logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Karol (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-01-12 13:24

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże,

Jakiś czas temu pytałem na jakie tematy rozmawiać z Bogiem. Dostałem dużo odpowiedzi i pomimo odpowiedzi ja nadal nie potrafię rozmawiać z Bogiem bez problemu. Im więcej myślę o tym, że nie potrafię długo z Bogiem rozmawiać własnymi słowami tym bardziej czuję wściekłość na siebie, ból i żal że Bóg nie otworzył mojego serca na modlitwę rozmowy własnymi słowami. Pytałem Boga co złego zrobiłem, że nie potrafię z Nim rozmawiać, ale nie dostałem odpowiedzi. Co według Was mam zrobić w tej sytuacji?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam :)

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-21 15:52

Zaakceptuj, że modlitwa nie jest czymś łatwym. Czasem idzie, czasem nie; są różne pokusy.
Nie musisz rozmawiać długo własnymi słowami.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Kraków, Szkoła Modlitwy (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-21 16:40

Szkoła Modlitwy Słowem Bożym

W ramach Szkoły organizowane są systematycznie weekendowe sesje (od piątku do niedzieli) dla wszystkich, którzy pragną praktykować modlitwę Słowem Bożym na co dzień.

Proponujemy wypracowaną przez nasze Centrum Formacji Duchowej (Kraków) praktyczną drogę ćwiczeń pomocnych do indywidualnej pracy duchowej w świetle Słowa Bożego. Przybliżone na sesjach ćwiczenia można kontynuować w codzienności z pomocą przygotowanych przez nas materiałów. Na Szkołę składa się kilka sesji w ciągu roku (dwie powtarzane są każdego roku; inne - nowe). Sesje prowadzone są przez duszpasterzy CFD w klimacie pustyni, milczenia z możliwością spotkania z kierownikiem duchowym.

Przedłużeniem formacji w Szkole Modlitwy Słowem Bożym mogą być ośmiodniowe rekolekcje lectio divina lub Ćwiczenia Ignacjańskie, przeżywane w pełnym milczeniu i z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego.

Szczegóły: (klik)

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-21 17:00

To nie do końca odpowiedź na Twoje pytanie, ale może się przyda. Tym bardziej, że mam trochę odmienne podejście.
1) Skupiam się na gotowych modlitwach: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, różaniec, koronka itd. ponieważ te modlitwy są sprawdzone i skuteczne.
2) Staram się pamiętać, że to co robię, jak postępuję jest również rozmową z Panem Bogiem:
"Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie" (1 Kor 10,31)

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Ona (---.205.129.130.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-21 17:50

Przeczytaj książkę ks. Grzegorza Strzelczyka: "(Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie". Może pomoże

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-21 18:46

Zdaje się, że spiąłeś się i uparłeś się na to, że musi się zrealizować Twój scenariusz, i wściekasz się, że się nie realizuje. Odpuść, nic na siłę.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-01-21 21:17

A może kilka wskazówek mistrzów - nauczycieli modlitwy, Doktorów Kościoła. Aktualne i sprawdzone mimo upływu setek lat.

Szukaj. Św. Teresa od Jezusa szukała kilkadziesiąt lat.

1. „Lepiej jest milczeć i być, niż mówić i nie być. Kto posiadł prawdziwe słowo Jezusa, może słuchać także Jego milczenia i dać się poznać przez swoje milczenie". (św. Ignacy Antiocheński).

2. „Jeśli jesteście w usposobieniu radosnym, patrzcie na Pana zmartwychwstałego... jeśli jesteście smutne i w strapieniu, patrzcie na Pana w Ogrójcu... mówcie do Niego i owszem; tylko nie sadźcie się na piękne i wytworne wyrazy, ale w słowach prostych, wprost z serca płynących.” (św. Teresa od Jezusa)

3. „Święty Augustyn mówił, że szukał Boga wszędy wkoło siebie, aż wreszcie znalazł Go w samym sobie. Czy mały to będzie dla duszy roztargnionej pożytek, gdy zrozumie tę prawdę i przekona się, że na to, aby mogła rozmawiać z Boskim Ojcem swoim i cieszyć się Jego obecnością, nie ma potrzeby wzlatywać aż do nieba, ani modlić się głośno? On bowiem tak blisko jest, że i bez głosu ją usłyszy; nie potrzeba duszy skrzydeł, aby latała szukając Go, ale dość jej udać się na samotność i patrzeć, i oglądać Go obecnego we wnętrzu własnym.” (św. Teresa od Jezusa)

4. „Czułam, że lepiej jest mówić do Boga niż rozmawiać o Bogu, bo do rozmów duchowych miesza się bardzo wiele miłości własnej.” św. Teresa od Dzieciątka Jezus

5. „Sytuacja psychiczna jest u różnych ludzi różna. Trzeba umieć odkrywać własne sposoby nawiązywania łączności z wiecznością, podtrzymywania jej czy ożywiania. Rozmyślanie, czytanie duchowe, uczestnictwo w liturgii lub w nabożeństwach... nie dla wszystkich i nie zawsze są jednakowo owocne. Jest rzeczą ważną umieć znaleźć to, co nam najskuteczniej pomaga, a także umieć z tego skorzystać.” (św. Teresa Benedykta od Krzyża)

..........................................................

Św. Jan Maria Vianney obserwował kiedyś swego parafianina, który wiele godzin spędzał na adoracji. Zapytał go, co mówi Panu, klęcząc tak długi czas. W odpowiedzi usłyszał: „Nic Mu nie mówię. Patrzę na Niego, a On patrzy na mnie.”

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2022-01-21 23:13

Karolu, myślę, że w Twoich trudnościach lepiej pomoże Ci ktoś, kto ma możliwość bezpośredniego kontaktu z Tobą, kto Cię zna (pozna). Twoje problemy - jeśli spojrzeć na nie całościowo - nie wyglądają na typowe. I jak widać, otrzymywane rady wcale nie służą Ci na dłuższą metę, mimo że początkowo zdajesz się być z niektórych zadowolony. Może to forum trochę Ci pomaga, ale najwyraźniej nie wystarcza. A mnożenie wątków na ten sam temat nie jest docelowo dobrym rozwiązaniem. Tobie przydałoby się prowadzenie indywidualne - w realu. Odpowiadający tutaj nawet nie wiedzą, ile masz w przybliżeniu lat. A to jedna, a bynajmniej nie jedyna z ważnych informacji o Tobie.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-22 00:27

"Co według Was mam robić w tej sytuacji?"

Karolu,
A może powinieneś dać sobie spokój na jakiś czas? Pozwól odpocząć myślom, nic na siłę... To całkiem niezła rada.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-01-22 20:40

Karolu, a wiesz co to znaczy rozmawiać? To nie tylko mówić, ale również słuchać. Tego, co chce powiedzieć ta druga strona, czyli w tym przypadku Bóg. Piszesz, że nie potrafisz długo rozmawiać. A dlaczego myślisz, że tak właśnie byłoby dobrze - długo? Wcale nie musi być długo. Albo inaczej - nie musisz dużo mówić. W modlitwie najważniejsza jest Twoja obecność, nie słowa. Najczęściej mówi się, że modlitwa jest rozmową. Ale ona przede wszystkim jest spotkaniem. W czasie którego niekoniecznie trzeba coś mówić. Najważniejsze jest to, że się po prostu jest. Bogu nie chodzi o Twoje słowa, tylko o Twoją obecność. Ty zdaje się myślisz, że im więcej Bogu powiesz, tym lepiej. A Jego cieszy samo to, że do Niego przyszedłeś. Twoja obecność. Nawet taka nieporadna. Która nie wie, co powiedzieć. Nawet taka, która gdzieś w środku się złości i czuje żal do Niego. Najważniejsze, żeby była szczera, nieudawana. Żebyś był po prostu sobą. Powiedz Bogu o tym, co czujesz. Nie szukaj na siłę jakiś słów czy tematów do rozmowy, ale po prostu powiedz, pokaż Mu to wszystko, co w danej chwili jest w Tobie. Tą wściekłość, ból, żal. Pozwól Mu tego dotknąć w Tobie. I spróbuj trochę pomilczeć na modlitwie. Posłuchać tego, co Bóg chce Ci powiedzieć. Nie skupiaj się tak bardzo na słowach, bo one nie są najważniejsze.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-01-22 23:39

Do Z

Osoby, które pamiętają Karola z wcześniejszych wątków, wiedzą mniej więcej, ile ma lat - Karol napisał kiedyś, że jest lektorem.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Gośka (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-23 03:21

"Im więcej myślę o tym, że nie potrafię długo z Bogiem rozmawiać własnymi słowami"

Bóg zaprasza do przyjaźni - a czy z przyjacielem ZMUSZAŁBYŚ SIĘ do długiej gadki do niego? Do przyjaciela się mówi to, co chce powiedzieć i to tyle.
Po prostu wyobraź sobie (zrób taki eksperyment myślowy), co się mówi do przyjaciela - i właśnie tyle wystarczy i do Boga.

Pomysłem z sufitu byłoby mówienie do niego dla samego mówienia, "bo powinienem coś gadać" 😁
Do przyjaciela nie mówi się też w kwiecistym stylu (no chyba, że taki już jesteś z natury), nie sili się na erudycyjne wywody by na nim zrobić wrażenie (bo i po co? Przecież się znacie). Mówisz, co ci na wątrobie leży.

[Ja przeginam pałę w drugą stronę, bowiem wychodząc od stwierdzenia, że powinniśmy być jak dzieci - a dzieci są szczere, bezceremonialne - to myślę, że aż za szczera jestem do Niego, bo bywało, że Go wyklinałam w najbardziej prymitywnych słowach, kiedy było mi naprawdę bardzo źle. Gniew na innych i swoją sytuację wyładowywałam na Nim (w wyniku przeszłych doświadczeń nie mam bliskich znajomych, bo mam opór przed szukaniem oparcia w innych, więc jak się dostaje - to mnie albo Jemu). Chcę przy tym stwierdzić, że nigdy przez to się ode mnie nie odwrócił.]

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2022-01-24 22:23

"Osoby, które pamiętają Karola z wcześniejszych wątków, wiedzą mniej więcej, ile ma lat - Karol napisał kiedyś, że jest lektorem."

Taka lakoniczna informacja wcale nie pomaga określić wieku :) Z niej nawet nie wynika, jakim lektorem jest Karol. Czy pełni on tylko funkcję czytania Słowa Bożego, czy posługę stałego lektora. Ze względu na charakter stawianych przez niego pytań wykluczyłabym posługę (wymagany stosowny wiek a także pewne przymioty). Pozostaje więc funkcja. Tę pełnić mogą zarówno młodzi nastolatkowie, jak i osoby w starszym wieku. A jest zasadnicza różnica, czy mamy do czynienia np. z 14-latkiem czy 20-latkiem lub jeszcze kimś starszym.

 Re: Jak rozmawiać z Bogiem?
Autor: o Karolu (---.29.116.184.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-01-25 00:10

W Polsce chyba jeszcze nie ma posługi stałego lektora.

W 2019 roku Karol pisał, że jest w technikum i waha się czy iść do seminarium.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: