logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: Szarbel (---.146.8.40.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-13 10:19

Witam braci i siostry w Chrystusie,
Czy Bóg może wysłuchać próśb o przeżycie mojego przyjaciela mieszkającego na Ukrainie? Modliłem się o to już na 2 miesiące przed rozpoczęciem wojny gdyż czułem że ona nastąpi i modlę się do dzisiaj. A więc czy modlitwa może zmienić Wolę Bożą jaką jest data i miejsce możliwej śmierci?
Bóg zapłać

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-13 15:34

Wiemy, że każdy z nas kiedyś umrze oraz, że dusza ludzka jest nieśmiertelna. Nasuwa się więc pytanie czy modlić o to aby ktoś żył długo, czy może lepiej aby został zbawiony i pozostawić Panu Bogu wybór daty i miejsca?

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-08-13 15:50

Tak, wiemy, że każdy kiedyś umrze. Ale modlitwa o życie, jak i o zdrowie, jest rzeczą naturalną. Śpiewamy także suplikacje, prosząc: "od powietrza, głodu, ognia i WOJNY wybaw nas, Panie". Modlimy się o koniec wojny na // w Ukrainie. Oczywiście, liczymy się z Bożą wolą i z ludzką śmiertelnością, ale nie ma nic nagannego, niepobożnego (czy choćby gorszego) w modlitwie o życie. Tak, Bóg może nie tylko wysłuchać modlitw (nie ma zmarnowanych), ale i uratować kogoś w skrajnych sytuacjach. Decyzja należy do Niego.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-08-13 16:28

Modlitwa to jedno, a własny rozum, rozsądek, czy wreszcie instynkt samozachowawczy kogoś innego to drugie. Przyjaciel powinien przede wszystkim sam stosować wszelkie dostępne środki ostrożności, a jeśli mieszka na wschodzie kraju - jak najszybciej stamtąd wyjechać.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: Ona (---.205.137.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-13 17:46

Bóg jest niezmienny i nasza modlitwa nie zmienia Jego Woli. On wie najlepiej, co, ile, kiedy i komu.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-13 18:36

@ Hanna
Nie twierdzę, że modlitwa o to aby ktoś przeżył wojnę czy inną sytuację była czymś złym. To życie trwa maksymalnie jakieś sto lat a potem następuje wieczność i dlatego swoim wpisem chciałem przypomnieć Szarbelowi, że najważniejsze jest to aby kiedyś spotkali się w niebie.

@ Mateusz
Trudno mówić o tym co ten człowiek powinien zrobić skoro nie wiemy w jakim jest wieku i jakie ma zobowiązania. Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz wyjazdu z Ukrainy. Być może ten człowiek służy w armii, być może ma pod opieką starsze osoby itp.

@ Ona
Moim zdaniem się mylisz. Gdyby wszystko było postanowione przez Pana Boga to modlitwa nie miałaby sensu.
Polecam Tobie do przeczytania:
1) rozmowę Abrahama z Panem Bogiem o Sodomie i Gomorze (Rdz 18, 16-33)
Poniżej ostatnie dwa wersy z tej rozmowy:
"32 Na to Abraham: «O, racz się nie gniewać, Panie, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu». 33 Wtedy Pan, skończywszy rozmowę z Abrahamem, odszedł, a Abraham wrócił do siebie."
2) cud w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11).
W obu wypadkach Pan Bóg zmienił zdanie w wyniku skierowanej do Niego prośby.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-13 19:28

Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą... Temat trudny do wyjaśnienia, ponieważ Bóg nie jest ograniczony czasem i On jednocześnie ma ogląd przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jednak w uproszczeniu można powiedzieć, że tak, modlitwa może zmienić wolę Bożą, chociaż nie będzie to ścisłe. Można przyjąć, że Bóg w "postępowaniu według swojej woli" "uwzględnia" nasze modlitwy, nawet te, które jeszcze nie zostały wypowiedziane. To tłumaczenie też nie będzie ścisłe, ale wydaje mi się, że wystarczy dla zaspokojenia wątpliwości naszego rozumu.
Do Mateusza: radzenie komuś, żeby opuścił swoją małą ojczyznę nie jest czymś dobrym, jeśli nie znamy osobiście tej osoby i jej realiów. Są takie rzeczy, jak patriotyzm czy honor. Niektórzy ludzie wolą walczyć i nawet zginąć, niż porzucić swoją ojczyznę i nie mamy prawa im tego odmawiać.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: Ona (---.205.137.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-14 14:06

@nowy, przeczytaj, jak skończyła się historia Sodomy. Wesele w Kanie było miejscem Objawienia Chrystusa Jego uczniom. Nie dokonało się ono dlatego, że zabrakło wina, tylko było celem tych wydarzeń. Bóg wie, czego nam potrzeba. Tak jak pisał Tomasz, nie jest On ograniczony czasem i przestrzenią, On zawsze jest teraz. Mówiąc, że moja modlitwa zmienia Jego wolę, sugerujemy, że możemy Go poprawić, że stworzenie lepiej niż Stwórca wie, co jest dobre i właściwe.

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-14 17:58

@ Ona
Przyznaję się do błędu jeśli chodzi o historię Sodomy. Utkwiła mi w pamięci rozmowa Abrahama z Panem Bogiem (Rdz 18, 16-33), ale zapomniałem o końcu tej historii.
Co do wesela w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11) to Pan Jezus dokonał przemienienia wody w wino ponieważ poprosiła go o to Maryja. Pan Jezus tego nie planował. To się wydarzyło dlatego, że Maryja porozmawiała z Panem Jezusem. Modlitwa to rozmowa z Panem Bogiem.
Polecam Tobie świadectwo Glorii Polo: Trafiona przez piorun
http://archidiecezja.lodz.pl/~srk/P5%20dr%20Gloria%20Polo%20swiadectwo.pdf
Gloria w trakcie śmierci klinicznej była sądzona przez Pana Boga i ponieważ popełniła wiele ciężkich grzechów miała trafić do piekła. Pan Jezus dał jej jednak drugą szansę (Gloria wyszła ze stanu śmierci klinicznej) i powiedział jej, że zawdzięcza to modlitwie ubogiego chłopa, który pięknie się za nią wstawił, kiedy zobaczył w gazecie jej zdjęcie (była ciężko ranna).

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-08-14 18:41

Święty Tomasz z Akwinu:
"... należy wziąć pod uwagę, że Opatrzność Boża nie tylko sprawia, iż zachodzą pewne skutki, ale także że skutki te powstają z takich a takich przyczyn, oraz w taki a taki sposób. Otóż spośród tych różnych przyczyn są także czynności ludzkie, a mianowicie ludzie czynią pewne rzeczy nie w tym znaczeniu, by swym postępowaniem zmieniali plany Boże, ale dlatego, że swym działaniem wytwarzają pewne skutki podług planu ustanowionego przez Boga.
Podobnie bowiem modlimy się, nie by zmienić plany Opatrzności Bożej, lecz by wyjednać sobie to, co Bóg postanowił spełnić za wstawiennictwem modlitw Świętych, a mianowicie w tym znaczeniu, by ludzie modląc się, zasłużyli sobie na otrzymanie tego, co Wszechmocny Bóg przed wiekami postanowił im dać, jak się wyraził św. Grzegorz Wielki".
Mnie to przekonuje.
Więcej: https://deon.pl/wiara/duchowosc/modlitwa-a-wola-boza,308856

 Re: Czy modlitwa może zmienić wolę Bożą?
Autor: B. (---.184.238.50.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-08-16 07:24

"1 W owych dniach Ezechiasz zachorował śmiertelnie. Prorok Izajasz, syn Amosa, przyszedł do niego i rzekł mu: «Tak mówi Pan: Rozporządź domem swoim, bo umrzesz - nie będziesz żył».
2 Wtedy [Ezechiasz] odwrócił się do ściany i modlił się do Pana mówiąc:
3 «Ach, Panie, wspomnij na to, proszę, że postępowałem wobec Ciebie wiernie i z doskonałym sercem, że czyniłem, co jest dobre w Twoich oczach». I płakał Ezechiasz bardzo rzewnie.
4 Jeszcze Izajasz nie wyszedł z dziedzińca środkowego, kiedy Pan skierował do niego słowo:
5 «Wróć i powiedz Ezechiaszowi, władcy mojego ludu: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Oto uzdrawiam cię: trzeciego dnia pójdziesz do świątyni Pańskiej
6 i dodam do dni twego życia piętnaście lat."

2 Krl 20

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: