logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: Anna (31.135.16.---)
Data:   2022-05-02 20:14

Czy post o samej wodzie nie byłby bardziej "ofiarny"?
Po co dodaje się chleb? No, chyba że to pochodzi od Boga. Ale ja nie potrafię z chlebem, nie udaje mi się.

 Re: Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-05-09 22:09

W poszczeniu nie chodzi moim zdaniem o ściganie się z sobą lub z kimś w "większej ofiarności postu". Że kto mniej wody albo kto mniej chleba, ten lepszy, dzielniejszy... ma większą zasługę itp. - to nie jest ani mądra, ani Boża droga.

Rzeczywiście istnieje tradycja postu o chlebie i wodzie. Widać jest mądra. Nie chodzi o głodzenie się bez dostarczania sobie minimum wartości odżywczych. To może być nierozsądne, szkodliwe, wymagałoby starannej kontroli, opieki itp. Ludzie mają jednak podczas postu normalnie funkcjonować społecznie, rodzinnie, zawodowo, a o samej wodzie jest to dla wielu nie tylko nieosiągalne, ale i szkodliwe. Jestem zdania, że Kościół nie może brać na siebie odpowiedzialności za zbyt radykalne pobożne eksperymenty żywieniowe.

A skoro Ci się nie udaje - no to dobrze, zgódź się na tę wiedzę o sobie. Post nie ma dać poczucia sukcesu i satysfakcji. Dostrzegasz swoje granice, to ważne.

 Re: Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-10 00:18

Interesowałem się kiedyś tematem postu. Szukałem informacji jak wyglądał post w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej. W szczególności interesowała mnie tradycja katolicka i prawosławna. Protestantyzmem nie warto sobie zaprzątać głowy ponieważ nie ma długiej tradycji, a do tego każdy pastor mówi coś innego.
Prawosławie i katolicyzm czerpie z doświadczeń pierwszych wieków chrześcijaństwa, choć w katolicyzmie tradycja poszczenia powoli zanika.

Znalazłem kilka ciekawych informacji.
W czasach Chrystusa pościło się we wtorek i czwartek. Post polegał na tym, że jadło się tylko śniadanie i kolację (rezygnacja z obiadu). Nie był to więc bardzo wymagający post.
W jeśli chodzi o tradycję katolicką i prawosławną to nie znalazłem żadnej informacji aby ktoś pościł tylko o wodzie. Wyjątkiem są dwa pierwsze dni Wielkiego Postu w prawosławiu - Czysty Poniedziałek oraz Czysty Wtorek, kiedy nie można nic jeść. Wszystkie wzmianki dotyczące świętych czy klasztorów jakie znalazłem mówią o poście o chlebie i wodzie. W najbardziej wymagającej formie był to kawałek chleba wieczorem.
Polecam: Dzienniczek św. s. Faustyny Kowalskiej Dz. 530 oraz Dz 565. Pełny tekst Dzienniczka: (klik).
Post o chlebie i wodzie jest podobny do monodiety więc jeśli interesuje Ciebie medyczne uzasadnienie skuteczności takiego postu to możesz poczytać sobie jak działają monodiety.

Kolejny problem to to jak często pościć.
W prawosławiu pości się w środy i piątki. Prawosławni zakonnicy w niektórych okresach roku mają obowiązek dodatkowo pościć w poniedziałek. Nie jest to post tylko o chlebie i wodzie - można jeść więcej rzeczy. Jest to dosyć dokładnie określone.
W Polsce w różnych okresach dniami postnymi były:
- środa, piątek, sobota
- środa, piątek,
- piątek

Moim zdaniem należy korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń. Nasi przodkowie świetnie wiedzieli co najlepiej działa, co daje naszej duszy i ciału najwięcej korzyści.
Należy jednak uwzględnić to, że kiedyś ludzie byli przyzwyczajeni do odczuwania głodu. Wiosną często kończyły się zapasy jedzenia i ludzie chodzili głodni - to było dla nich normalne. Do tego reguły obowiązujące w Wielki Post w Polsce, jeszcze w XIX wieku były bardzo surowe - ludzie praktykując taki surowy post rok rocznie byli w stanie więcej wytrzymać.

Zmierzam do tego, że moim zdaniem, współcześnie post o chlebie i wodzie (trzy posiłki z samego chleba), raz w tygodniu, w piątek jest wystarczający. Należy przecież uwzględnić fakt, że nasz post nie powinien przeszkadzać nam w dobrym wypełnianiu zawodowych i domowych obowiązków. Post tylko o wodzie może powodować, że jesteśmy zbyt rozdrażnieni (co może się odbić na innych) i mamy problem z koncentracją (błędy w pracy itp).

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że niedzielny odpoczynek przypomina post - jest to post od wszelkiej pracy. Zarówno post polegający na odczuwaniu głodu jaki i niedzielny odpoczynek działają podobnie - kierują naszą uwagę do środka.
Nie zapominajmy o niedzielnym odpoczynku, który jest naszym obowiązkiem. Post jest tylko dobrym uczynkiem.

 Re: Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-05-10 12:31

Jak pościć? Warto posłuchać:
https://www.youtube.com/watch?v=krJN-u7CHyI

 Re: Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: Anna (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-05-10 14:08

Dziękuję za wyjaśnienia. Choć zjedzenie kawałka chleba powoduje u mnie na dalszy czas postu silne odczucie głodu. Może tak ma być. A post z wodą nie jest dla mnie czymś trudnym. Funkcjonuję zwyczajnie. Dlatego pytałam.

 Re: Czy post o samej wodzie byłby bardziej 'ofiarny'?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2022-05-11 16:06

Jak chcesz, to możesz pościć o samej wodzie, bo tak Ci łatwiej, pod warunkiem, że nie więcej niż jeden dzień naraz.
Próbowałaś z chlebem razowym? Chodzi o to, że współczesne białe chleby (zwłaszcza takie w folii z supermarketu) są bardziej przetworzone niż tradycyjne, w związku z czym zawierają dużo wolnych cukrów i po zjedzeniu takiego chleba poziom cukru we krwi najpierw skacze, a potem gwałtownie spada i stąd się bierze uczucie wilczego głodu. Chleb razowy (taki porządny, nie kolorowany karmelem ani niczym) ma więcej węglowodanów złożonych, czyli energia z niego powinna się uwalniać stopniowo i nie powinno być takich skoków cukru we krwi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: