logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: kk209 (---.147.5.43.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-03-12 09:55

Hej, postanowilam napisać bo już nie wiem co robić. Mama i Tata nigdy jakoś specjalnie ze sobą nie rozmawiali, ale jak byłam mała nie było tak źle, dopiero potem zaczęły się kłótnie, że czasem bałam się że sobie coś zrobią. Czy to normalne że w małżeństwie nie śpią razem? Nie mają żadnych tematów rozmów ani nic. Nie mieszkam z rodzicami, ale ciągle się uczę i przyjeżdżam raz na 2 tygodnie, ale zawsze jak tam jestem w domu to są awantury. Mam wrażenie że mama wtedy skupia całą uwagę na mnie, do mnie się uśmiecha jest kochana, a jak niby nie słyszę to zawsze pod nosem sobie coś tam dogryzają. Nie jestem w stanie dogadać się z mamą bo mam wrażenie że ciągle do mnie dzwoni, bo nie ma z kim rozmawiać i czuję że jakbym nie odbierała to i mama i tata będą całe dnie sami. Mam dosyć bycia w centrum ich uwagi, mam już swoje życie, cały czas ich potrzebuję, ale nie czuję potrzeby codziennej rozmowy o niczym przez telefon. Proszę doradźcie mi co robić.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-27 14:17

Bądź szczera i odważna. Pokaż rodzicom swojego posta, to wszystko co tutaj nam napisałaś. Może zrozumieją twoją głęboką troskę o ich kiepskie pożycie małżeńskie, może uzyskasz informacje dlaczego tak postępują i będziesz im mogła jakoś pomóc (!) Postaraj się.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-27 20:11

Nie wiem, ile masz lat. le bez względu na to, czy studiujesz, czy jesteś młodsza, nie masz być teraz mamą swoich rodziców ani mamą swojej mamy. Nie daj się zajechać ciągłymi, może codziennymi telefonami. Odważnie zawalcz o niezależność. Nie, nie masz obowiązku być nieustanną powiernicą dla mamy, mimo jej kłopotów. To nie ta kolej rzeczy. Te telefony to taka smycz, którą stanowczo należy poluzować. Tak, masz rację, masz już swoje życie i jego sensem nie jest wychowywanie dorosłych rodziców ani sprzątanie ich małżeństwa. Ani łatanie ich emocjonalnych deficytów. Można spróbować pomóc, ale rozważnie, nie swoim kosztem. Pytanie, czy potrafisz być wystarczająco asertywna.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-03-28 23:38

Podpisuję się pod wypowiedzią Hanny.
Sytuacja, kiedy dziecko zajmuje się rodzicem, podobna do Twojej, nosi nazwę parentyfikacji i jest jedną z dysfunkcji rodzinnych. Nie jest rolą dziecka, nawet dorosłego, rozwiązywanie problemów małżeńskich rodziców i bycie powiernikiem matki. Najlepsze co możesz zrobić, to zająć się swoim życiem. Możesz skorzystać z pomocy psychologa.
Rady praktyczne: możesz jeździć do domu rzadziej, kończyć rozmowy, kiedy mama zaczyna mówić o małżeństwie przez telefon czy kiedy nie masz ochoty rozmawiać (masz do tego prawo), wychodzić w trakcie awantur, komunikując grzecznie, że nie chcesz być świadkiem kłótni.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: Xyz (---.akasha.net.pl)
Data:   2023-03-29 10:15

Do czasu aż ojciec coś zrobi matce. Ciekawe czy nie będzie się czuła winna. Z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: Xyz (---.akasha.net.pl)
Data:   2023-03-29 13:46

Oczywiście wszystko zależy od charakteru. Jedni wyjeżdżają z domu, zostawiają toksyczne środowisko i cieszą się życiem. Inni ciągle myślą i martwią się co się dzieje w domu.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-29 14:13

Wpędzanie dzieci w poczucie winy z powodu błędów doroslych rodziców w niczym nie pomaga. Przeciwnie, poszerza zakres trudności.

 Re: Rodzice się kłócą. Co robić?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-03-29 21:33

Dorosła osoba ma wybór. Może trwać w przemocy albo szukać pomocy. Wciąganie dziecka w sprawy dorosłych to przemoc i dysfunkcja.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: