logo
Piątek, 27 maja 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Współżycie w małżeństwie to coś kalającego grzechem?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-15 18:27

Dlaczego traktować współżycie w małżeństwie jako coś kalającego grzechem?

I dlaczego małżeństwo Maryi i Józefa nie zostało "skonsumowane"? Z założenia małżeństwo zawiera się, m.in. dla spłodzenia dzieci. Moje pytanie jest 2. O dopełnienie małżeństwa Józefa i Maryi.

 Re: Współżycie w małżeństwie to coś kalającego grzechem?
Autor: Bea (---.systel.pl)
Data:   2022-01-16 13:56

To była moja wypowiedź na komentarz Marka w innym wątku. Wyodrebniajac ją jako osobny post, moderator wprowadza w błąd czytelników, jakobym uważała, jak w 1 zdaniu. A tak wynika z wypowiedzi Marka, nie z moich przekonań.

 Re: Współżycie w małżeństwie to coś kalającego grzechem?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-17 10:31

Tak nie wynika z mojej wypowiedzi, Beo.
Wiele lat pracowałem w parafialnej poradni małżeńskiej i NIGDY bym nie napisał, jakoby współżycie w małżeństwie było czymś, co kala małżonków.

Współżycie seksualne leży w samym centrum małżeńskiej jedności.

Dlatego właśnie w nauce Koscioła tak wielką wagę przywiązuje się do tego, by był aktem międzyosobowym - zjednoczeniem ciał i dusz małżonków.
Taki "pełny" akt małżeński jest obrazem zjednoczenia, jakiego doświadczymy w Niebie.

Niektórzy błędnie myślą, że na sprawy seksualne w nauce Koscioła kładzie sie nacisk, bo jest to sfera jakaś nieczysta, grzeszna. Nic bardziej błędnego. Kościół stoi na straży seksualności, ponieważ jest to sfera święta.

Każde przymierze ma jakiś akt, w którym wyraża się i odnawia.
W prawie mojżeszowym były to 3 rodzaje ofiar : pokarmowa, całopalną i rozlanie krwi zwierzęcia ofiarnego.
W Nowym Przymierzu jest to Ciało i Krew Pańska , nieustannie uobecniana.
W przymierzu małżeńskim takim aktem odnawiającym i wyrażającym przymierze jest akt małżeński.
Zjednoczenie płciowe w "pełnym" akcie małżeńskim (takim, które zawiera spotkanie międzyosobowe nie tylko ciał, ale i dusz) jest jednym z najbliższych danym nam obrazów zjednoczenia w Niebie. Jest więc to akt "odświeżający" (od strony człowieka, Boga postanowienie jest zawsze aktywne i pełne), ale także niejako "zadatkujący" rzeczywistość eschatologiczną.

Spodobało się Bogu uczynić z małżeństwa podobieństwo i obraz Trójcy Świętej i wizerunek miłości Jezusa do swojego Kościoła (patrz 5.rozdział Listu do Efezjan)
Pismo Święte mówi, iż współżyjący ze sobą małżonkowie tworzą "jedno ciało".
Tworzą je do tego stopnia, iż owo zjednoczenie, owa jedność może stać się żyjącą osobą !
Akt płciowy pokazuje moc miłości i możliwości twórcze Przymierza w sposób całkowicie niesłychany - poprzez udział w stwarzaniu nowej istoty ludzkiej.
W tym - między innymi - przejawia się podobieństwo rodziny ludzkiej do Trójcy Świętej - gdzie Duch Święty jest Uosobioną Miłością pomiędzy Ojcem i Synem, gdzie Boskie Osoby oddają się sobie nawzajem w całkowitej i bezinteresownej miłości.

Natomiast jeśli idzie o małżeństwo Maryi i Józefa, sytuacja jest mocno niezwykła: Maryja poczyna Syna Bożego poprzez cudowną interwencję Ducha Świętego i jest "naczyniem świątynnym" w którym tworzy się Jego ciało. Jest kimś w rodzaju monstrancji (Ojcom Kościoła bliski było podobieństwo do Arki Przymierza).

Nie ma możliwości używania naczyń liturgicznych do spożywania śniadania, nie używa się monstrancji, by oprawić w nią czyjąś fotografię (nawet fotografię osoby bliskiej i szacownej).

Maryja jest - dosłownie! - "poświęcona Panu", jest z Nim w całkowitej jedności. Dlatego było konieczne zarówno to, by była dziewicą zarówno przed, jak i po narodzeniu Chrystusa.
Ciekawie mówi o tym ten film: (klik)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: