logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Aniela (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-02 09:28

Czy "nawiedzenie cmentarza" jest obowiązkowe, w czasie szczególnej modlitwy (1-8 listopada) za Dusze w Czyśćcu cierpiące? Jestem już emerytką, często uczestniczę w Eucharystiach, bo kościół nie jest daleko. Cmentarz trochę dalej. Wczoraj i dzisiaj uczestniczyłam w Eucharystii. Wczoraj pojechałam autobusem miejskim, na cmentarz. Nie było łatwo, bo niedawno chorowałam na covid. Pragnę dalej się szczerze i prawdziwie modlić do 8 listopada. Nie wiem jednak czy mi się uda być codziennie na cmentarzu.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-02 13:56

Dla modlitwy nawiedzenie cmentarza nie jest obowiązkowe. Modlić się za zmarlych można zawsze i wszędzie. Przez cały rok. Nie ma żadnych przeszkód.
Trzeba jednak odróżnić taką modlitwę od modlitw i czynów oraz odpustów związanych z obecnym okresem.
Dla uzyskania odpustu zupełnego związanego właśnie z okresem 1-8 listopada, odpustu możliwego każdego z tych dni - tak, tym razem nawiedzenie cmentarza danego dnia to obowiązek. Podobnie jak przyjęcie tego dnia Komunii św. i inne podstawowe warunki.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-11-04 15:45

Każda modlitwa jest ważna, Bóg żadnej nie odrzuca. Nie będąc na cmentarzu możesz uzyskać odpust cząstkowy, też potrzebny duszom czyśćcowym.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-11-04 16:21

Można codziennie (przez cały rok) uzyskać odpust zupełny za czy to za duszę czyśćcową czy to za siebie np. "za czytanie Pisma świętego z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej przynajmniej przez pół godziny z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną (n. 30 § 1). Kto nie może czytać osobiście, wystarczy gdy słucha czytającego nawet przez środki audiowizualne (n. 30 § 2)."

Oczywiście należy spełnić pozostałe warunki wymagane do uzyskania odpustu zupełnego.

Tutaj więcej:
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=363880&t=363879

Dzieło odpustowe (tutaj akurat czytanie Pisma Świętego) można wykonać w domu.

Myślę, że może być całkiem sporo osób, które nie mogą udać się na cmentarz z powodów zdrowotnych. Dobrze, że jest Panie w stanie uczestniczyć w Mszach Świętych. Widzę po Mszach mojej parafii, że wiele osób bierze Komunię Świętą do domu - zapewne dla osób, które nie są w stanie przybyć na Mszę Świętą.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Ja2 (---.10.77.47.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-04 17:59

do GPJ
nie można brać Hostii do domu, przynajmniej w Polsce. Nawet Najświętszy Sakrament należy spożyć na oczach kapłana, bez odchodzenia, odwracania się. W przeciwnym razie dawało by to możliwość zbezczeszczenia Hostii. Komunię do kogoś może zanosić tylko ksiądz/diakon lub świecki szafarz i nie byle jak, w kieszeni. Piszę to, żeby w Polsce nikomu nie przyszło do głowy prosić o Hostię po mszy. A ludzie takie nowinki łykają bez przemyślenia. Może u was w USA jest dużo szafarzy?

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-11-04 21:34

Ja2,
Faktycznie odniosłam się do sytuacji w USA, i zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce może być inaczej. Ale myślę, że Pan Jezus w Polsce też chciałby być godnie zaniesiony do wszystkich szczerze kochających Go ludzi, którym warunki obiektywne nie pozwalają dotrzeć na Mszę Świętą. W Polsce na pewno jest wielu wspaniałych mężczyzn, którzy mogą być praktycznie bardzo użyteczni w Kościele - trzeba ich pociągnąć do służby, np. właśnie posługi szafarza nadzwyczajnego.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Ja2 (---.10.212.96.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-05 12:00

Chodziło mi tylko o zdanie: "Widzę po Mszach mojej parafii, że wiele osób bierze Komunię Świętą do domu". "Wiele osób" sugeruje, że jest wielu fajnych ludzi, którzy myślą o innych, a słowa "do domu" sugerują, że do własnego domu, dla żony i dzieci. A wystarczyło napisać, że szafarze biorą Hostie dla chorych - to zupełnie co innego oznacza. Nie wymaga wyjaśnień. Przy okazji przepraszam za pomyłkę w twoim nicku.
W Polsce też mamy szafarzy świeckich. Pewnie mniej, bo później weszli.

Anielo,
Akurat 2 XI, kiedy pisałaś tutaj, nie musiałaś być na cmentarzu, aby uzyskać odpust zupełny, wystarczyła modlitwa w kościele. Ale 0d 3 do 8 listopada rzeczywiście trzeba iść na cmentarz. Albo skorzystać z innych odpustów zupełnych, jak pisze G_JP.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: Kalina (213.134.160.---)
Data:   2022-11-05 12:41

4.11.2022 uczestniczyłam we Mszy św. po której było Nabożeństwo Wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z odmówioną Litanią i Aktem wynagrodzenia. Udział wypełniał warunki odpustu za zmarłych.

 Re: 'Nawiedzenie cmentarza' - obowiązkowe?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-11-05 20:07

Ja2,
Faktycznie niezbyt zgrabnie się wyraziłam. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Nie chciałam wywołać mylnego wrażenia, że ktokolwiek zabiera w niegodny sposób konsekrowane Hostie do domu. Miałam na myśli to, że widzę wielokrotnie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej pobierających od kapłana Eucharystię w cyboriach (specjalnych małych ozdobnych pojemnikach; j. ang. 'communion pyx').

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: