logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Lidia (---.8.47.229.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-01-27 13:35

Witam wszystkich,
Już sama nie wiedziałam do kogo się z tym zwrócić i czy w ogóle coś robić w tej sytuacji.
Mianowicie, moja młodsza siostra powiedziała mi jakiś czas temu że na swoje 18 urodziny umówiła się z koleżanka na dwa tatuaże. Moja rodzina a szczególnie mój tata jest bardzo wierzący i ja również. Moje pytanie jest takie co robić w tej sytuacji? Coś mi mówi ze mam zadziałać. Ostatnio jak jej powiedziałam ze nie wiem czy nie powiem tego naszemu ojcu stwierdziła ze jak coś powiem to mnie zabije. I tak mnie uderzyły i otrzeźwiły te słowa. Nie chce słuchać żadnego słowa sprzeciwu. Siostra ma słaba wiarę o ile jakąś ma. Jakiś czas temu tak samo mój brat na raz zrobił sobie kilka tatuaży. Działają pod jakimś dziwnym wpływem jak się pytam po co to robią i dlaczego to tylko ze chcą i muszą. Jak im coś staram się wytłumaczyć to naskakują na mnie, tak samo ludzie z otoczenia ze jestem złą osoba bo nie lubie tatuaży. Co radzicie zrobić w tej sytuacji oprócz modlitwy?

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Aleksandra (---.nux.net)
Data:   2023-02-03 16:17

Słusznie niepokoisz się zachowaniem Twojej siostry. Ona nie ma prawa Cię szantażować. To groźba karalna. Jeśli poczujesz się zagrożona, masz prawo zgłosić się nawet na policję.

18 lat to nie jest jakaś magiczna granica, po przekroczeniu której człowiek może robić, co chce. Jeżeli Twoi rodzice będą utrzymywać siostrę, mają prawo wiedzieć o tym, na co chce wydać pieniądze i jakie ważniejsze decyzje podjąć (a zrobienie sobie tatuażu do błahostek nie należy). To prawda, że dorastający człowiek powinien mieć coraz więcej swobody i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, ale do tego musi zachowywać się w sposób dojrzały. Zachowanie Twojej siostry jest niedojrzałe, jeżeli grozi Ci śmiercią, więcej nawet, świadczy o jakimś głębszym problemie, który raczej nie zaczął się od tatuażu.

Powinnaś więc powiedzieć rodzicom o planach siostry i koniecznie o jej groźbie. Uważam, że w takiej sytuacji trzeba działać stanowczo i siostra powinna spotkać się z lekarzem psychiatrą, bo jak napisałam wyżej, tatuaż to może być wierzchołek góry lodowej. Nie napisałaś jednak, jak wygląda Twoja relacja z rodzicami, czy potraktują Twoje słowa poważnie. Nie powinni ich bagatelizować.

Jeszcze co do tatuaży, to są one coraz popularniejsze wśród młodych ludzi. Dawniej tatuowano się z powodu różnych wierzeń, potem tatuaże były charakterystyczne dla społeczności więźniów, a dziś stają się coraz bardziej powszechne. Na pewno przyczynia się do tego też bogacenie się społeczeństwa (średniej wielkości tatuaż zrobiony w małym mieście może kosztować kilkaset złotych, a coraz łatwiej znaleźć studio tatuażu). Jednak głównym powodem wydaje mi się często brak ukształtowanej tożsamości młodego człowieka, nieumiejętność określenia swojego miejsca w świecie, zagubienie duchowe. Tatuaż daje możliwość identyfikowania się z czymś, podkreślenia tego, kim się jest albo kim chce się być. Módl się więc za Twoje rodzeństwo, ale i działaj.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-03 19:47

Właściwie chciałabym najpierw wiedzieć, co Cię w tych tatuażach najbardziej martwi i boli. Jaki aspekt? Od tego zależy dalsze myślenie.
Zdrowie?
Estetyka?
Koszta?
Ukrywanie przed rodzicami (przed faktem)?
Pogróżki ze strony siostry?
Ewentualne utrudnienia zawodowe?
Coś innego?
I co właściwie chcesz wytłumaczyć rodzeństwu, próbując im wyperswadować tatuaże? W jaką stronę idzie Twoja argumentacja?

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: papież Franciszek (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2023-02-03 20:29

Papież Franciszek spotkał się z młodzieżą w ramach spotkania przedsynodalnego. Jedno z pytań dotyczyło modnego dziś robienia sobie tatuaży. Pytany o znaczenie tatuaży Ojciec święty stwierdził, że wskazują one na naszą tożsamość: czego szukasz? do czego należysz? Zachęcił, by się ich nie lękać, ale też nie przesadzać.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Lidia (89.171.151.---)
Data:   2023-02-03 22:35

Z rodzicami mam bardzo dobry kontakt. Bardziej chodzi o mojego ojca. Strasznie by się załamał i rozczarował gdyby jego najmłodsza córka zrobiła coś takiego. Jeżeli chodzi o moje argumentacje to powiem tak. Jeżeli chodzi o mnie to tatuaże to zło. Nie oceniam ludzi którzy je posiadają sama znam takich wiele. Ale jednak tu chodzi o moja najmłodsza siostrę mam wrażenie ze skoro tylko mi to powiedziała to stanowczo muszę zadziałać. Zwłaszcza ze niestety daleko jest od Pana Boga. Już tutaj nie chce wchodzić w dyskusje czy rozważania na temat samego tatuażu. Po prostu nie wiem czy mówić o tym ojcu? Ale chyba to jedyne rozwiązanie oprócz modlitwy.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-04 17:55

Dlaczego tatuaże to zło? To, co piszesz, to nie jest argumentacja, to jej brak.
Nie chcesz w to wchodzić, zwłaszcza na forum, przyjmuję, Twój wybór. Ale jeśli tak rozmawiasz - MOŻE - z siostrą, to prawdopodobnie zmniejszasz swoją wiarygodność u rodzeństwa. Pseudoargument "moim zdaniem x to zło i zaraz powiem tacie" (czyli opinia i groźba) mnie by absolutnie nie przekonał. Gorzej: nadszarpnąłby relacje z Tobą.

Przyznaję, że nie wiem, dlaczego Twój tato by się załamał.
To, że mi osobiście tatuaże się nie podobają, niewiele ma do rzeczy.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-02-04 18:59

Dlaczego uważasz, że możesz tak mocno ingerować w życie i osobiste wybory siostry, które to wybory w ogóle Ciebie nie dotyczą i nie dotykają bezpośrednio? Skąd ta potrzeba kontroli, a wręcz nadkontroli życia innej osoby? I skąd pomysł, że masz chronić ojca przed decyzją dorosłego dziecka? To mi pachnie parentyfikacją.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-04 23:08

"skoro tylko mi to powiedziała to stanowczo muszę zadziałać. Zwłaszcza ze niestety daleko jest od Pana Boga".

A co ma tatuaż do tego, że ktoś jest daleko od Pana Boga? Jaki jest OBECNIE związek między wiarą a tatuażem?
Coś mi się wydaje, że widzisz w tatuażach coś z założenia przeciwnego Bogu.
Chciałabym móc zrozumieć, dlaczego.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Pit (---.internetia.net.pl)
Data:   2023-02-04 23:58

Straszne rzeczy. A co jest takiego złego w tatuażu? Chce to zrobi. Możesz jej powiedzieć, że nie podoba Ci się taka decyzja oraz dlaczego i tyle. Twoje zachowanie spowoduje jedynie, pogorszenie relacji z siostrą, która straci do Ciebie zaufanie, że na nią skarżysz.

Chyba z 13 lat temu wytatuowałem sobie na plecach pewną łacińską sentencję. Zapewniam Cię, że nie zbzikowałem z tego powodu, a ten tatuaż cieszy mnie po dziś dzień.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: BibiLu (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2023-02-05 00:46

Dziwię się, że niektórzy dziwią się co jest złego w tatuażach. Ciało jest świątynią Ducha Świętego (1 Kor 6,19) i jeśli człowiek go nie akceptuje, zaczyna oszpecać, to pokazuje to na jakiś problem. Dzisiaj komuś może się podobać jakiś mały tatuaż, ale czy zastanawia się jak on będzie wyglądał po porodzie, albo za kilkadziesiąt lat kiedy skóra stanie się pomarszczona i obwisła?

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-02-05 02:41

Chyba mylisz „bycie wierzącą” z „byciem grzeczną dziewczynką”. To nie to samo.
Odradzam mówienie tacie - po pierwsze, bycie kapusiem też nie jest chrześcijańską postawą, a po drugie, co niby tata miałby z tą wiedzą zrobić? Trzymać siostrę pod kluczem, czy chodzić za nią i pilnować cały czas?
Myślę, że warto z siostrą pogadać, że jak chce tatuaż, to musi to przemyśleć, bo np. w niektórych zawodach widoczne tatuaże są praktycznie niedopuszczalne. Poza tym też upewnij się, że wybiera się do renomowanego studio tatuażu, bo w garażowych warunkach mogą jej krzywdę zrobić i zarazić jakimś świństwem.
Ponadto w internecie pełno jest obrazków z serii „porażki tatuażowe”, czyli porównanie tego, co ktoś chciał mieć i tego jak to wyszło w praktyce. Może jej pokaż kilka takich przypadków, to się chociaż zastanowi i wybierze jakiś prostszy wzór, który w razie czego będzie łatwiej usunąć.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Aleksandra (---.ip-51-178-130.eu)
Data:   2023-02-05 15:14

"Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!" Kpł 19,28b

Ks. Glas, były egzorcysta, ostrzegał przed tatuażami. Nie pamiętam już na sto procent, o co chodziło (choć coś mi świta, że mogło chodzić o tusze używane do robienia tatuaży – mogły być one poddane okultystycznym rytuałom; ale na sto procent pewności nie mam, czy to ta kwestia). Niemniej, problem może być także duchowy. Zresztą, proszę zwrócić uwagę, że, jak wspomniałam wcześniej, tatuaże związane były z dawnymi kultami, a potem z subkulturą (?) więzienną. Trzeba by zadać sobie pytanie, dlaczego młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z tej formy ingerowania w ciało.

Jednak przede wszystkim pozwolę sobie przypomnieć słowa autorki tego wątku: „Ostatnio jak jej powiedziałam ze nie wiem czy nie powiem tego naszemu ojcu stwierdziła ze jak coś powiem to mnie zabije”.

Chciałabym zwrócić uwagę na następujące sprawy:
– to groźba karalna ze strony siostry autorki;
– świadczy ona o jakimś głębszym problemie, gdzie tatuaż może być wierzchołkiem góry lodowej;
– Lidia ma prawo zadbać o własne bezpieczeństwo i wyrazić troskę zachowaniem siostry poprzez powiedzenie spokojnie i szczerze o wszystkim rodzicom.

Jeżeli siostra autorki stosuje tak drastyczny i niebezpieczny szantaż, to sytuacja zdecydowanie nie jest normalna.

Jednocześnie siostra nie jest zbyt wierząca, a więc, Lidio, na nic się zdadzą Twoje argumenty o złu tatuażu, choć masz dobre chęci. Wiem, bo miałam podobną sytuację, tylko mnie nikt nie szantażował. Człowiek będący daleko od Kościoła nie będzie kierował się pobudkami religijnymi. Chcę jednak zwrócić uwagę na fakt, że Twoja siostra może mieć poważny problem natury emocjonalnej (i nie jest nim tatuaż) i to nim należy zająć się w dalszej kolejności. Co do samego tatuażu, Twoja siostra niebawem będzie dorosła, a więc sama podejmie decyzję.

Może piszę to na wyrost, a może to są moje dywagacje, ale odpowiedz sobie, proszę, sama: jak wygląda komunikacja w Waszej rodzinie, czy nie ma jakiegoś napięcia: Ty+rodzice kontra Twoja będąca daleko od Boga siostra. Twoja siostra powinna mieć poczucia bycia kochaną przez rodzinę, możecie wyrażać swoje zdanie, ale pamiętając, że ona niebawem będzie dorosła. Nie jest zdrowym objawem, kiedy ktoś straszy kogoś śmiercią. To świadczy o tym, że problem leży głębiej i trwa dłużej i dziwię się, że nikt oprócz mnie tu o tym nie napisał.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-02-05 15:29

Lidia,

Mogłabyś przetłumaczyć (np. przy pomocy internetowego translatora) artykuł dotyczący ryzyka zdrowotnego związanego z tatuażami i pokazać go siostrze:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5868782/

Wziąwszy pod uwagę wszystkie zagrożenia zdrowia wynikające z tatuaży omówione w artykule, uważam, że świadome decydowanie się na tatuaż to łamanie piątego przykazania. Być może Twoją siostrę niewiele to obchodzi, ale, tak czy siak, powinna zapoznać się z ryzykiem procedury, która nie jest dla niej konieczna, a w przyszłości może bardzo jej żałować. Ludzie powinni być jak najlepiej poinformowani, jakie są krótko- i długoterminowe skutki substancji, które pozwalają sobie wstrzyknąć do ciała.

Osobiście uważam, że jeśli ktoś po przeczytaniu artykułu dalej nie widzi w tatuażach nic złego, to po prostu nie najlepiej świadczy to o tej osobie.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-05 16:29

Tatuaże mi się nie podobają. Sama bym się nie zdecydowała.
Nie bronię tatuaży, ale obawiam się ewentualnego zagubienia trzeźwości myślenia oraz manipulacji Biblią.
Zdaję sobie sprawę z ryzyka zdrowotnego (moim zdaniem najważniejsze; zresztą - z pewnym ryzykiem związane są też rozmaite kolczyki), estetycznego, zawodowego itp.
Nie wydaje mi się jednak, żeby można było tu z łatwością posługiwać się argumentami religijnymi.

Proponuję uważną lekturę:
- https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2014/Przewodnik-Katolicki-34-2014/Poradnik-duchowy/Tatuaz-o-tresci-religijnej
- https://deon.pl/wiara/wiara-i-spoleczenstwo/tatuaz-przeczytaj-zanim-zrobisz,224634
- https://www.opiekun.kalisz.pl/czy-zrobienie-tatuazu-jest-grzechem/
- https://deon.pl/kosciol/ks-wegrzyniak-o-tym-czy-tatuaz-jest-grzechem,406415

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-02-05 20:44

Chciałabym jeszcze dodać, że św. Bazyli Wielki w Kanonie 27. zdecydowanie zakazał chrześcijanom tatuowania się (poganie tatuują się). Tekst kanonu w języku niemieckim podaję niżej. Można go znaleźć na str. 245. w "Die Kirchenrechtsquellen des Patriarchats Alexandrien," (1900) Riedel, Wilhelm
( https://archive.org/details/diekirchenrecht00riedgoog/page/n253/mode/1up )

Canon 27: Daß die Männer keine roten Kleider an-
ziehn und ihr Haar nicht lang wachsen lassen sollen;
Verbot des Tätowierens und anderer Dinge.

So müssen auch die Kleider der Männer würdig und anständig sein, nicht rot oder purpurn. Sie sollen keine Siegel an den Fingern tragen. Kein Mann soll sein Haar lang wachsen lassen, wie der Apostel gesagt hat, ^) oder sich tätowieren wie die Heiden, welche sich verächtlich machen und in ihren Gedanken huren, sie, die An- hänger der Satane. Habt keinen Gefallen an ihnen und sitzt nicht vor denen, welche sie mit Dorn und Nadel bezeichnen, daß ihr Blut zur Erde fließt. Hütet euch vor allen Unkeuschen, damit sich bei uns nicht das Wort dessen erfülle, der da spricht, daß sie in den Gedanken ihres Herzens huren. Darauf achtet!
Höret nun das übrige, was sie sonst sagen.
Über die ührigen Paragraphen.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-02-06 02:30

Popieram apel o zachowanie trzeźwości myślenia i nie manipulowanie cytatami z Biblii wyrwanymi z kontekstu.
Kwestia ryzyka zdrowotnego - owszem, takie ryzyko jest, dlatego mówiłam o renomowanym studio tatuażu, w którym pracują osoby z odpowiednimi szkoleniami. Ale podobne ryzyko jest u dentysty, przy kolczykach i manikiurze (że narzędzia będą niedokładnie wysterylizowane), poważna alergia może być wywołana zwykłą farbą do włosów czy innymi kosmetykami. Już nie mówiąc o tym, że w zasadzie nie wiemy co jemy tak naprawdę, no chyba, że ktoś ma swoje gospodarstwo ekologiczne i żywi się tylko tym, co tam wyhoduje.
Osobiście uważam, że jeśli ktoś po przeczytaniu artykułów przytoczonych przez Hannę dalej dopatruje się zła w tatuażach, to po prostu nie najlepiej świadczy to o tej osobie.
P.S. Tatuażu nie mam i nie planuję, ani tym bardziej nie mam pracowni tatuażu ;)

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-02-06 03:04

Nie rozumiem za bardzo po niemiecku, a tłumaczenie Google Translate jest takie sobie. Czy w tym kanonie z Bazylego jest napisane, że mężczyźni nie powinni nosić czerwonych ani purpurowych ubrań? To jak mam interpretować stroje biskupów i kardynałów?

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-06 04:05

Do G_JP
O uczciwość intelektualną proszę.
"Daß die Männer keine roten Kleider anziehn und ihr Haar nicht lang wachsen lassen sollen"
Zauważyłaś może, że te czcigodne cytaty, które przytaczasz (szczęśliwie w znanym mi języku, bo z ofert tłumaczenia automatycznego nie skorzystam dla dobra sprawy), w tym samym kanonie zdecydowanie zakazują też mężczyznom noszenia czerwonej i purpurowej odzieży, a także sygnetów oraz nakazują im noszenie krótkich włosów? I to na pierwszym miejscu te tematy.
Wybiorczość byłaby co najmniej niekonsekwencją, więc spodziewam się teraz w trybie prawie zobowiązującym rozpoczęcia krucjat przeciw długowłosym mężczyznom - pewnie to już było - i czerwonym szatkom, przynajmniej w imię wierności świętemu Bazylemu (dalej nie pójdę, nie wzywając Pana Boga na daremno). No i nakażmy panom zdjąć sygnety, od papieskiego pierścienia zaczynając, bo św. Bazyli zabrania.

Do jakich jeszcze anachronicznych wniosków z dawnych (i nie zawsze aktualnych) lektur będziemy zachęcani?
Czy naprawdę wierzysz, że wszystko, co zrobili i napisali święci, jest bezbłędne oraz wiecznie aktualne? Bynajmniej, tak nie jest.
Co z czerwonymi świątecznymi sweterkami, a na dodatek: co z czerwonym ornatem i kardynalską purpurą? Kiedy stos? Bo wiesz, święty Bazyli napisał, że nie wolno nosić.
Zgroza, wciąż malujemy długowłosego Chrystusa. Co zrobić z malowidłami w kościołach?
I tak dalej. Absurd się tak łatwo rozpełza....

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-02-06 12:17

Bazyli Wielki zabronił tatuowania się i jest na to cytat z podanym źródłem. Uważam, że mądrze zakazał. Spotykałam się z zarzutem, że zakaz niby był, ale nikt nie potrafi podać źródła, więc może to jest wymysł. Jednak Kanon 27. istnieje. To, że w tekście mowa i o czerwieni i o długich włosach, nie zmienia faktu, że Bazyli potępił tatuaże. To jeszcze jeden argument, by kilka razy się zastanowić zanim człowiek zdecyduje się na nie.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-06 14:11

Tak, św. Bazyli zabronił tatuażu.
Tak, św. Tomasz twierdził, że dziewczynka zyskuje duszę dopiero po 3 miesiącu po poczęciu. A wcześniej to zapewne, dzisiejszym językiem, zlepek komórek.
Tak, św. Katarzyna ze Sieny próbowała się zeszpecić, trwale poparzyć, i to dla Boga, wchodząc celowo do bardzo gorącej wody źródlanej w jednym z toskańskich uzdrowisk.
Tak, św. Małgorzata z Kortony porzuciła małe dziecko, oddała je, wcześniej zaś je głodziła (niech pości na chwałę Boga), bo przeszkadzało jej w praktykach pobożnych.
Więcej tak od ręki nie pamiętam.
Tak, to wszystko istniało, więc weźmy pod uwagę, byle nie jako pobożne przykłady, zanim się człowiek zdecyduje.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-02-06 15:01

Tatuaż na ciele to naprawdę nie to samo, co nałożenie i zdjęcie ubrania czy biżuterii, lub zapuszczenie i obcięcie włosów. Weźmy pod uwagę, że mogą nas tutaj czytać dzieci i czuć się zachęcone niektórymi wypowiedziami do zrobienia sobie tatuażu w tajemnicy przed rodzicami.

Hanno,
Dlaczego tak Ci zależy na ośmieszeniu mojej negatywnej opinii o tatuażach? Czy nie możesz po prostu przyjąć, że Bazyli Wielki nakazał, jak nakazał? Jest to w historii Kościoła i każdy może sam się do tego ustosunkować.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-02-07 00:33

G_JP, nie wydaje mi się, żeby Hanna próbowała ośmieszać Twoją opinię o tatuażach, zresztą sama pisze, że też nie lubi tatuaży, czyli tu zgadzamy się prawie wszyscy :)
Tylko chodzi o to, żeby w imię „wiary” nie zaniedbywać zdrowego rozsądku i trzeźwego myślenia. Weźmy pod uwagę, że mogą nas tutaj czytać dzieci i czuć się zniechęcone do wiary katolickiej przez niektóre wypowiedzi dopatrujące się wielkiego moralnego zła w rzeczach nie mających religijnego znaczenia.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-07 07:06

O mamo. Nie zachęcam dzieci, by się potajemnie tatuowały. Nie noszę tatuażu, nie mam studia tatuażu ani udziałów. Nie lubię tatuażu.

Nie zaprzeczam, że św. Bazyli napisał, co napisał: że nie należy robić tatuaży oraz że mężczyźni nie powinni nosić czerwonych i purpurowych ubrań oraz pierścieni w typie sygnetu, z pieczęcią. Podobnie jak przyjmuję do wiadomości inne podane przez mnie przykłady, zapamiętane z poważnych biografii świętych. Tak, to wszystko się zdarzyło w historii Kościoła (o ile wierzyć zapisom, ale nie ma powodu ich podważać). Wszystkie przykłady zaczynałam od TAK. No więc sorry, nie podważam tego, co się zdarzyło. I właśnie się ustosunkowuję: zauważ, G_JP, że nie wszystko, co zdarzyło się kiedyś, znajduje rozumne i moralne zastosowanie dziś.

Dziękuję bardzo, Marto: "Tylko chodzi o to, żeby w imię „wiary” nie zaniedbywać zdrowego rozsądku i trzeźwego myślenia".
Cenię te wartości. Sprzeciwiam się instrumentalnemu traktowaniu cytatów oraz zatracaniu porządku myślenia. Katolicyzm jest także rzeczą rozumu.
I chyba jeszcze bardziej dziękuję Marcie za przestrogę przed dopatrywaniem się "wielkiego moralnego zła w rzeczach nie mających religijnego znaczenia". Ani grzech, ani demon, ani węszenie za nimi nie są sercem chrześcijaństwa.

Dostrzegać trzeba zmianę czasów i modeli religijności. Myśl religijna się rozwija. Pewne przekonania, zasady i zachowania odchodzą w tło albo mocniej: przestają mieć sens i wartość.

A my wciąż nie wiemy:
- dlaczego autorka tematu odrzuca tatuaże,
- dlaczego jej ojciec miałby się załamać,
- dlaczego bierze ona na siebie odpowiedzialność za czyny metrykalnie dorosłej siostry oraz za los ojca,
- dlaczego przychyla się ku donoszeniu na siostrę i co dobrego chce tym sposobem osiągnąć.

Prosiła tu o pomoc. Ale bez pewnych danych pomoc jest nader trudna. Żeby komuś pomóc, trzeba móc zrozumieć sytuację.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-02-07 12:50

https://echa.europa.eu/pl/hot-topics/tattoo-inks

Proszę włączyć język polski na stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów i poczytać więcej o tuszach do tatuaży. Poniżej podaję fragment. To, że wprowadza się ograniczenia dot. substancji do wytwarzanie tuszy, nie oznacza, ze zaraz każdy producent będzie się do nich stosował. Nawet usuwanie tatuaży nie wygląda całkowicie bezpiecznie. Uważam, że Kościół też powinien wziąć pod uwagę sprawę substancji szkodliwych, które wraz z tatuażami mogą wniknąć do ciała i spowodować np. problemy z rozrodczością, i wiele innych.

"Tatuaże stanowią popularną formę ozdabiania ciała — ma je co najmniej 12% Europejczyków. W grupie wiekowej 18–35 lat tatuaż może mieć nawet dwa razy więcej osób.

Zagrożenia zdrowotne związane z używaniem zabrudzonych igieł do wstrzykiwania tuszu były badane od dłuższego czasu. Obecnie analizie poddano też problemy związane z substancjami chemicznymi, a ryzyko zostało ujęte w przepisach na poziomie UE.

By chronić obywateli Europy, od stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia REACH w UE ograniczone zostanie stosowanie tysięcy niebezpiecznych chemikaliów używanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego.

Ograniczenie dotyczy np. chemikaliów powodujących nowotwory lub mutacje genetyczne i chemikaliów działających szkodliwie na rozrodczość, a także substancji działających uczulająco bądź drażniąco na skórę. Celem tego zabiegu nie jest zakazanie tatuowania się, ale sprawienie, by stosowane do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego barwniki były bezpieczniejsze.

Oczekuje się, że dzięki wprowadzeniu tego ograniczenia przewlekłe reakcje alergiczne i inne reakcje zapalne skóry z powodu tatuaży i makijażu permanentnego będą występowały z mniejszą częstością. Może także zmniejszyć się częstość występowania poważniejszych działań — takich jak nowotwory, uszkodzenia DNA lub układu rozrodczego — potencjalnie wynikających z działania związków chemicznych stosowanych w tuszach.

Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego są mieszaniną kilku związków chemicznych. Mogą one zawierać substancje niebezpieczne, wywołujące alergie skórne i mające poważniejszy wpływ na zdrowie, jak np. powodować mutacje genetyczne i nowotwory.

Pigmenty stosowane w tuszu mogą też przenosić się ze skóry do różnych narządów — w tym do węzłów chłonnych i wątroby. Czasami tatuaże usuwa się za pomocą lasera, który rozbija pigmenty i inne substancje na mniejsze cząstki. Jeśli takie cząstki zawierają szkodliwe chemikalia, to proces usuwania uwolni je i spowoduje, że zaczną krążyć w organizmie.

Ponieważ chemikalia stosowane w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego mogą pozostawać w organizmie przez całe życie, istnieje także możliwość długotrwałego narażenia na potencjalnie szkodliwe składniki."

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-07 14:41

Do G_JP: O, i to jest droga ku meritum. Lepsza niż ciąg myślowy towarzyszący kolorom ubiorów itp. Bardzo Ci dziękuję.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Annna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2023-02-07 17:27

Na tytułowe: bardziej skuteczne by było słowo rady siostrzanej miłości, niż sprzeciwu. Ty masz taki pogląd, siostra inny, a to jej życie.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: zxc (---.elpos.net)
Data:   2023-02-10 22:15

Gdy byłem bardzo młody chciałem na plecach wytatuować Conana umięśnionego, bo na basenie u kogoś taki tatuaż zauważyłem i mi się bardzo spodobał. Kiedy o tym powiedziałem tacie, tato powiedział:
- A po co pod skórę? Można plakat powiesić na ścianie zamiast tatuażu.
Zrobiłem co powiedział i już odeszła chęć zrobienia tatuażu. Co do twojej siostry to powiedz jej niech sobie wyobrazi siebie jako osobę w podeszłym wieku, staruszkę z tymi tatuażami co chce zrobić. I zapytaj czy to nie śmieszne by było i czy by pasowało? Osoba starsza a wzorki nastolatka :) Może to ją oprzytomni. Tatuaż na całe życie... to co teraz pasuje, nie koniecznie będzie pasować osobie w podeszłym wieku. Czaszki, myszki różyczki, aniołki... hm dziwnie to by wyglądało na osobie starszej.

 Re: Tatuaż na 18-tkę. Nie chce słuchać słowa sprzeciwu.
Autor: Blanka (---.123.197.220.operetka.pirx.pl)
Data:   2023-08-10 09:42

W artykule spisałam chyba wszystkie argumenty przeciw. Może któryś dotrze do zbuntowanego człowieka:
https://fotopodroze.eu/argumenty-przeciw-tatuazom/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: