logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia św. a Alzheimer.
Autor: Elżbieta (---.6.20.5.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-01-10 23:09

Moja mama jest chora na alzheimera. Zawsze była bardzo wierzącą. Aktualny stan jest taki, że jest leżącą i nie mówiącą. Nieraz otwiera oczy i poznaje osobę z bliskigo otoczenia. W I piątki przychodzi ksiądz. Aktualnie stwierdził, że nie ma sensu aby przychodził, ponieważ mama jest nieprzytomna. Nie wiem co taka osoba chora myśli i pragnie. Wiem, że dużo rozumie co się do Niej mówi. Czy można taka osobę pozbawić chleba życia. Może nie okazywać pragnienia ale nie wiem czy nie pragnie myślą.

 Re: Komunia św. a Alzheimer.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-11 00:33

Z tego, co wiem, osobom nieprzytomnym (ale nie wiem, jak to definiujesz) nie podaje się Komunii św. Co znaczy dla Ciebie i księdza: nieprzytomna?
Czy mama odróżnia Komunię św. od czegokolwiek jadalnego?

O nieprzytomnych i sakramencie namaszczenia chorych (nie zas Komunii), udzielanym: "choremu, który stracił przytomność lub używanie rozumu, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jako wierzący prosiłby o to, gdyby był przytomny. Wynika stąd, że w zwyczajnej sytuacji ksiądz może udzielić sakramentu tylko wtedy, gdy zna tę osobę, która jest już nieprzytomna, lub ktoś w sposób odpowiedzialny mógłby zaświadczyć, że jest to osoba ochrzczona, praktykująca i na pewno pragnęłaby przyjąć sakramenty Kościoła w niebezpieczeństwie śmierci" http://www.zagan.strony-parafialne.pl/sakramenty-i-sakramentalia-12606/namaszczenie-chorych-12900

 Re: Komunia św. a Alzheimer.
Autor: Elżbieta (195.187.108.---)
Data:   2022-01-12 09:42

Mama nie jest nieprzytomna. Jest słabiutka i duzo śpi. Nie mówi. Lubi jak się z Nią modlę i jeszcze niedawno na zakończenie modlitwy nieudolnie mówiła AMEN.

 Re: Komunia św. a Alzheimer.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-01-12 11:36

Elżbieto, Twoja mam łączy się teraz z Bogiem w inny sposób, przeznaczony tylko dla Niej. Komunia w postaci chleba przeznaczona jest dla grzeszników, Twoja mama w tym stanie raczej nie grzeszy. Niemniej raz w miesiącu może przyjmować sakrament chorych. Porozmawiajmy o tym z księdzem.

 Re: Komunia św. a Alzheimer.
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2022-01-12 23:08

Porozmawiałabym z duszpasterzem, który się na co dzień zajmuje takimi chorymi. Żeby pochopnie nie zabrać Mamie możliwości Komunii Świętej. Opiekowałam się kiedyś taką osobą i widziałam jak walczyła ze słabością, żeby coś nieudolnie powiedzieć.
Założenie, że ktoś "nie grzeszy" wydaje mi się dziwne. Ja sobie nie wyobrażam cierpienia takiej osoby. Widziałam, że osoba, którą się opiekowałam, była świadoma swojej niemocy. Wielu z nas miałoby z tym duży problem. I co się wtedy dzieje w sercu człowieka to tajemnica.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: