logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-22 23:35

Z jakiego powodu przed Pierwszą Komunią Świętą dzieci muszą się wypowiadać?

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-23 00:11

Po pierwsze, możliwość przyjęcia Sakramentu Pokuty należy rozpatrywać w kluczu Łaski, że można go przyjąć, a nie "przymusu".
Po drugie, z tego samego powodu co wszyscy inni ludzie: ponieważ grzeszą.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-23 00:27

Ponieważ 8-latki są już w stanie rozróżniać przynajmniej pewne formy dobra i zła i mieć świadomość, że zrobiły coś dobrego lub niedobrego. W konsekwencji uczą się, że aby przyjąć Komunię świętą, trzeba być pojednanym z Bogiem, poprosić o przebaczenie uczynionego zła. Uczymy dziecko świadomości tego, co nazywamy "mieć czyste serce".

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Ona (---.205.149.15.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-23 08:06

Przecież spowiedź jest równorzędnym sakramentem jak Eucharystia. W konfesjonale spotykamy Miłosiernego Ojca, słyszymy, że mimo różnych złych wyborów, On nadal się do nas przyznaje. Czy to nie piękne doświadczenie?

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-24 15:07

Nie ma Komunii św. bez spowiedzi. 8-latki to też istotki grzeszne i dobrze wiedzą co to jest grzech. Do spowiedzi są bardzo dobrze przez katechetów przygotowywane, inaczej by do niej nie przystąpiły. Muszą mieć świadomość grzechu.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-25 00:44

Pytam w kontekście tego, że, gdy małe dziecko umrze, np. kilkuletnie, to nie odprawia się Mszy pogrzebowej za nie, tylko za rodzinę.
/.../

W Mszale Rzymskim jest specjalny formularz Mszy świętej: 'Msze w czasie pogrzebów dzieci'. Wydanie mszału dla diecezji polskich, Pallottinum, Poznań 2013, s. 239''

moderator

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-27 22:13

Bea, małe dzieci nie mają wielu cech świadomości i samoświadomości, np. zdolności dostrzegania następstw czasowych, pełnego wyodrębniania siebie z reszty świata, oceny konsekwencji swoich czynów, rozróżniania dobra i zła, w związku z tym trudno mówić o świadomym grzechu. Stąd wg mnie praktyka, którą i ja znam - nieodprawianie mszy św. za małe zmarłe dzieci zapewne w nadziei, że są już zbawione i nie potrzebują oczyszczenia.
Szczegóły rozwoju świadomości i rozwoju moralnego (przeciętne progi wiekowe poszczególnych zmian) są poza moją kompetencją, trzeba byłoby zapoznać się np. z psychologią rozwoju dziecka. Niemniej niemowlę nie miało okazji zgrzeszyć, dziecko przygotowywane do Komunii św., np. 8-letnie, świadomość dobra i zła oraz oceny swoich czynów posiadać winno, jest więc wystarczająco zdolne do oceny siebie i tym samym do spowiedzi.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: ... (---.29.125.231.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-28 00:06

Dziecko idące pierwszy raz do spowiedzi i Komunii ma już zazwyczaj 9 lat (koniec klasy III, a nie początek) więc świadomość ma dużą, choć oczywiście nie taką jak człowiek dojrzały.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Samilla (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-12-28 16:51

Kilkuletnie dzieci potrafią mocno grzeszyć i np. z premedytacją i okrucieństwem dokuczać koleżance czy koledze, wiedząc że sprawi mu to ból i będzie płakać. Podobnie z pełną świadomością dręczą zwierzęta, zdając sobie sprawę z cierpienia, które zwierze przechodzi.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-28 19:10

Wynika z tego, że wraz z wiekiem, zdolność grzeszenia wzrasta. Wpływ otoczenia, mediów - czyli działalność /postępowanie innych ludzi niosą ze sobą takie skutki, skłaniają do czynienia zła, a to za przykładem, a to znów z ciekawości.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-29 09:37

Nic chodzi tylko o większą zdolność do czynów grzesznych, ale przede wszystkim większą świadomość grzechu (grzech to nie sam czyn!)

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-12-29 14:27

W naszym Kościele wymaga się, by dzieci były w stanie używać rozumu i były odpowiednio przygotowane do przyjęcia sakramentu, patrz Kan. 914: http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P2H.HTM)
Natomiast w Kościele greckokatolickim Komunia święta jest udzielana już podczas chrztu maleńkim dzieciom. Więcej można o tym przeczytać tutaj:
https://www.ekai.pl/w-kosciele-greckokatolickim-komunia-swieta-bedzie-udzielana-juz-podczas-chrztu/

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-30 22:20

Marek, to wiadomo już z definicji grzechu, bez świadomości i dobrowolności czyn nie jest grzechem.
G_JP a to nie wiedziałam o tym, jak jest w Kościele greckokat. Lecz niejako potwierdza to tezę, że wraz z wiekiem, człowiek jest coraz bardziej grzeszny, a im młodszy, tym bardziej niewinny.
Moje dziecko zadało mi to pytanie, po co musi się spowiadać, skoro małe dzieci mają *czyste serduszka*.
I z obserwacji widzę, że i wiarę większą, bardziej szczerą.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-31 13:46

Myślę, że należałoby pochylić się nad istotą spowiedzi, ale również i sposobem przygotowania do niej małych bądź co bądź dzieci. Takie "inne" przygotowanie "oferuje" np. wspólnota Baranki - dotyczy to wczesnej Komunii świętej, ale myślę, że istota jest ta sama. Przygotowania do spowiedzi opierają na PERSPEKTYWIE DOBRA i jest to podstawowe założenie wspólnot baranków.
https://szkolamontessori.com.pl/czesc-3-kilka-slow-o-sakramencie-pojednania/
https://szkolamontessori.com.pl/baranki-grupy/

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-03 00:35

Nie jestem pewien, czy przekonanie dziecka, że ma "czyste serduszko" jest objawem większej wiary.
Doktryna "tabula rasa" jest sprzeczna z wiarą chrześcijańską, ze względu na grzech pierworodny.
CO nie zmienia faktu, że im świadomość grzechu większa, to i grzech większy.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-03 12:48

Marek.
Wspomnienie o wierze było dygresją na osobny temat, bez szukania wpływu grzechu na ten fakt.
Nie nawiązywałam też do żadnej doktryny.
Chodziło o to, że grzech pierworodny daje skłonność, nie jest grzechem "czynnym", bo nie zależy od naszych uczynków, kolejne grzechy w życiu popełniane zależą już od woli i świadomości, zaciągamy je samodzielnie.
Poza tym dziecko było już ochrzczone, więc piętno grzechu pierworodnego zostało zmazane.
Chodziło tylko o bieżące czyny, postępowanie, itd. Takie dziecko nie popelniło dotąd złych uczynków.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: Samilla (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-03 21:09

@Bea
Już pisałam, że dzieci popełniają grzechy - z pełną świadomością i premedytacją potrafią krzywdzić inne dzieci (wyzywać, obrażać, czasami nawet uderzyć) i zwierzęta. Dzieci bywają bardzo okrutne i nie wszystkie są "aniołkami z czystymi serduszkami".

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2022-01-27 18:01

Mam 4-letniego wnuka nikt mi nie powie ze takie dziecko nie grzeszy. Na przyklad z premedytacja nie slucha rodzicow "bo nie". Nie wiem jak dotrzec zeby takiemu slodkiemu malcowi wytlumaczyc ze tak postepując rani Boga.

 Re: Dlaczego spowiedź przed I Komunią św.?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-28 00:14

W odniesieniu do domniemanego grzechu dziecka 4-letniego Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza, że taki maluch nie posiada jeszcze w pełni używania rozumu, zatem i trudno jest kategorycznie stwierdzić, że takie dziecko na pewno może zgrzeszyć.

Kanon 97 -

§ 2. Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu.

Dziecku po prostu trzeba z uporem tłumaczyć i powtarzać co jest dobre a co złe, ale bez denerwowania się, że maluch próbuje i tak robić po swojemu. Tak jak kropla drąży skałę, tak i ta wiedza i czasem dzięki Bożej łasce ukształtuje sumienie dziecka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: