logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów?
Autor: Karolina (---.11.13.176.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-07-30 12:18

Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów - różnego rodzaju wianki, toczki, kapelusze itp.? Pytam, bo nie są to rzeczy kupne, tylko autorstwa mojej mamy, która wykonywała taki ginący zawód jak modystka i te rzeczy mi o niej przypominają - tym bardziej, że niestety nie żyje. Mieszkam jednak teraz w małej miejscowości i księża na mnie patrzą, jakby było to niestosowne - choć staram się, aby reszta moich strojów była bardzo stonowana (brak dekoltów, odkrytych ramion i sukienki co najmniej za kolano). Co o tym sądzicie?

 Re: Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów?
Autor: Dina (---.8.240.50.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-08-17 23:04

Lubię fascynatory. W Polskich warunkach faktycznie jedyne miejsce gdzie można coś takiego nosić to kościół ewentualnie jakieś wesele. Jest bardzo duży wybór toczków. Jeśli jest prosty, w stonowanym kolorze, mały, bez piór i cudawianek to czemu nie? Są proste fascynatory w stonowanych kolorach i moim zdaniem z dobra stylizacja bardzo pięknie. Kapelusze tak samo. Wiele z nich bardziej przypomina sztywny beret. Jak dobrze dobierzesz toczek i strój to moim zdaniem bez problemu. Można w tym wyglądać bardzo z klasa. Prosta sukienka, prostu toczek i jest super. Wyznaje zasadę ze w kościele się modli a nie rozgląda dookoła na innych, jak ktoś mówi że strój rozprasza to szuka wymówek. Toczki są jak najbardziej adekwatne do „okazji” tylko rzadko spotykane u nas

 Re: Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-08-18 10:42

Jesli nie są udziwnione z punktu widzenia przeciętnej osoby, nie są ekscentryczne albo wyraźnie historyczne, jak z filmu kostiumowego czy np. ze sceny operowej, nie są sprzeczne z naszym obecnym wyobrażeniem stosowności w polskich realiach (do kościoła nie nakładamy tu ozdób lub nakryć głowy jak na rozdanie Oscarów ani jak na bal u królowej angielskiej, o ile takie istnieją) - to kapelusze, toczki itp. pewnie są w porządku. Niemniej dorosła kobieta w wianku budziłaby co najmniej moje zdumienie (pomijam ślub itp.). Zadbaj, żeby nie skupiać na sobie uwagi, może i lepiej nie siadać w pierwszych ławkach itp.
Można też spróbować tak: poszłabyś w tych ozdobach i nakryciach głowy na rozmowę o pracę? Do urzędu? Do lekarza? Jeśli nie bardzo, to dlaczego akurat do kościoła?
To, czy te rzeczy są kupne, czy nie, nie ma żadnego znaczenia dla przeciętnego obserwatora.
Zastanów się, czy gdyby pamiątką były szyte przez kogoś bliskiego suknie do filmów historycznych (dwór królewski itp.), nosiłabyś je w naszych realiach.
Nasze emocje i sentymenty nie są więc najwazniejszym kryterium.

 Re: Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-18 14:09

Jeśli strój jest stosowny (brak dekoltów, zakryte ramiona i kolana, materiały nie są prześwitujące) to nie widzę problemu.
Tym co najbardziej rozprasza w kościele są niestosowne stroje, a nie ozdoby do włosów.

 Re: Czy mogę nosić do kościoła ozdoby do włosów?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-18 14:42

Noś na urlopie, do teatru, na randki, spotkania z przyjaciółmi. W kościele będą niepotrzebnie przyciągać uwagę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: