logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy okazywać Bogu, że jest wyjątkowy? Jak?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-07-17 15:39

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże!

Miłość do Boga musi być okazana w modltwie i w wypełnianiu przykazań. Ale czy miłość to sprawienie, że osoba którą kocham czuje się wyjątkowa? Jeśli tak to jak mam nieustannie okazywać Bogu, że jest wyjątkowy?

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!

 Re: Czy okazywać Bogu, że jest wyjątkowy? Jak?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-07-17 22:39

Bóg jest doskonały i niczego Mu do tej doskonałości nie brakuje.
Poza tym, jest On jedynym Bogiem, a wyjątkowość dotyczy wyjątku, czyli wyodrębnienia jednego spośród wielu ze względu na jego nadzwyczajność w porównaniu do tych innych. Tu żadnych innych nie ma, więc rozprawianie o wyjątkowości zbędne.
Zajmij się raczej doskonaleniem siebie w miłości. Pozdrawiam

 Re: Czy okazywać Bogu, że jest wyjątkowy? Jak?
Autor: nkt (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-07-21 19:38

Doskonalenie siebie w miłości to dosyć ambiwalentne określenie, które może być źle zrozumiane, gdzie zamiast Boga - Ja jestem w centrum. A właśnie raczej o Boga chodzi a nie o moje Ja...
Pan Jezus mówi, że kto Go miłuje, będzie zachowywał Jego przykazania. Czyli w ciągu całego naszego życia ziemskiego będziemy brali pod uwagę to co mówi Bóg, np. w sprawie moralności (współżycie po ślubie, nie dla aborcji i eutanazji itd.) i na tej podstawie będziemy kształtowali nasze życie, nawet jeśli po ludzku będziemy stratni.
Nie chodzi zatem o piękne słowa czy uczucie w sercu, nawet jeśli jest to miłe i nie jest zabronione, ale o postawę życiową (św. Ignacy z Loyoli doceniał emocje ale przedkładał nad nie wolę i wierność Bogu w życiu codziennym).
W wielu objawieniach mistyków Jezus mówi, że pragnie naszej miłości, trawi Go nieskończone pragnienie byśmy Go kochali, nie tylko słowem ale i w gestach, np. poprzez nawiedzenie Najś. Sakramentu, częstą Komunię św., cierpliwe znoszenie przeciwności czy krzyża, także przez słownej wyrażanie naszej miłości. Oczywiście nie pomijając naszych zwykłych, małych i większych obowiązków stanu. Jeśli jesteśmy im wierni, także w ten sposób możemy kochać Boga, robiąc nasze zwykłe codzienne rzeczy (nauka, sprzątanie domu, pomoc rodzicom) z miłości do Niego, dla Niego. Łatwo się o tym mówi, trudniej pamięta, a najtrudniej robi - bo nasz Bóg jest bardzo konkretny i nie zadowala się samymi słowami "Panie, Panie"
Życzę gorącej miłości do Boga :-)

 Re: Czy okazywać Bogu, że jest wyjątkowy? Jak?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-07-22 09:26

nkt
Nie ma tu żadnej ambiwalencji. Tym bardziej, znaczenie tego sfoformułowania nie jest egoistyczne. Użyłam go jako skrótu myślowego, którego głębię - wydaje mi się każdy zna. Choćby mając na uwadze, że wiara bez uczynków jest martwa.
I żaden to mój wymysł, św. Jan używa tego określenia, choć w lekko innym kontekście:
"W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości" 1 J, 4-18

 Re: Czy okazywać Bogu, że jest wyjątkowy? Jak?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-07-22 14:37

Dziękuję za odpowiedzi i dziękuję osobie która opublikowała moje pytanie na tym forum! Pozdrawiam!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: