logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: Patrycja (---.205.210.224.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-05-08 00:04

moje pytanie jak w temacie, skoro nie mieszkamy razem z mężem a mąż w ogóle mało kiedy kontaktuje się z synem, nawet do niego nie dzwoni. Jest to bardzo przykre. Syn ma 10 lat nie wiem jak mam go wychowywać sama. Wiadomo, że matka nie zastąpi ojca dziecku szczególnie chłopakowi w tym wieku. Bardzo się martwię tym. Jak ja mam to dziecko wychowywać. Po prostu nie wiem. Często zdarza się, choć staram się tego unikać, że jak syn jest w złym humorze to staram się go pocieszyć jego to denerwuje mówi, że mam go zostawić w spokoju. Nie umiem odnaleźć się w tym wszystkim ponieważ nie jestem mężczyzną a wiadomo, że mężczyźni inaczej myślą. Chcę dobrze a wychodzi źle. Stawianie wymagań też jest trudne bo wiadomo że to ojciec powinien być bardziej wymagający a jak go nie ma to matce też ciężko jakoś to wszystko łączyć ze sobą. ogólnie ciężka sprawa.

 Re: Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-31 13:18

A przepraszam, dotąd nie wychowywałaś?
Ja też mam 10-latka i od pierwszego roku życia sama z nim jestem. Na dodatek dziecko funkcjonuje odmiennie od innych (jest w spektrum autyzmu).
Zapisz się na warsztaty dla rodziców w Poradni Psychologiczno pedagogicznej. Jest w każdym mieście, bezpłatna.

 Re: Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: Justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-06-01 10:15

Po prostu dawać mu miłość i zrozumienie, uczyć samodzielności. Problemy się pojawia, bo to nastolatek, ale nastawić się pozytywnie i tak uczyć dziecko, że szklanka jest do połowy pełna.

 Re: Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: Lola (89.128.24.---)
Data:   2022-06-02 19:41

Za bardzo się przejmujesz. Łatwiej wychować samej, niż mając obok debila/pijaka/nieudacznika. Co mają powiedzieć dzieci z domów dziecka? Twój synek ma szczęście, że ma Ciebie. Moze jedynie zmuś się do sportu, jeśli tego nie lubisz. Ja osobiście nie lubię, więc mój mąż jedyne co robi, to wychodzi z dzieckiem pograć w piłkę i na rower. Resztę robię ja. 10 lat to trudny wiek. Chłopcy nas testują. Trzymaj się!

 Re: Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: patrycja (---.29.157.223.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-06-03 08:21

Obawiam się, że nie za bardzo się martwię. Zauważyłam, że jak syn rozmawia z ojcem przez tel. to chce mu się płakać, jest potem bardzo smutny. na pewno tęskni za ojcem i zastanawia się czemu tak musi być co mam mu powiedzieć. To trudne dla matki bo każdy chciałby uchronić swoje dzieci przed cierpieniem niestety nie zawsze się da to zrobić.

 Re: Syn (10 l.) Jak go wychowywać sama?
Autor: Dina (---.147.98.60.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-06-11 20:30

Nie wiemy co się stało, że nie mieszkasz z mężem. Nie wiemy czemu rzadko kontaktuje się z synem. To co możesz zrobić to niezależnie od przyczyn nie oczerniać ojca w oczach syna jaki by on nie był. Dziecko dorośnie i samo zrozumie z czasem. Nie usprawiedliwiają ojca, nie pochwalaj. Zachowaj maksymalną neutralność i nie przelewaj tego co było w Waszym związku na relacje ojciec-syn. Nie staraj się pocieszać syna na siłę. Zapytaj go co czuje. Zapytaj czego potrzebuje. Chce pobyć sam? Zostaw go samego w pokoju. Jak przemyśli to zapytaj jak się czuje i o czym myśli. Problemem jest to, ze za bardzo się skupiasz na braku ojca. Panikujesz. Twoje działania muszą być dostosowane konkretnie do tego Twojego dziecka. Postaraj się zbudować mu atmosferę otwartości i pytać wprost czego od Ciebie oczekuje- rozmowy, grania w gry, spaceru itd. Syn płacze po kontakcie telefonicznym z ojcem? Nie pocieszaj. Zapytaj co czuje, co go zasmuciło. Zapytaj o emocje. Może płacze bo tęskni? Może płacze, bo ojciec miał smutny głos? Może ojciec za krótko z nim rozmawiał? Wszystko co piszesz to są Twoje domysły- „na pewno tęskni, na pewno zastanawia się”. Zapytaj go o to wprost. Nie udawaj, ze nie widzisz jak płacze. Nazywaj jego emocje wprost. Powiedz „widzę, że jesteś smutny. Co się stało?”. Jak zada Ci pytanie dlaczego ojciec tak rzadko się z nim spotyka to odpowiedz zgodnie z prawdą nie oczerniając ojca. Powiedz coś w stylu, że nie wiesz dlaczego tak jest i też byś chciała wiedzieć. Jeśli zbudujesz w relacji z synem otwartość do mówienia o swoich emocjach to dasz mu najpiękniejszy dar. To jest najważniejsze w relacji z rodzicem. Doceni to z czasem. Na resztę nie masz wpływu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: