logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Rafał (---.205.210.224.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-05-13 10:19

Dlaczego w Piśmie Św. nie ma żadnej wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu? Czy są jakieś pisma Kościoła, Świętych Kościoła, komentujące ten brak?

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Manka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-17 13:32

Różnie to tłumaczą i bibliści i Ojcowie Kościoła. Jedną z hipotez jest to, że Jezus po pierwsze najpierw ukazał się Maryi, powiedział jej wszystko, poprosił aby poczekała aż zobaczą Go uczniowie i dlatego Ona nie poszła razem z innymi kobietami do grobu. Inna to to, że jeszcze przed męką Maryja wiedziała co się musi stać, ostatecznie Jezus spędził z Maryją kilkadziesiąt lat swojego życia i na pewno rozmawiali o Jego roli w świecie.
Poza tym Ewangelie mówią o drodze do zbawienia, Dobra Nowina to pokazanie jak ludzie mają żyć, kogo czcić i według czyich przykazań czynić, aby dostąpić zbawienia. A główną rolą Maryi było dać życie Jezusowi jako człowiekowi i jej rola w tej drodze do zbawienia już się wypełniła. To moje zdanie. I sądzę, że dlatego tak mało wogóle jest o Maryi w Biblii, bo już wypełniła rolę daną Jej przez Boga i to wypełniła z pokorą, posłuszeństwem Bożej woli. A na końcu ziemskiego życia Jezus dał nam Ją za Matkę.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-17 15:52

To chyba byłoby nie na temat (nie po to napisano Ewangelię). Poza tym tą reakcję raczej łatwo przewidzieć: a jak ma zareagować Matka, gdy okazuje się, że jej smarły Syn żyje? ;)

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2022-05-17 19:43

Przeczytaj: Anna Katarzyna Emmerich "Zmartwychwstanie".

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: maryla (---.dsl.bel)
Data:   2022-05-20 02:20

Jest rowniez w "Mistycznym Miescie Bozym" Marii z Agredy.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Rafał (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-24 04:29

Dlaczego nawet św. Jan nic nie pisze w Ewangelii o Maryi po Zmartwychwstaniu, przecież musiał wiedzieć, bo zgodnie z wolą Jezusa zaopiekował się Jego matką.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-24 13:24

Pismo Święte powstało pod natchnieniem Ducha Świętego. To Słowo Boga. Widocznie Duch Święty uznał, że nie jest to ważne dla historii zbawienia.
Maryja, Niepokalana, była i jest zjednoczona z Bogiem jak żaden inny człowiek nie był i nie będzie. Myślę, że tylko Ona rozumiała słowa Jezusa o tym, że będzie zabity i zmartwychwstanie. Nie potrzebowała na to dowodów. Wiedziała, że skoro Jezus to powiedział, to tak będzie i przyjęła to jako oczywistość.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-05-24 15:56

"Dlaczego nawet św. Jan nic nie pisze w Ewangelii o Maryi po Zmartwychwstaniu, przecież musiał wiedzieć, bo zgodnie z wolą Jezusa zaopiekował się Jego matką."

Bo nie jest to najwyrażniej potrzebne do naszego zbawienia.
Gdyby było to potrzebne, mielibyśmy te treści. Bóg nie kpi z nas przeccież.

Biblia - także Ewangelia wg św. Jana - nie jest opowieścią zaspokajającą nasze potrzeby co do szczegółów fabuły, przebiegu wydarzeń, kompletności wątków.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Gośka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-28 11:25

A jednak jest to zastanawiające. Czytając Stary Testament, szczególnie Księgi Królewskie, Księgi Kronik można zauważyć ile wersetów jest poświęcone wielu władcom, królom, ich synom, ludziom, którzy tak naprawdę w historii zbawienia nie zrobili nic, osobom które odchodziły od Boga, czcili bożków różnorakiej maści itp. A napisane są o nich całe rozdziały. A o Maryi, tej, która tak bardzo zaufała Bogu wypełniając rolę jaką jej przydzielił, tej kobiecie, która chyba zrobiła najwięcej z ludzi na świecie (oczywiście poza Jeje Synem, też Człowiekiem) dla zbawienia całego świata, jest tak mało w Ewangeliach. Tak jakby nic nie znaczyła, rola nawet nie drugoplanowa, a raczej rola statysty. Tego nie rozumiem.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-28 14:42

Gośka: najważniejsze słowa Maryi zostały zapisane: "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie" (J 2,5). A Magnificat... (por. Łk 1, 46-55). Aż słów brak. Wyraża wszystko.
Myślę, że Ona specjalnie została przedstawiona jako statysta. Miała być żywym Tabernakulum, Tą, która przynosi Jezusa, ale absolutnie Go nie zasłania. Ona była całkowicie podporządkowana Bogu i Jego woli. Pokazywała, że to On jest najważniejszy. Bardzo do mnie przemawia ostatnio maryjna monstrancja, taka, jak jest np. w Niepokalanowie. To sedno życia Maryi.
Odnośnie królów, ich wojen i odchodzenia od Boga, to ich historia jest tak naprawdę historią każdego z nas. Trzeba się tylko w nią wgłębić. Widać wtedy jakie konsekwencje ma grzech: niewola, śmierć, głód, fizycznie i w przenośni. I widać w jakiego rodzaju niewolę można wpaść. Ale widać też, że do takiego właśnie człowieka, zniewolonego i grzesznego, przychodzi Bóg.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-05-28 15:39

"Dlaczego nawet św. Jan nic nie pisze w Ewangelii o Maryi po Zmartwychwstaniu, przecież musiał wiedzieć, bo zgodnie z wolą Jezusa zaopiekował się Jego matką."

Dlaczego? Może Ona Go o to prosiła. Żeby nie pisał. Może nie chciała, żeby o Niej pisano. Może chciała to zatrzymać tylko dla siebie. To spotkanie wtedy. Tylko Ona i Jezus. Inne spotkania były opisane - z uczniami, z Marią Magdaleną. A to jedno było takie szczególne. Takie bardzo osobiste. I może ani Maryja ani Jezus nie chcieli, żeby ktoś w to "wchodził". To było takie Ich. Tylko Ich. Mieli do tego prawo. Żeby nikt Ich wtedy nie "podglądał".

A oprócz tego Ona - Maryja taka już chyba była. Zawsze obok Jezusa, razem z Nim, przy Nim. Nawet jeśli nie fizycznie, to myślami. Ale w taki sposób, żeby "światła reflektorów" nie padały na Nią. Usuwała się w cień. Nie chcąc zasłaniać sobą Słońca.

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Gośka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-28 19:41

Joanna, Estera - ależ ja jestem głupia. Dopiero jak przeczytałam Wasze odpowiedzi, to jakbym obuchem dostała. Tyle lat żyję, tyle razy czytałam Biblię i całe tomy opracować, komentarzy, wyjaśnień do niej. I dopiero Wasze słowa otworzyły mi i serce i rozum. Nowy Testament jest o najważniejszej osobie w historii ludzkości- o Tym który dał nam zbawienie, sam poddając się okrutnej śmierci za nasze grzechy. A Maryja to ktoś kto nam Zbawiciela przyniósł na świat. I to była jej największa rola a całą sobą prowadzi nas do Niego. Dziękuję kobietki,

 Re: Brak wzmianki o reakcji Maryi po Zmartwychwstaniu.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-28 22:10

Gośka, nigdy przenigdy nie mów o sobie, że jesteś głupia. O innych zresztą też nie. Słowa mają moc. Lepiej, żeby miały moc stwórczą niż niszcząca.
Dziękuję, że się podzieliłaś tym, że moje pisanie przyniosło Ci coś dobrego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: