logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Małgorzata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-29 14:58

Zastanawia mnie taki problem: Biblia jest pismem natchnionym, jest księgą ukazującą nam drogę zbawienia. A jest tak trudna w czytaniu, trzeba znać kontekst i kulturowy i archeologiczny i religijny Żydów i obyczajowy itp. itp. Nie mówiąc już o tłumaczeniach z oryginału- mówię tu o Nowym Testamencie, bo Stary Testament to już w ogóle kosmos. Ale nawet znając te wszystkie uwarunkowania, znaczenia słów w hebrajskim, aramejski, greckim i tak nie jest łatwo zrozumieć "co autor miał dokładnie na myśli". I tu moje pytanie - dlaczego Bóg, w swojej wszechmocy nie natchnął tak autorów Biblii, że cała droga zbawienia, miłość i miłosierdzie Boga nie jest jasne, czyste i zrozumiałe. Tak, aby każdy kto weźmie Biblię do ręki zrozumiał jej przekaz. Rozumiem, że była pisana 2 tysiące lat wcześniej, że ludzki sposób myślenia, wiedzy, zasad, moralności, rozumowania świata, jest inny niż teraz, ale dla Boga nie ma nic niemożliwego, nawet znalezienie takie przekazu aby każdy w każdym okresie dziejów zrozumiał. Co byłoby w tym złego? niewłaściwego?

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-30 00:07

Można by równie dobrze spytać, dlaczego w ogóle Bóg posłużył się Pismem Świętym - wszak mógł "włożyć" każdemu do głowy Ewangelię, bez jakiegokolwiek pośrednictwa człowieka - czy to w formie przekazu ustnego, czy pisanego.

Bóg miał jednak inny pomysł; postawił na ludzi, których namaścił Duchem Świętym. W ten sposób skarb został umieszczony "w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas." /2 Kor 4,7/
Biblia nigdy nie miała być jedynym źródłem, ani nie miała komentować się sama - już święty Piotr w natchnionym liście ostrzega, że czytanie Jej przez ludzi niedouczonych i nie utwierdzonych może wręcz doprowadzić do zguby (2P 3:16), ponieważ nie jest ona do prywatnego wykładu (2P 1:21).
"Filarem i podporą prawdy" jest Kościół (1 Tm 3,15) i to On ma za zadanie nauczać. Biblia jest najważniejszą Księgą na świecie, ale jest ona też wewnętrzną Księgą Kościoła.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Robson (---.w.knc.pl)
Data:   2021-12-30 11:57

Wprost przeciwnie: Abraham, kiedy wyruszył z Ur albo apostołowie gdy poszli za Jezusem nie zrobili tego dlatego, że w jakiejś księdze wyczytali, że tak należy zrobić. Druga wiary i zaufania jest prostsza niż rozumienie i interpretacja tekstów historycznych; na szczęscie może zostać zbawiony nawet analfabeta, a co dopiero ktoś nie znający starożytnych języków.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-12-30 12:17

Spróbuj potraktować Biblię nie jak książkę, którą czytasz, żeby coś zrozumieć, ale jak szansę na spotkanie z Bogiem. Biorąc Biblię do ręki, otwierając Ją, przychodzisz do Niego, pozwalasz, żeby na Ciebie patrzył i starasz się usłyszeć, co chce Ci powiedzieć. Przede wszystkim jesteś z Nim, a On jest z Tobą. I niekoniecznie wszystko musisz rozumieć. Nie zawsze od razu. Ale możesz próbować, starać się, szukać tej odpowiedzi, tego zrozumienia. Jest takie fajne zdanie, które ostatnio przeczytałam. I ono myślę daje tutaj odpowiedź. Zwłaszcza ta pierwsza część:

"Szukajcie czytając, a ZNAJDZIECIE ROZMYŚLAJĄC; pukajcie modląc się, a będzie wam otworzone przez kontemplację."

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-12-30 12:28

Ja jestem bardzo ciekawy, jak by to miało wyglądac wg ciebie? Moglabyś jakąś konkretną propozycje przedstawić? Np. Przychodzę do ciebie i pytam: Nauczycielko dobra, jak mam osiągnąć zycie wieczne?

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Pytanie (---.184.238.5.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-12-30 15:57

Czasem mam wrażenie, że Pan Bóg jest także Największym Poetą :)

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Małgorzata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-30 19:19

Bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia. Czytałam Biblię, całą, wiele razy. I nie czytałam jej jak powieść historyczną. Mam wiele komentarzy biblijnych, świetna jest książka Z. Ziółkowskiego "Najtrudniejsze stronice Biblii", "Klucz do Biblii" Harringtona, chodziłam na wykłady teologiczne dot. Biblii. Tak że, nie jestem jakimiś "zacofanym" katolikiem. Ale rozmawiając z ludźmi na Drodze Św. Jakuba doszłam do wniosku, że wiele osób nie rozumie przekazów Biblii, nie rozumie co Bóg w danej sytuacji chce na powiedzieć. A były to różne osoby, najczęściej dobrze wyedukowane, wierzące w Boga, mające z nim żywą relację. A jednak Słowo Boga jest dla nich niezrozumiałe. I stąd takie pytanie.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-12-31 02:53

To są dwie różne sprawy.
https://swietarodzina.wroclaw.pl/cztery-prawa-zycia-duchowego/
Jakie tu widzisz trudności? Dla mnie jest jedna podstawowa - uwierzyć w istnienie Boga. Potem to już z górki.
Co do zrozumienia Pisma Świętego.
Poruszyłaś kilka RÓŻNYCH problemów. W jednym zdaniu.
Wynika z niego, że ludzie usiłują używać Pisma Świętego do odczytywania woli Bożej. To nie tak. Pismo Święte nie po to zostało napisane. To nie jest kodeks ruchu drogowego (wyjeżdżając z drogi podporządkowanej ustąp pierwszeństwa pojazdom poruszajacym się drogą główną), ani GPS (za 20 m skręć w lewo).
To raczej: Zostaw wszystko co masz i chodź za mną.
Byłoby dobrze i prosto, by Słowo Boże było zrozumiałe. Np.: Nie spożywajcie owoców z tego drzewa, bo pomrzecie.
I pomarli.
Więc to nie działa.
Bóg wyposażył nas w rozum.
A jak widać na podanych przez ciebie przykładach, my nie chcemy z niego korzystać.
Bo to takie niewygodne.
Zmusza do pracy.
I nie wiadomo dokąd nas zaprowadzi.
Myślenie generalnie jest trudne.
Dużo łatwiej jest być bezmyślnym, niż myśleć.
Myślenie jest niebezpieczne!
Łatwiej jest słuchać innych (np. Ewa w Raju węża), niż samemu pomyśleć.
Dlaczego myślenie jest takie trudne?
Bo oznacza, że używamy tego daru (talentu), który dał nam Bóg, zgodnie z przeznaczeniem.
Wow - niedobrze!
A jak się okaże, ze wnioski bedą nie do końca zgodne np. ze słowami węża w Raju?
Co wtedy?
Lepiej słuchać innych (niż myśleć)!
Celem myślenia (a nie wykonywania komend) jest rozwijanie daru.
Może się okazać, np. przy czytaniu Pisma Świętego, że myśli Boga nie są naszymi myślami.
Problem?
No pewnie!
Nauczyć się myśleć jak Bóg?
Po grzechu Ewy?
Pozwolę sobie użyć staropolskiego (bo nie lubię makaronizmów) wulgaryzmu: Gamratka (to od biskupa krakowskiego Pawła Gamrata) mać!
No są jeszcze problemy poboczne np. cytuję: Droga Św. Jakuba i inne takie, ale to nieistotne.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-31 08:53

Przepraszam, że się wtrącę na marginesie, ale przywołane tu rzekome "4 Prawa Życia Duchowego" nie do końca odpowiadają nauczaniu katolickiemu (mimo tak wielkiego rozpowszechnienia w katolickich wspólnotach).

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Robson (---.w.knc.pl)
Data:   2021-12-31 09:10

> A były to różne osoby, najczęściej dobrze wyedukowane, wierzące w Boga, mające z nim żywą relację. A jednak Słowo Boga jest dla nich niezrozumiałe.

Pociesz się, że Maryja i Józef mieli podobnie: Łk 2:49-50.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-12-31 09:46

Małgosiu, Biblię nie tylko się czyta, ale przede wszystkim nią się żyje :) Nie należy opierać się na wiedzy, która nigdy nie da odpowiedzi na to, co pochodzi z Ducha. Dlatego odczuwasz zakłopotanie. Spróbuj zwyczajnie żyjąc dzień za dniem, iść w drogę z Ewangelią i wtedy przyjdą te momenty, w których dostrzeżesz dzięki Duchowi Świętemu, że doszło do "synchronizacji", tego co Bóg Ci mówi przez Pismo, z tym co pokazuje Ci Chrystus przez zdarzenia, osoby które spotykasz. Oto w tym wszystkim chodzi.

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-12-31 10:42

Drobna korekta imienia. Wprawdzie Paweł też był (i inni Gamraci także, ciekawa rodzina), ale chodziło o Piotra. Zaniki pamieci świadczą o:
postępującym procesie starzenia (to polega na tym, że człowiek zaraz po urodzeniu ma 100% szarych komórek, a potem każdego dnia traci ich coraz więcej, niektórzy [nie będę podawał konkretnych przykładów, z łatwością można samemu] traca 100% jeszcze przed śmiercią)
uporczywym tkwieniu w zabobonach
zakażeniu STRASZLIWYM coronowirusem

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-31 13:38

Polecam kanał na Youtube https://www.youtube.com/c/WitekWilk/videos
Naprawdę Słowo Boże jest aktualne dla każdego z nas dzisiaj. I nie jest aż takie trudne, jak się wydaje :)

 Re: Cała droga zbawienia nie jest jasna, czysta i zrozumiała.
Autor: Gośka (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-16 10:00

W książce Gabrieli Bossis „On i ja” można przeczytać: Przeczytawszy w objawieniach Katarzyny Emmerich, że upadł siedem razy w drodze na Kalwarię, zapytałam [Jezusa]:
- Dlaczego nie powiedziałeś nam wszystkiego w swojej ewangelii?
– Nie kochano by Mnie przez to więcej.

Podejrzewam, że gdyby zapytać Boga "a czemu nie dałeś jakichś super jasnych wytycznych, żeby to i półchłopek zrozumiał w lot?" to odpowiedź byłaby ta sama.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: