych obrotach, radzę Ci żeby po prostu nie oceniać innych, którym się gorzej powodzić, coś nie udaje. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile ktoś mógł poświęcić czasu na coś, co nam łatwo przyszło. Myślę, że powinieneś spojrzeć z perspektywy, tych którzy mają mniej. No i pamiętać, że jednego dnia jesteśmy "bogaci" (mam na myśli nie tylko materialnie), a następnego dnia możemy wszystko stracić.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-19 13:00

Po prostu uswiadom sobie że wszystko jest dane tylko na jakiś czas także dobra tego swiata

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Estera (---.204.80.181.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-19 14:35

Tak naprawdę każdy grzech to sytuacja, kiedy na pierwszym miejscu w życiu stawiam siebie, a nie Boga. Pracuj przede wszystkim nad relacją z Bogiem a Bóg będzie przemieniał Twoje serce i uczył Ciebie jak masz się uczyć pokory.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-12-20 14:11

Dziękuję Wam za odpowiedzi, niech Bóg Wam błogosławi.

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Sylwester (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-12-25 14:19

Polecam modlitwę:
"Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego."

 Re: Jak - pomimo szczęśliwych sytuacji - być pokornym?
Autor: Jo (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-03 00:30

Wdzięczność, wdzięczność i jeszcze raz wdzięczność. Dziękuj Bogu za to co masz. Jeśli możesz dziel się z innymi.
I ważne to co już zostało napisane powyżej. Pokora to nie jest poniżanie siebie na siłę. Pokora to stanięcie w prawdzie. Jeżeli ciężko i uczciwie pracujesz na swój sukces, a przy okazji po prostu masz również szczęście to masz prawo być z siebie dumnym, masz prawo również siebie nagrodzić, masz prawo kupić sobie droższą, markową rzecz.
Grzechem byłoby gdybyś się w tym zatracił, gdybyś poniżał innych, dążył po trupach do celu i żył ponad stan. Warto czasami zrobić rachunek sumienia czy przypadkiem nie patrzysz na innych z wyższością. Jak tak to wyznaj to na spowiedzi, podziękuj Bogu za wszystko co masz i "jako pokutę" podziel się z potrzebującymi.
Życzę powodzenia i ciesz się :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: