logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie Hiob się mylił?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2022-06-08 17:13

Gdzie Hiob się mylił, skoro Pan Bóg chciał, aby po swoich wypowiedziach Go przeprosił?

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-06-08 22:18

Każda przypowieść ma swoje przesłanie. W retoryce starożytnego Bliskiego Wschodu jest to wyraźniejsze niż we współczesnej retoryce Zachodu.
Wyciąganie wniosków poza tym przesłaniem (a zwłaszcza szukanie ich w elementach "narracyjnych" opowiadania) może prowadzić na manowce.

Weźmy przypowieść Pana Jezusa o niesprawiedliwym rządcy (Łk 16, 1-8) - przy lekturze takiej, jak czyta się współczesny tekst zachodni, wychodziłoby na to, że Jezus chwali nieuczciwość (co jest oczywiście wnioskiem błędnym).

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: B. (---.184.238.14.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-06-09 02:17

"Pan Bóg chciał, aby po swoich wypowiedziach Go przeprosił"
Które wersety masz na myśli?

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2022-06-09 20:50

Księga Hioba, początek rozdziału 42:

Hiob na to odpowiedział Panu, i rzekł:
«Wiem, że Ty wszystko możesz,
co zamyślasz, potrafisz uczynić.
Kto przesłania zamiar nierozumnie?1
O rzeczach wzniosłych mówiłem.
To zbyt cudowne. Ja nie rozumiem.
Posłuchaj, proszę. Pozwól mi mówić!
Chcę spytać. Racz odpowiedzieć!
Dotąd Cię znałem ze słyszenia,
obecnie ujrzałem Cię wzrokiem,
stąd odwołuję, co powiedziałem,
kajam się w prochu i w popiele»

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: lubelak (---.play-internet.pl)
Data:   2022-06-10 23:39

Być może dlatego, że Hiob przeklinał swoją historię i życie, wydarzenia które go spotkały, de facto pośrednio było to skierowane przeciwko Bogu, który jest autorem życia każdego człowieka. W języku biblijnym Bóg jest pierwszą przyczyną wszystkich faktów, które dzieją się z woli Bożej albo z dopustu Bożego (dwie różne rzeczy). Hiob nie rozumiał cierpienia które przeżywał, więc szemrał i narzekał na to, co go go spotkało, "zabiło". Dopiero kiedy przeszedł pewna drogę cierpienia, Bóg mu się objawił i wtedy wszystko stało się jasne. Chociaż doświadczył "śmierci", to on właśnie ujrzał Boga. Mojżesz nie zobaczył Boga, tylko jego plecy, bo musiałby umrzeć. Hiob "umarł" więc mógł Go już ujrzeć, doświadczyć o wiele głębiej niż Mojżesz. Ta księga jest bardzo egzystencjalna i mistyczna, wbrew pozorom...
A Hiob wcale nie okazał się taki sprawiedliwy jak mu się wydawało, choć na pewno wpadł lepiej niż jego żona. Poza tym pełną odpowiedź na krzyż mamy dopiero w Chrystusie. Więc i tak całkiem nieźle mu poszła ta noc ciemna, której doświadczył.

PS mówi się, że sama postać Hioba jest fikcyjna, nie istniała. Niemniej cierpienie tam opisane jest bardzo realne, jakby wzięte z życia, życiowe...

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: Xyz (178.212.127.---)
Data:   2022-06-11 08:15

"W języku biblijnym Bóg jest pierwszą przyczyną wszystkich faktów, które dzieją się z woli Bożej albo z dopustu Bożego". Czyli tych złych faktów i zdarzeń także? W wielu miejscach tego forum odpowiadający przekonują, że to nie Bóg jest "winien", czy jest przyczyną zła i cierpienia, których doświadcza człowiek. Kto ma rację?

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-06-11 14:21

Bóg sam wskazuje na problem w wypowiedziach Hioba:

Hi 38, 1-2
1 I z wichru Pan odpowiedział Hiobowi tymi słowami:
2 «Któż tu zaciemnić chce zamiar
słowami nierozumnymi?

Co potwierdza Hiob

Hi 42, 3
3 Kto przesłania zamiar nierozumnie?
O rzeczach wzniosłych mówiłem.
To zbyt cudowne. Ja nie rozumiem.

I komentarz do tego wersetu
"Hi 42, 3 - Hiob zaciemniał Opatrzność Bożą, mówiąc słowa, których nie rozumiał."

tutaj https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=472

Hiob, będąc człowiekiem sprawiedliwym i niewinnym, próbował sam o swoich siłach zrozumieć cierpienie, którym został dotknięty. Tego nie da się zrobić bez spojrzenia na cierpienie i ofiarę Jezusa.

Więcej tutaj:
http://wch-biblijne.pl/index.php/2011-2015/2014-2015/44-2014-2015-8-hiob-sens-cierpienia-niewinnych

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: Tomek (---.interkonekt.pl)
Data:   2022-06-11 16:55

Myślę, że Hiob był mistrzem cierpienia. Hiob na dnie swojego cierpienia nie znał sensu. Nie zawinił niczym przeciw Bogu (o czym czytamy na początku księgi Hioba). Przyjaciele wraz z żoną opuścili go, ponieważ winili Hioba o grzechy przeciw Bogu. Prosili Hioba, aby przeprosił Boga. Hiob buntował się wobec cierpienia jakie Bóg na niego zesłał - nie zgadzał się z losem jaki zesłał na niego Bóg. Hiob odrzuca najwyższe dobro jakim jest życie. Hiob żałuje że się w ogóle urodził. Bóg przemawia do Hioba. Na koniec Hiob zgadza się na cierpienie, niejako zgadza się na swoje niewinne cierpienie i ufa Bogu, że jego losy są w ręku Boga. Czyli Hiob przepraszał Boga, że nie zgadzał się na swoje niewinne cierpienie (zmianę swojego losu o 180 stopni) i przeprasza za odrzucenie przez siebie największego daru od Pana Boga - życie. Nie może zrozumieć małego fragmentu bez przeczytania całej Księgi Hioba.

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: B. (---.184.238.14.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-06-11 23:06

A2, w przytoczonym przez Ciebie fragmencie nie ma słów mówiących że "Pan Bóg chciał, aby po swoich wypowiedziach [Hiob] Go przeprosił". To raczej Hiob sam się zreflektował, mówiąc: "odwołuję, co powiedziałem, kajam się w prochu i w popiele".
Kiedyś starałam się dociec, jakie swoje słowa Hiob odwołuje i doszłam do wniosku, że nie są one przytoczone w tej księdze. Trzeba by jeszcze raz przeczytać tę księgę pod tym kątem, ale wtedy nie znalazłam słów Hioba, które by potem chciał odwołać. To chyba tajemnica tej księgi.
Szatan nieustannie oskarżał człowieka przed Bogiem, myślę że publicznie (Ap 12,10), wobec wszystkich niebieskich duchów. Postać Hioba wydaje się być dowodem wielkości człowieka ufającego Bogu. Bez ufności Bogu (i co za tym idzie szanowania Jego Praw) człowiek potrafi być potworem.
Hiob był wtedy obrońcą wartości ludzkości trwającej przy Bogu. Potem w sposób już doskonały uczynił to Jezus. Wielkość miłości Boga do człowieka, mimo naszych zbrodni, jest niesamowita. Boże bądź nam miłościw, Jezu ufam Tobie.
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: Abc (185.135.2.---)
Data:   2022-06-14 11:54

do Xyz
Bóg nie jest autorem zła i cierpienia.
Bóg pozwala na zło (do czasu) i na cierpienie (jednocześnie współcierpi z człowiekiem), tak jak pozwala na grzech.

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2022-06-20 22:56

Dziękuję za odpowiedzi.
Jeszcze jedno pytanie: Pan Bóg kazał trzem mędrcom (Elifaz z Temanu, Bildad z Szuach i Sofar z Naamy) złożyć ofiarę całopalną za siebie. Ale był tam jeszcze 4 młody mędrzec, Elihu, syn Barakeela, Buzyta, ze szczepu Ram. On także zabierał głos (rozdział 32 i dalsze). Ale skoro nie musiał złożyć za siebie ofiary, to oznacza, że to, co powiedział, Pan Bóg całkowicie zaaprobował?

 Re: Gdzie Hiob się mylił?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-06-24 17:46

W odniesieniu do pytania "Ale skoro nie musiał złożyć za siebie ofiary, to oznacza, że to, co powiedział, Pan Bóg całkowicie zaaprobował?", raczej trudno odpowiedzieć na nie twierdząco, lub zaprzeczyć, nie wiadomo bowiem, czy Elihu znajduje się w grupie osób zgromadzonych wokół Hioba po zakończeniu swoich mów. Jeśli by go tam nie było, trudno byłoby przypuszczać, żeby Bóg do niego bezpośrednio odnosił. Przypis do 2. wersetu z rozdziału 32. dotyczący Elihu, wskazuje, że Elihu pojawia się w Księdze Hioba podczas swoich mów. Nic nie wskazuje na to, żeby był obecny w pozostałym czasie - nagle pojawia się, a po mowach już o nim nie słyszymy.

Hi 32, 2 - Osoba tajemnicza (Elihu - "On jest moim Bogiem"), pochodzenia arabskiego, stanowiąca pomost między dotychczasową dyskusją a mowami Boga. Nie znany we wstępie i w zakończeniu. Hiob w ogóle mu nie daje odpowiedzi.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=462

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: