logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Jan Karol (---.dynamic-2-waw-k-1-3-0.vectranet.pl)
Data:   2022-08-13 06:31

Zacząłem odmawiać nowennę pompejańską. Korzystałem przy tm z nagrania na youtube. Dziś postanowiłem otworzyć w internecie kilka instrukcji jak ją odmawiać, wo wywołało u mnie wątpliwości. Jedne instrukcje mówią, by odmawiać po każdej części różańca" Pod twoją obronę". A całość zakończyć trzykrotnym "Królowo różańca świętego modl się za nami". W nagraniu, z którym ja odmawiałem pod Twoją obronę jest tylko raz na koniec całego różańca (3części), a Królowo różańca jest po razie, po każdej z 3 części różańca. Dodatkowo dochodzi kwestia "O mój Jezu", po "Chwała Ojcu", które raz jest, a raz niema na koniec każdej tajemnicy.
Prosiłbym o wytłumaczenie mi tego, skąd te rozbieżności, oraz czy moja nowenna pompejańska się nie liczy, przez wszystkie dni, w które w ten sposób odmawiałem?

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-13 14:25

Kiedy przygotowywałem się do odmówienia nowenny również zauważyłem małe różnice między różnymi źródłami co do sposobu jej odmawiania. Ostatecznie trzymałem się poniższego sposobu:
Nowenna pompejanska - instrukcja od podstaw
https://pompejanska.rosemaria.pl/nowenna-pompejanska-instrukcja-od-podstaw/
Do wyboru tego sposobu przekonał mnie fakt, że strona jest prowadzona przez Fundację Królowej Różańca Świętego.

Różnice mogą wynikać np. z niedoskonałości przekazu ustnego.

Moim zdaniem Twoja nowenna się liczy ponieważ rozbieżności, o których napisałeś są niewielkie.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Ona (---.205.137.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-13 17:45

A co to znaczy, że się liczy? Naprawdę sądzisz, że to magia? I jeżeli źle wypowiesz zaklęcie ta zamiast złota wyczarujesz błoto? Litości

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-08-15 16:40

Nie wiem skąd rozbieżności w instrukcjach odmawiania nowenny pompejańskiej. I dociekać tego nie będę. Szkoda czasu, wolę się modlić. Odmawiam nowennę jak umiem, jak nauczyłam się podczas pielgrzymki.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła, że lepiej modlić się niż mówić o modlitwie, bo do takich rozmów miesza się wiele miłości własnej.

O "zaliczeniu" nowenny pompejańskiej nie decyduje to czy na koniec każdej części czy może na zakończenie całości odmówi się "Pod Twoją obronę".
Bóg "nie zalicza" i "nie odrzuca" modlitw z takiego powodu. Byłby wtedy jak księgowy - buchalter.
Tacy są pogańscy bożkowie - za postępowanie wg ścisłych reguł obiecują spełnienie próśb, to bożkowie, którymi można manipulować. Bogiem Jedynym i Prawdziwym nie można manipulować: jak powiem 3 razy to zaliczy, jak 1 raz to nie zaliczy.

Gdyby odmawiać modlitwę mając na myśli jej zaliczenie... Nie lubię gości, którzy przychodzą do mnie, aby zaliczyć obowiązkową (np. imieninową lub z powodu choroby) wizytę. Wolę takich, którzy wpadają nawet na chwilę, zadyszani, wyściskają i ze szczerym sercem przynoszą kawałek serniczka. Z zakalcem, ale sami upiekli, a nie kupili pięknie zapakowany.

Bóg to nie egzaminator, który powie - oblewam, do poprawki. To nie juror z turnieju sprawnościowego, który wdusi guzik i powie "get out", bo indywidualną modlitwę odmawiasz tak jak uczy ks. X, a nie ks. Y. To nie reżyser oczekujący na kolejne duble, bo ten Go nie zadowala.

Benedyktyński mistrz modlitwy o. John Chapman OSB mówi "Módl się, jak potrafisz i nie próbuj modlić się tak, jak nie potrafisz."
Dla Boga liczy się Twoje usposobienie serca, skrucha, ufność, wiara podczas modlitwy, cierpliwość, wytrwałość, a to wszystko składa się na miłość. To Twoja odpowiedź Bogu, bo On ukochał Cię – niczym nieprzymuszony – odwieczną miłością zanim zacząłeś istnieć.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Jan Karol (---.dynamic-2-waw-k-1-3-0.vectranet.pl)
Data:   2022-08-15 20:17

Nie, Bóg to nie egzaminator i Bog to nie zamiast złota błoto, ale nieprawidłowe odmówienie modlitw czy zawierzeń byćmoże skutkuje otrzymaniem nie pełni możliwych do uzyskania łask. Byćmoże nie dokładnie oddałem swoją myśl za pomocą frazy 'nie liczy się'. Szukam prawdy, i zamiast odmawiać modlitwę źle, chciałbym to czynić dobrze.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-08-15 21:00

"nieprawidłowe odmówienie modlitw czy zawierzeń byćmoże skutkuje otrzymaniem nie pełni możliwych do uzyskania łask"

Jeśli tak piszesz, to chyba jednak nie zrozumiałeś tych wszystkich odpowiedzi.

Módl się tak jak potrafisz. A resztę zostaw Bogu. Wszystkie łaski zależą od Niego. A nie od tego czy "dobrze" odmówiłeś jakąś modlitwę. Modlitwa to nie jest wierszyk, który trzeba prawidłowo wyrecytować. Modlitwa to spotkanie z Bogiem. I w zależności od tego, jaki masz obraz Boga, jakim Go widzisz, odbierasz, tak to spotkanie będzie wyglądać.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Estera (---.205.145.252.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-15 21:14

Prawda jest taka, że różaniec to przede wszystkim rozważanie tajemnic z życia Jezusa, a nie klepanie "zdrowasiek". To modlitwa kontemplacji. Jeśli tak będziesz do niej podchodził, nie będzie miało dla Ciebie znaczenia czy dodasz jakąś formułkę czy nie. Bo, jak pisali przedmówcy, nie o to w modlitwie chodzi. I wbrew temu, co piszesz, drobne zmiany nie spowodują, że Bóg Ci czegoś nie da.
Gdybyś trochę pojeździł po Polsce, to byś zauważył, że jest więcej niż jedną wersja modlitwy do Michała Archanioła. Zapewniam, że wszystkie są prawidłowe.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-15 22:40

Jan Karol bardzo się cieszę, że masz wiarę, czas i wytrwałość aby odmawiać nowennę pompejańską. W tych czasach to chyba bardzo rzadko się zdarza. Mam nadzieję, że uda Ci się odmówić całą nowennę.

 Re: Czy moja nowenna pompejańska się liczy?
Autor: Ewelina (---.play-internet.pl)
Data:   2022-09-10 04:33

Modlitwa pełna ufnosci moze zdzialac cuda, niekoniecznie sposob jej odmawiania, ale pokora i wiara, ze to Ci sie stanie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: