logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak przestać bać się nauki?
Autor: Krystian (---.customer.tom-net.pl)
Data:   2022-08-07 18:49

Jestem studentem psychologii, wychowywałem się w rodzinie Katolickiej także jestem wierzący. Interesuje się badaniami naukowymi zwłaszcza tymi dotyczącymi funkcjonowania mózgu. Ostatnio przeczytałem fragment z egzorcyzmów O. Domenico Mondrone, w których miał on usłyszeć 'uważacie się za inteligentnych a jesteście głupi. Wystarczyłoby zobaczyć co podsuwam wam przez 'naukowców' będących na mojej służbie i co daję wam w formie publikowanych naukowych bredni'. Szczerze mówiąc... rozsypałem się. Coś co było dla mnie fascynującą pasją i możliwością czynienia dobra stało się zagrożeniem. Przestałem wierzyć w psychologię czy psychiatrie, która przecież często nie odwołuje się do wiary - więc musi być narzędziem szatana. Na studiach uczyłem się m.inn. o tak zwanej osobowości wielorakiej i metodach na jej leczenie - dzisiaj taką osobę skierowałbym do egzorcysty. Schizofrenia? Tylko egzorcysta. Padaczka? To samo. Straciłem Wiarę w problemy psychiczne - a co jeśli to wszystko to problemy duchowe? Myślę nawet o rezygnacji ze studiów bo po co się uczyć czegoś co mogłoby być tymi 'naukowymi bredniami' o których usłyszał O. Mondrone. Jak widzicie - spanikowałem totalnie. Jest coś co mi w tych wypowiedziach nie pasuje i trzymam się nadziei że to nie prawda (w dalszej części nie potrafi wypowiedzieć imienia Boga 'ten tam na górze', a mówi jak bardzo 'Maryja Dziewica go pokonuje'. Dziwne że nie potrafi powiedzieć Bóg a bez problemów mówi tak o naszej Mamie której podobno nienawidzi o wiele bardziej, więc może ktoś żle przetłumaczył albo, przepraszam - zmyślił. Tak czy inaczej - jak przestać bać się nauki i widzieć wszędobylską ingerencję złego w tej sferze? Pozdrawiam

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Xyz (178.212.127.---)
Data:   2022-08-20 19:45

Szatan to ojciec kłamstwa. Skąd wiesz czy to co mówi na egzorcyzmach też nie jest kłamstwem?

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-20 20:52

Bóg dał człowiekowi rozum, inteligencję. On obdarza 7 Darami Swojego Ducha, tych którzy Go wzywają.
Nauka to poszukiwanie prawdy. Dobro lub zło rodzi się nie z niej samej, tylko ze sposobu i celów, w jaki jej owoce są wykorzystywane przez człowieka.
Módl się o oświecenie umysłu, bądź pokorny, poddawaj wyniki ocenie rozumu i sumienia, dalej działaj dla Dobra bliźnich, prowadząc badania i rozwijając swoją wiedzę.

P.S.
Prosta modlitwa z dzieciństwa, odmawiana przed lekcjami, sprawdzianem, nauką:
"Duchu Święty, który oswiecasz serca i umysły nasze,
dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem doczesnym i wiecznym
przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen"

I z hymnu do Ducha Świętego:
"Przybądź Duchu Święty, ześlij z nieba wzięty
światła Twego strumień... itd."

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-08-20 22:34

Nie lękaj się. Można być i egzorcystą i psychologiem równocześnie i rozumieć, że są obszary psychologii i duchowości zazębiające się i wykluczające się. Przykładem niech będzie np. ks. Stephen Joseph Rossetti. https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Joseph_Rossetti
Byś może ktoś mógłby wskazać takie osoby z Polski. Może warto byłoby z nimi porozmawiać, by uspokoić myśli.

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-08-20 22:56

1. "Przestałem wierzyć w psychologię czy psychiatrie, która przecież często nie odwołuje się do wiary - więc musi być narzędziem szatana."
Czystą bzdurą jest założenie, że jeśli nauka nie odwołuje się do wiary, to musi być narzędziem Szatana. Nonsens do kwadratu, tak wielki, że nie wiem, śmiać się czy płakać.
Pojęcia nie mam, dlaczego inne kwestie związane z badaniami naukowymi, np. takie zasady konstruowania okrętów oraz analiza wad wymowy czy budowa wielorybiego ogona miałyby się odwoływać do wiary, bo jeśli nie, to zwiążesz je z Szatanem.
Psychologia, psychiatria, budowa okrętów i logopedia (i milion innych) nie są kwestią wiary, tylko wiedzy.

2. Odwoływanie się do treści wypowiedzi szatańskich uzyskanych podczas egzorcyzmów jest bardzo szkodliwe.
Powiem więcej: ujawnianie tych treści (albo takich fingowanych treści), publikowanie ich jest nadzwyczaj szkodliwe i niemoralne, co udowadniasz Ty sam, jako ofiara złych lektur i sianego przez nie zamętu. Spanikowałeś, fakt, niepokój nie jest od Boga.
Nie czytaj takich rzeczy. Po żadnym pretekstem. Ani ciekawość, ani "poznanie", ani "orientacja", ani cokolwiek.

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: marysia (---.icpnet.pl)
Data:   2022-08-20 23:47

Choruję na schizofrenię paranoidalną. Wiem, że to szpital psychiatryczny pomógł mi wyjść z psychozy. Leki, które otrzymałam szybko zadziałały. Psychotropy mają dużo działań niepożądanych i dlatego trochę trwało zanim psychiatra dobrał odpowiednie. Nad lekami tymi można jeszcze popracować, aby pomóc takim ludziom jak ja.

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Akittm (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2022-08-21 00:31

Zadaj sobie pytanie: czy Pan Bóg gdzieś potępia, w Piśmie Świętym, staranie się o wiedzę i naukę, zdobywanie mądrości?
Jeśli Szatan "potępia" takie rzeczy, to pewnie musi mieć powód. Czy to mądrze go słuchać? Czy Szatan jest faktycznie dobrym materiałem na zaufanego doradcę?
Nie można słuchać tego, co mówi, Szatan. Popatrz w jaki sposób kusił Jezusa. Znajdź odpowiedzi w Słowie Bożym, nie w ustach Oskarżyciela.
Poznałam kogoś chorującego na schizofrenie, kto przez kilka lat chodził do egzorcysty. W końcu przestał (egzorcysta zrezygnował). Leki od psychiatry bierze.
Co ze zranieniami narcystycznymi (np. cień), osobowością narcystyczną? Takie osoby mogą się dużo modlić, być wierzące, ale i tak będą działać z perspektywy tego zranienia... Nie można ich wszystkich odrzucić. Nie można też z nimi postępować jak że zdrowymi.
Co ze zranieniami z dzieciństwa, utrudniającymi życie?
Co z depresją? Pan Bóg może uzdrowić i faktycznie uzdrawia, ale nie każdy chory biegnie do Jezusa, kiedy nie ma sił.
Mając wiedzę z dziedziny psychologii można lepiej służyć Bogu. Psychologia jest tylko narzędziem. Nie masz w nią wierzyć. Nauka o psychice, to tak jak nauka o innych częściach w człowieku. Człowiek składa się z wielu części. Dobrze, żeby współpracowały ze sobą.
Mówiąc o Bogu: to On nam dał psychikę. To On nas tak stworzył. Nie powiedział nigdzie: "Nie uczcie się o tym".

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Adamus (---.5.238.231.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-08-21 09:13

Gdyby wszystko zależało tylko od duchowych problemów to by lekarze nie byli by potrzebni, a do księdza by wszyscy gnali :). A jednak są potrzebni psychologowie. Naprawdę rozmowa z psychologiem to nic złego. Wreszcie ktoś mnie wysłucha porządnie, zrozumie mnie :)

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2022-08-21 11:26

W roku 2021 wyszła ciekawa książka na pisana przez psychiatrę o opętaniach: Richard Gallagher, Zły duch istnieje naprawdę, Kraków 2021 wyd. eSPe
Ciekawe książki wydawało też wydawnictwo Monumen.
Nie bój się, tylko się módl, bądź otwarty na Boga i dla Boga.

 Re: Jak przestać bać się nauki?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-28 19:15

Krystianie,

Jeżeli tak bardzo boisz się, to idź np. na medycynę i nie zawracaj sobie głowy psychologią. Są przecież inne kierunki nauki, wiedzy i nie stwarzaj sobie niepotrzebnie problemu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: