logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozumieć 1 J 3,20?
Autor: Barnaba (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-05 02:11

"A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko" 1 Jana 3,20

A) Czujemy się źli, grzeszni, przegrani, a Bóg mówi: jesteś Moim dzieckiem, nie słuchaj tego, jesteś dobry, Kocham Cię, słyszysz?

B) Czujemy się źli, grzeszni, przegrani, a Bóg mówi: Skoro Ty tak o sobie myślisz to pamiętaj, że Ja tym bardziej to wiem, ty grzeszniku...

Który to wariant? Kiedy to przeczytałem to obrazu zacząłem dziękować Bogu za Jego miłość, bo skojarzyło mi się bardzo mocno z A (taka wrażliwość), ale po przeczytaniu co jest w wersecie 21: "Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża,
mamy ufność wobec Boga". Sam już nie wiem jak to rozumieć...

 Re: Jak rozumieć 1 J 3,20?
Autor: moderator (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-05 02:37

Przypis do Biblii Tysiąclecia:
Mowa o gotowości ze strony Boga przebaczenia każdego grzechu, gdy tylko żałujemy.


Przypis do Biblii Jerozolimskiej:

20 "A jeśli serce oskarża nas, to przecież Bóg jest większy niż nasze serca i zna wszystko".

3,20 Człowiek, który czuje wyrzuty „swego serca”, swego sumienia (por. 1 Kor 4,4+; Ef 1,18+), wie, że Bóg zna wszystko (por. J 16,30) i że On jest Miłością (3,1; 4,8+), a więc że jest bardziej przenikliwy i bardziej wyrozumiały niż nasze sumienie, jednakże zakłada się praktykowanie miłości i wypełnianie przykazań (w. 23-24). — Inne tłumaczenie: „i przed Nim przekonamy nasze serce, jeżeli ono by nas oskarżało, że Bóg jest większy od naszego serca i że On zna wszystko”.

20. Miłość i łaska Boga, który jest większy od naszych organów życia religijnego i moralnego, stanowi ostoję nadziei i ufności chrześcijańskiej. On przenika doskonale całego człowieka (zna wszystko) i odnosi wszystko do miary swej nieskończonej miłości. Autor nie mówi wyraźnie, czy niepokój sumienia powodują grzechy (popełnione po otrzymaniu łaski wiary? przedtem?), czy też niemożność osiągnięcia pełnej miary doskonałości Bożej na miarę Chrystusa. Jedno jest pewne: nieskończona miłość Boża przewyższa nieskończenie ten stan rzeczy i władze ludzkie, które dyktują niepokój, jest więc niezawodną ucieczką chrześcijanina.

21 "Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, to mamy ufność w Bogu"

21. Serce, które osiągnęło pokój w Bogu lub które nic nie wyrzuca chrześcijaninowi, przepełnia ufność: znajduje się ono w stanie doskonałej przyjaźni z Bogiem.

3, 20-21. W judaizmie wielokrotnie podkreślano, że Bóg zna serca wszystkich ludzi (por. Jr 29,23). Niektóre teksty nazywają Go nawet „Badającym Serca”. Biblia powiada: „Szczęśliwy, którego własna dusza nie potępia” (Syr 14,2).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: