logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak reagować, gdy ktoś odpłaca się złem za dobro?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-09-30 19:18

Jak reagować, gdy osoba dorosła w rodzinie za dobro odpłaca się złym słowem, i te złe słowa mają na celu zranić moje dziecko? Cała sprawa jest dla mnie jak grom z jasnego nieba - dlatego nie mam jasności umysłu jak postąpić. Nie spodziewałam się czegoś takiego, zwłaszcza że atak jest w stylu "blondynki są głupie, więc Twoja córka powinna przemalować włosy." Chociaż sprawa nie dotyczy koloru włosów, to jednak atak zasadza się na osobistej opinii tej osoby i ma uzasadnienie w rozpowszechnianym i podtrzymywanym stereotypie w środowisku tej osoby. Uważam, że atak jest cięższego kalibru, ale nie chcę pisać o szczegółach.

 Re: Jak reagować, gdy ktoś odpłaca się złem za dobro?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-09-30 20:02

1) "te złe słowa mają na celu zranić" - wiesz to na pewno, że taki był cel? Znasz na 105% intencje tej osoby? Może znasz tylko efekt?
Istnieje w teorii możliwość, że intencje są inne, a Ty lub Twoje dziecko poczuliście się zranieni wbrew zakładanym celom. Bywa.

2) "ma uzasadnienie w rozpowszechnianym i podtrzymywanym stereotypie w środowisku tej osoby" - czy ta osoba wie, że to jest stereotyp? Może sądzi, że to prawda, rzecz obiektywna?

3) "Jak reagować" - to Twoja decyzja, zależna od okoliczności (także tych powyżej) i wagi sprawy.

W stosunku do tej osoby:
a) wyjaśnić sprawę, takż estereotypizację, i jej skutki (spokojnie, co nie wyklucza
stanowczości)
b) zaprotestować (spokojnie, co nie wyklucza stanowczości)
c) zignorować (nie znam sprawy, kto wie...)
d) w razie fiaska a) i b) przemyśleć sposoby uniknięcia na przyszłość podobnych
sytuacji albo i spotkań (nikt nie ma obowiązku narażać siebie i innych na ból)
e) w każdym razie zawsze: przebaczyć.

W stosunku do dziecka, biorąc pod uwagę również jego wiek, wrażliwość, sposób i stopień rozumienia świata:
a) spróbować wytłumaczyć, co się stało, co jest dobre, co jest złe
b) nie pomniejszać cierpienia dziecka (nie mówić, że nic się nie stało, jeśli
dziecko wie, że się rzeczywiście stało)
c) dać mu do zrozumienia, że zawsze jesteś po jego stronie i je wspierasz
d) nie pomniejszać ewentualnej winy tej osoby, ale też nie wzmacniać poczucia
krzywdy, strzec się pogardy, chęci rewanżu, oceniania osób (odróżniamy od
czynów)
e) postarać się, by dziecko rozumiało potrzebę przebaczenia.

Najpierw uporać się ze swoimi emocjami, które odbierają jasność umysłu.

 Re: Jak reagować, gdy ktoś odpłaca się złem za dobro?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-09-30 20:18

Możesz powiedzieć tej dorosłej osobie, że jej słowa były krzywdzące i że nie życzysz sobie takich wypowiedzi. Wtedy ta osoba będzie miała możliwość odniesienia się do tych słów.
Jeśli chodzi o jasność umysłu to ją najbardziej poprawia upływ czasu. Przespanie się z danym problemem czy nawet odczekanie kilku dni.

 Re: Jak reagować, gdy ktoś odpłaca się złem za dobro?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-09-30 22:15

Przydaje się asertywność i umiejętność ochrony własnych i dziecka granic. Nikt nie ma prawa tych granic naruszać - to rodzaj przemocy.
Hanna już napisała jak się bronić, dodam jeszcze tylko, że w swoich wypowiedziach warto się kierować komunikatem "ja" zamiast "ty", czyli np. zamiast "zraniłaś mnie tym co powiedziałaś" mówić "poczułam się zraniona kiedy to powiedziałaś, ponieważ...". Nowy też słusznie napisał, że z rozmową lepiej poczekać aż emocje nieco opadną i przemyśleć swoje argumenty.

 Re: Jak reagować, gdy ktoś odpłaca się złem za dobro?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-10-10 22:26

Dziękuję za pomoc, za porady.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: