logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2023-01-19 11:06

Chwała Trójcy Świętej, szczęść Boże,

Co dokładnie oznacza zdanie:
'Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.' Przeczytane w obietnicach modlitwy Tajemnicy Szczęścia.

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-01-20 11:42

Wydaje mi się, że zdanie to oznacza, iż modlitwa jest kluczem, który pozwala otworzyć drzwi naszej duszy dla Boga i Jego łask. Moim zdaniem można by je odnieść do każdej modlitwy.

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-22 17:18

Każda modlitwa pobożnie i ze skupieniem odmówiona daje takie owoce.

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: patrycja (---.96.236.117.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-01-22 17:42

Modlitwa to również zaproszenie dla Boga by obdarzył nas swoją łaską.

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-01-23 08:55

Poprzedni post ujęłabym tak: Każda modlitwa jest zaproszeniem dla Boga, by obdarzył nas swoją łaską.
Jedni wybiorą wspomniane Tajemnice Szczęścia, drudzy inne modlitwy. Dobrze, że możemy wybierać, że mamy w czym wybierać. Każdy ma swoje własne ścieżki kontaktowania się z Bogiem Ojcem.
Stąd mnogość modlitw, szerzej mówiąc praktyk rozwijających obcowanie z Bogiem, aby każdy mógł wybrać to co rozwija jego duchowość.

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-23 16:18

Nie wiem, czy Pan Bóg potrzebuje aż zaproszeń, by nas darzyć czymkolwiek dobrym. Jakoś mi to zgrzyta. Choć Bóg też nie działa siłą.
Myślę, że Pan Bóg jest w nieustannej gotowości i również w stałej aktywności dawania. Daje. Pytaniem jest, czy my się na to otwieramy, czy też - ucieknę się do obrazu - dary zostają poniekąd na zewnątrz nas, nieprzyjęte, niezauważone, nierozpakowane.
Modlitwa może zmienić nas samych - otworzyć nas, docenić Pana Boga, zobaczyć, jak bardzo Go potrzebujemy, nauczyć wdzięczności, nauczyć dobrej zależności. Tak, modlitwa nas rozwija.

 Re: Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-01-23 22:09

Dopisek z Tajemnic Szczęścia przytoczony w tytule tego wątku odnosi się do każdej modlitwy.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus napisała w swoich wspomnieniach: „Zrozumiałam, że dobry Bóg daje w niebie swoim wybranym tyle chwały, ile oni są w stanie znieść.”
Starsza siostra św. Teresy - Paulina (przyszła przeorysza karmelitanek bosych) po przedwczesnej śmierci ich mamy nauczała małą Tereskę przedmiotów szkolnych i prowadziła jej formację duchową.
Pewnego razu, gdy mała Tereska miała wątpliwości co do proporcji łask rozdzielanych duszom, Paulina poleciła przynieść duży kubek ojca i jej mały naparstek. Napełniła je wodą i zapytała, który jest pełniejszy. Usłyszała, że oba w tej samej mierze są tak pełne, iż niemożliwością jest nalać w nie więcej wody, ponieważ nie zdołałyby jej w sobie pomieścić.
To była odpowiedź na dziecięce pytanie: Bóg każdemu daje tyle ile mu potrzeba i ile jest w stanie unieść.
Jesteśmy jak naczynia o różnej pojemności. Każde naczynie napełni się tak obficie, że nie pomieści już ani kropli więcej.
Każdy człowiek wciągnięty w głębię życia Trójcy Świętej będzie pełnią. Jedna pełnia różni się jednak od drugiej - czy będzie to pełnia małego naparstka, kieliszka, szklanki czy olbrzymiego naczynia? O tym nie decyduje niebo. O tym decydujemy my sami, żyjąc w codzienności Ewangelią. (na podst.: o. Jerzy Zieliński OCD).
----------------------------------------------------

Hanno, pozdrawiam.
Mi też zazgrzytało owo "zaproszenie". Odnosiłam się do wyrażenia Patrycji, chciałam jednak podkreślić, że Bóg w każdej modlitwie obecny jest ze swoją łaską, a jej ilość zależy od otwartości naszego serca.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: