logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: Ewelina (---.centertel.pl)
Data:   2022-06-26 15:11

Szczęść Boże,
Od roku jestem mężatką. Wspólnie z mężem podjęliśmy decyzję o zamieszkaniu z moimi rodzicami, na piętrze. Dom jest w trakcie remontu. Mąż chce na piętro zrobić całkiem osobne wejście, natomiast moi rodzice uważają że w ten sposób chcemy się od nich "izolować", że wejście na górę powinno być normalnie w środku domu. Traktują to jako że nie chcemy z nimi wchodzić w żadne układy, żyć jakby osobno. Pogubiłam się w tym, bo większość moich znajomych popiera takie rozwiązanie, mąż też nie widzi innej opcji, a ja sama nie wiem czy to dobry pomysł. Nie wiem czy w przyszłości nie będzie z tego więcej problemu (kiedy będziemy mieć dzieci), czy mieszkanie pod jednym dachem ale z osobnymi wejściami nie jest dziwne i faktycznie nie jest tak jakbyśmy nie chcieli wchodzić w większe relacje... A jeśli rzeczywiście lepiej zostawić wspólne wejście, to jakich argumentów użyć, żeby przekonać do tego męża? Dodam tylko, że relacje między moimi rodzicami a mężem są dobre, dogadują się, nie ma żadnych kłótni.

 Re: Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-07-13 19:48

Nie, osobne wejście nie jest dziwne. Mąż zaznacza odrębność nowej rodziny. Tworzycie przecież nową, osobną rodzinę i jak najbardziej macie prawo do tej odrębności, osobnego życia, osobnej kuchni, osobnego gospodarowania, pewnej dobrze rozumianej prywatności itp. Nie chodzi o pełną izolację, ale o zachowanie swoich terytoriów, pewnych granic, nieprzechodzenie przez swoje pomieszczenia, nieujawnianie wszystkiego teściom // rodzicom, nieopowiadanie o wszystkim, wymaganie uszanowania odmienności pór, zwyczajów, rytmu dnia itd., potencjalnie o niekontrolowanie siebie przez te dwie rodziny, niekomentowanie, że u nas coś się inaczej robi i zawsze robiło.
Odrębność nie jest wrogością.

Tak, jak najbardziej macie żyć osobno (nie "jakby osobno", jak napisałaś, tylko naprawdę osobno) i macie na to szansę.
Czym innym jest mieszkanie w tym samym domu, czym innym mieszkanie RAZEM albo na dodatek U rodziców (a tak piszesz). Macie możliwość mieszkania nie razem z rodzicami, lecz w tym samym budynku.
Mąż ma wg mnie w tym rację, chroni Was (i siebie też, i dobrze) przed wchodzeniem sobie pod nogi i napięciami, które mogą się pojawić.
Mąż zakłada rodzinę z Tobą, a przy w pełni wspólnym mieszkaniu, którego symbolem jest przechodzenie przez te same korytarze, to on wchodziłby być może do zastanego układu: rodzice, Ty - i teraz on, nowy, na dodatek. Być może wie lub przypuszcza, jakie ryzyko wiąże się z mieszkaniem U rodziców żony.

Ja bym jeszcze zadbała o osobne liczniki mediów wszelkich i o ustalenie, czy i jakie koszty ponosicie wspólnie z rodzicami i w jakich proporcjach (nie wiem, może np. jakiś podatek od nieruchomości itd).

Kiedy pojawią się dzieci, to będą to Wasze dzieci - nie dziadków i dzieci też, jak myślę, powinny mieć jasne poczucie pewnych granic, kiedy są u siebie, a kiedy u dziadków.

Nie widzę żadnych argumentów za wspólnym wejściem i takimi innymi wspólnościami, których da się uniknąć (nie znam realiów).

 Re: Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-07-13 20:26

Popieram Hannę. Teraz tworzycie odrębną rodzinę. Zastanów się dlaczego to męża chcesz przekonywać do opcji rodziców, a nie na odwrót. Może jeszcze nie do końca odcięłaś pępowinę?

 Re: Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-07-14 11:11

Osobne wejście to jak najbardziej najnormalniejsza rzecz pod słońcem. Bądź z mężem, nie przeciwko niemu. Jeszcze mogłabyś się przekonać, że wspólne wejście zacznie przeszkadzać Twoim rodzicom, gdy będą chcieli mieć chwilę spokoju, a np. dzieci ciągle by biegały w tę i z powrotem (jak to dzieci). Poza tym mając wspólne wejście narażasz się na ciągłą "kontrolę" rodziców -Waszych wejść i wyjść itp. Na pewno tego chcesz?

 Re: Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2022-07-14 12:56

Osobne wejście jest bardzo dobrym i mądrym rozwiązaniem.
Na tym forum było już wiele tematów poświęconych problemom w relacjach: młodzi małżonkowie a rodzice/teściowie.
Jeśli nie możecie zamieszkać w innym miejscu, tylko w dom rodziców, podkreślenie odrębności i SAMODZIELNOŚCI waszej rodziny, poprzez oddzielne wejście (oraz oddzielne rozliczanie mediów)jest słuszne. Wielu rodziców tak niestety ma, że po ślubie swoich dzieci nadal chcą zbyt mocno uczestniczyć w ich życiu, mieć wpływ na ich decyzje, wychowanie dzieci, czy nawet narzucać swoje pomysły. Takie nastawienie rodziców/teściów może generować różne problemy czy wręcz konflikty, a w skrajnych przypadkach powodować rozłam w młodym małżeństwie, czasem zakończony rozwodem. Znam osobiście takie osoby i słyszałam wiele opowieści o małżeństwach rozbitych z powodu nieodcięcia pępowiny od rodziców/ teściów. Tak, że wyznaczenie granic odrębności waszego małżeństwa pomoże uniknąć w przyszłości wyżej przytoczonych problemów. Rodzice przyzwyczają się do tego, że wy nie mieszkacie z nimi, że jesteście oddzielną i suwerenną rodziną.
Pamiętaj, że teraz to twój mąż jest dla ciebie ostoją, podporą, osobą, która daje ci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Każdy odpowiedzialny mąż, dźwiga na swoich barkach olbrzymią odpowiedzialność za swoją rodzinę - żonę i dzieci. Twoja rolą jest wspieranie go i trzymanie wspólnego frontu.
Serdecznie pozdrawiam

 Re: Czy osobne wejście do domu nie jest dziwne?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-07-16 22:50

Najlepiej byłoby zamieszkać osobno. Ale jeśli nie ma takiej możliwości, wtedy osobne wejście jest roztropnym rozwiązaniem

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: