logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak prawidłowo odmówić dziesiątkę różańca?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-27 23:17

Mam takie pytanie: Jeśli spowiednik poleci w ramach pokuty odmówić dziesiątkę różańca to czy należy fizycznie posługiwać się różańcem, czy też można odliczać "zdrowaśki" na palcach?
I co dokładnie należy dokładnie odmówić? Jedno "Ojcze nasz", dziesięć "Zdrowaś Maryjo" i jedno "Chwała Ojcu", czy też ten wstęp rozpoczynając od krzyżyka?

 Re: Jak prawidłowo odmówić dziesiątkę różańca?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-28 05:40

Należy odmówić: jedno "Ojcze nasz", dziesięć "Zdrowaś Maryjo" i jedno "Chwała Ojcu". W czasie odmawiania tych modlitw należy rozważać jedną z tajemnic różańcowych. Jeśli spowiednik powiedział jaką tajemnicę należy rozważać to trzeba się tego trzymać, jeśli nie było instrukcji co do rozważanej tajemnicy to trzeba samemu wybrać. Można liczyć na palcach.

 Re: Jak prawidłowo odmówić dziesiątkę różańca?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-08-28 13:16

Odmawiając modlitwę różańcową warto pobożnie posługiwać się poświęconym różańcem, gdyż za pobożne posługiwanie się nim można uzyskać odpust częściowy.

Zobacz w:
WYKAZ ODPUSTÓW CZĘŚCIOWYCH I ZUPEŁNYCH
https://www.radiomaryja.pl/informacje/wykaz-odpustow-czesciowych-i-zupelnych/

"Wierny, który pobożnie korzysta z dewocjonaliów (np. medalik, krzyżyk, różaniec) poświęconych przez diakona lub kapłana."

 Re: Jak prawidłowo odmówić dziesiątkę różańca?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-28 15:28

Dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze tylko taką wątpliwość co do tego, że
/.../

Forowicze odpowiadają np. tutaj: (klik).
moderator

 Re: Jak prawidłowo odmówić dziesiątkę różańca?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-28 20:16

Przeczytałem tamten wątek, zwróciły zwłaszcza moją uwagę słowa Bogumiły o braku podzielności uwagi. Ja mam właśnie ten problem. Nie potrafię o jednym myśleć, a co innego mówić. Wypowiadanie słów modlitwy 'Zdrowaś Mario" i jednoczesne myślenie o danej tajemnicy różańca jest dla mnie całkowitą abstrakcją. Zresztą w tej chwili samo rozważanie czegoś biblijnego, nawet bez wypowiadania żadnych innych słów jest dla mnie nieosiągalne. Kiedyś byłem w stanie wziąć Pismo Święte i medytować jakiś fragment. Teraz, od wielu lat jest to dla mnie absolutnie nieosiągalne. Mogę coś przeczytać, powiedzieć to własnymi słowami, ale nie jestem w stanie się w to zagłębić, tego przeżywać. Czytam Biblię absolutnie beznamiętnie, jak np. ulotkę od lekarstwa czy opis na opakowaniu proszku do prania. I nie potrafię inaczej. Moja modlitwa różańcowa wygląda tak, że ma początku mówię, jaką odmawiam tajemnicę, a potem bezrefleksyjnie "klepię zdrowaśki". Nie lubię modlitwy różańcowej, odmawiam ją tylko wtedy, gdy muszę (to znaczy gdy dostanę jako pokutę) i nie bardzo mam pomysł, co z tym można zrobić.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: