logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Pytanie (---.184.243.20.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-05-19 23:33

Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu (oprócz duszpasterstw akademickich i lekcji religii w szkole).
Czy nie jest tak, że młodzież szkolna i pracująca jest po bierzmowaniu jakby opuszczona religijnie? Mówi się, że sakrament bierzmowania jest pożegnaniem z Kościołem. No właśnie, często tak, ale czy z winy młodzieży?

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-20 12:22

Jest Ruch Światło - Życie (oaza), SMK (Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej), często w parafiach są grupy młodych. Dorosłe wspólnoty też coraz częściej mają gałęzie dla młodych. Można wstąpić do scholi, lektorów, ministrantów. Można też zagadać z księdzem na temat powstania takiej wspólnoty.

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-05-20 17:05

Młodzież opuszczona religijnie? Naprawdę tak to widzisz? Ja jestem zaskoczona takim spojrzeniem. W ogóle pytaniem. Przecież ruch oazowy jest chyba przy każdej parafii. A to właśnie grupa dla osób w takim mniej więcej wieku. Więc pytanie kto tu przez kogo jest opuszczony? Czy rzeczywiście młodzież? I w jaki sposób? Bo grupy są. Ale na zasadzie dobrowolności. Nikt nikogo nie zmusi do przyjścia. Bo to nie o to chodzi. Jeśli ktoś chce, to przyjdzie. Znajdzie grupę dla siebie. A jeśli nie będzie chciał - z różnych powodów - to trudno mówić, że jest opuszczony. To jest jego wybór, jego decyzja. I wcale nie znaczy, że zła. Bo nie każdemu takie coś musi odpowiadać. A brak przynależności do jakiejś grupy nie oznacza pożegnania z Kościołem.

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Pytanie (---.184.243.20.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-05-21 14:15

Tak jeszcze myślę. Mam na myśli młodzież pracującą i z najstarszych klas szkół średnich. Jaki jest wiek uczestników grup oazowych i KSM? Jeżeli w oazie jest młodzież szkolna w wieku 15-18 lat (?), to młody człowiek w wieku 20-26 lat nie zapisze się, nie skorzysta z tej oferty, szczególnie jeżeli to ma być pierwszy raz.
Raczej nie chodzi tu o funkcję pasterską kościoła (chociaż też), ale o zaproszenie, o funkcję rybaka, "ludzi będziesz łowił".

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Estera (---.205.128.217.nat.ftth.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-05-21 15:12

Oaza nie ma ograniczeń wiekowych. Są grupy studenckie i coraz więcej grup dorosłych. KSM ma też gałąź studencką - SKMA. Nic mi nie wiadomo o tym, aby jakakolwiek wspólnota czy ruch wprowadzały ograniczenia wiekowe, zarówno z góry, jak i z dołu. Są grupy, gdzie wszyscy są razem bez względu na wiek, np. neokatechumenat, są i takie, w których oprócz spotkań ogólnych, jest formacja w małych grupach i w tworzeniu małych grup bierze się pod uwagę wiek.

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Joanna (---.dynamic-1-kat-k-5-1-0.vectranet.pl)
Data:   2023-05-21 16:22

Z jakiej diecezji jesteś? Jeśli przemyska, rzeszowska bądź krakowska, to w tych rejonach działa Ruch Apostolstwa Młodzieży. Żeby się formować na animatora, czyli właśnie szerzyć działalność apostolską, którą RAM ma w statucie trzeba być po bierzmowaniu. Owszem na rekolekcje jeżdżą młodzi, ale są też turnusy dla młodzieży starszej i studentów. Ponadto przy parafiach mają też swoje grupy, do których tak naprawdę drzwi są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wspomniana Oaza czy Katolickie Stwowarzyszenie Młodzieży z tego co wiem też mają spotkania dla starszej młodzieży.
Warto nawet w internecie popatrzeć bo często parafie mają takie spotkania dla młodych.

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-05-21 19:22

Młodzież po 20 roku życia to różnorakie duszpasterstwa akademickie. Niekoniecznie trzeba być studentem.

 Re: Czy są wspólnoty dla młodzieży po bierzmowaniu?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-05-21 21:34

Młodzież po bierzmowaniu absolutnie nie jest opuszczona religijnie w sensie braku oferty i wspólnot. Może być najwyżej mało zorientowana w możliwościach, co niekoniecznie przecież jest jej winą. Oferta istnieje, choć nie wiem, czy w każdej parafii.
Są to jednak osoby w takim wieku, że spacer // przejażdżka gdzieś dalej nie jest ponad siły. Do szkół i na inne zajęcia też zwykle docierają gdzieś dalej od domu.

Joanno,
nie, oaz nie ma już przy każdej parafii. Te czasy w mojej archidiecezji minęły wiele, wiele lat temu. Co najmniej 20, myślę, że więcej. Wiem na pewno, bo formowałam sie w tym ruchu.

Przy wielu parafiach są rozmaite duszpasterstwa młodzieżowe i oratoria (oratoria nie tylko u salezjanów, choć tam szczególnie). Oferta bywa od przedszkolaków po dwudziestoparolatków.
Poza wymienianymi powyżej, u Przedmówców, przypominają mi się tak od ręki np.:
Eucharystyczny Ruch Młodych,
Pomocnicy Matki Kościoła,
grupy związane z Taize,
duszpasterstwa tzw. powołaniowe,
duszpasterstwa związane ze sportem, np. Salos, BoscoTeam,
ruch lednicki,
Młodzież Franciszkańska TAU,
duszpasterstwa i inicjatywy młodzieżowe związane z misjami, wolontariaty misyjne przy różnych zgromadzeniach zakonnych, np. SWM Młodzi Światu,
młodzieżowe grupy charytatywne... (nie tylko Caritas, tak myślę).

Pytanie,
przedział wiekowy 20-26? Istnieją duszpasterstwa akademickie, ktore gromadzą nie tylko ludzi studiujących,a le i pracujących czy akształcacych się w szkołach policealnych.Nie zawsze ma to odzwierciedleinie w nazwie duszpasterstwa, ale to nieważne. Analogicznie nieco poźniej - są duszpasterstwa postakademickie, które gromadzą nie tylko ludzi, którzy skończyli studia i maja dyplom w ręku. Oazy gromadzą także ludzi starszych niż 18 lat. Dla małżeństw, także młodych (nie wiem, może i narzeczonych) - są oazy rodzin (tzw. Domowy Kościoł).

Przy wielu parafiach są rozmaite duszpasterstwa młodzieżowe i oratoria (oratoria nie tylko u salezjanów, choć tam szczególnie). Oferta bywa od przedszkolaków po dwudziestoparolatków.
Poza wymienianymi powyżej, u Przedmówców, przypominają mi się tak od ręki np.:
Ruch Czystych Serc,
Eucharystyczny Ruch Młodych,
Pomocnicy Matki Kościoła,
grupy związane z Taize,
duszpasterstwa tzw. powołaniowe,
duszpasterstwa związane ze sportem, np. Salos, BoscoTeam,
ruch lednicki,
Młodzież Franciszkańska TAU,
duszpasterstwa i inicjatywy młodzieżowe związane z misjami, wolontariaty misyjne przy różnych zgromadzeniach zakonnych, np. SWM Młodzi Światu, młodzieżowe grupy charytatywne... (nie tylko Caritas, tak myślę).
Przy kościołach// parafiach zakonnych jest sporo duszpasterstw o konkretnych profilach, "wyspecjalizowanych" poniekąd...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: