logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Antonius (77.111.247.---)
Data:   2023-05-27 09:04

Zastanawiam czy kiedyś przestaną się rodzić nowi ludzie?
Chodzi mi o stan i życie po Apokalipsie, czyli po Sądzie Ostatecznym - czy wtedy nadal ludzie będą się rodzić czy żyć będą już tylko ci zbawieni? Czy ludzie będą się rodzić w nieskończoność?

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Andrzej (---.play-internet.pl)
Data:   2023-05-28 12:13

Przypomina mi się żydowski szmonces:
Młodszy Żyd przechodząc obok drogi widzi starszego z torbą
i pyta:
- którędy na Berdyczów?
Starszy prosi o potrzymanie torby by mieć wolne ręce,
potem rozkłada ręce i mówi:
- nie wiem

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-28 23:03

Myślę, że nie, z co najmniej kilku powodów:
- "35 Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. 36 Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania." (Łk 20)
- w niebie nie istnieje czas, a poczęcie, ciąża i narodziny jednak wymagają czasu :)
- ci, którzy rodziliby się w niebie, od razu znaliby Boga, zatem mieliby totalnie inne warunki do przyjęcia zbawienia niż my
- jak rozwiązać narodziny w piekle? Skoro byłyby możliwe w niebie to tam też. Z kolei skazywanie kogoś narodzonego na wieczną mękę tylko dlatego, że się urodził, nijak się ma zarówno do sprawiedliwości, jak i miłosierdzia Boga

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-29 15:09

Przecież rozmnażanie się ludzi miało konkretny cel - dzięki większej liczebności mieli oni lepiej podporządkować sobie świat, odpowiednio z niego korzystając (zob. Rdz 1, 28). Po paruzji liczba ludzi będzie dokładnie taka, jaka miała być. Czyli kolejni nie będą się już rodzić, bo czemu miałoby to służyć?

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-29 23:05


Pan Jezus powiedział:

"Przy zmartwychwstaniu bowiem nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży w niebie". ( Mt 22,30)

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Azariasz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-04 01:43

Mowa o stałej liczbie ludzi "taka jaka miała być " kojarzy mi się ze świadkami Jehowymi i mi osobiście nie pasuje do obrazu Boga, który jest wieczną i nieskończona miłością i tak samo też jest nieskończonym i wiecznym źródłem życia i wieczną i nieskończoną siłą twórczą. Może się mylę ale to chyba była by obraza Boga by ograniczyć Jego miłość i twórczą moc tylko do garstki ludzi.

Może ludzie nie będą się rodzic z tych powodów jak to wspominają Estera i Magdalena. Ale może Bóg będzie tych nowych ludzi powoływać do istnienia w inny sposób np bezpośrednio.

@Estera co do narodzin w piekle to można by się pokusić o teorie że może w piekle ludzie ukarani by zostali bezpłodnością albo że niewinne dusze zrodzone przez potępionych były by od razu zabierane do Nieba. Ale to już wchodzi w bardzo dziwne obszary

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-04 15:07

Czyli jest tak, Azariaszu: zakładasz, że ludzi musi przybywać w nieskończoność, a jak nie, to jest to obraza Boga. No to skoro masz gotową własną odpowiedź, odrzucasz inne.

Daremny trud wyjaśnień, skoro dopuszczasz "nibyludzi", którzy powstaną nienaturalną drogą. Uważaj, możesz dojść też np. do usprawiedliwienia in vitro.

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-06-04 16:47

Azariaszu - życie to nie jest coś, co jest dane raz na zawsze. Bóg daje życie w każdej chwili istnienia kogoś, kto żyje, ciągle od nowa. W mim nie, kiedy przestanie dawać życie, zostaniemy unicestwieni. Nie jest powiedziane, że Bóg będzie dawał życie ciągle nowym ludziom. Mam wrażenie, że niezbyt jasno piszę, ale lepiej na ten moment nie umiem. Kojarzy mi się analogia z krzewem winnym i latoroślami. Latorośl żyje tylko wtedy, kiedy krzew jej daje życie. I drugie porównanie, z aniołami: wszyscy oni stworzeni zostali w którymś momencie i jest ich stała liczba.

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-06-04 22:10

Hanno, w ostatnim akapicie chyba się zagalopowałaś. Przecież sam Jezus powstał też "nienaturalną drogą" i Jego poczęcie może budzić skojarzenie z in vitro.

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-04 22:25

OK, Tomaszu, niedomyślana ścieżka.
Niemniej a) nie oczekujemy kolejnych wcieleń Boga, b) Chrystus jednak narodził się z Kobiety, nie został stworzony czy powołany do życia "bezpośrednio", jak kombinuje Azariasz.

 Re: Czy po apokalipsie nadal będą się rodzić ludzie?
Autor: Azariasz (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-07 01:57

@ Hanna . Absolutnie nie zakładam że ludzi musi przybywac w nieskończoność bo inaczej obrazi to Boga Miałem na myśli że stwierdzenia że ludzi ma być na pewno tylko określoną liczba są w pewnym sensie obraża nieskończonej Bożej miłości. Jest to mój pogląd i nie odrzucam innych. Ostatecznie to Bóg o tym zdecyduje.
Poza tym skoro po Apokalipsie natura świata zostanie naprawiona to być może powstanie tamtych ludzi nie będzie nienaturalne. Ale jak wspominałem wcześniej to już za dużo domysłów i leci to w kierunku jakiegoś sci-fi i jakiegoś pomysłu na powieść fantasy niż duchowych rozważań. Zostawmy decyzję Bogu. Ja po prostu mam przekonanie że Boży dar miłości i życia nie zamknie się na ustalonej liczbie ludzi. Mogę się mylić. Jestem tylko stworzeniem.

Co do "nibyludzi" wydaje mi się że człowiekiem czyni nas coś więcej niż tylko biologiczny sposób pojawienia się na tym świecie. Ludzie z in vitro to też ludzie a nie nibyludzie i nawet gdyby jakimś naukowcom odwaliło i postanowili wyhodować człowieka powołując go do życia poza organizmami matki i ojca to chyba Bóg by kogoś takiego nie odrzucił.

W kwestii narodzin Jezusa. Jezus owszem narodził się naturalnie z kobiety. Jednak w kwestii jego poczęcia jednak doszło do cudu ponieważ biologicznie brakowało ojca. I nie można tego porównać do in vitro bo ta procedura polega na czymś innym. Jeśli byśmy chcieli już do czegoś porównać cud poczęcia Jezusa to tak myślę że do partenogenezy. Gdzie podobno (nie jestem biologiem więc się nie znam) odpowiednio pobudzone komórki kobiece mogły by dokonać samozapłodnienia. Ale to znów jest raczej niepotrzebna dyskusja i próba ogarnięcia Bożego cudu ludzkim umyslem. Może Bóg zatem wykorzystał możliwości które dawała natura a może nie. To tylko On wie.

@Estera życie biologiczne owszem nie raz dane raz na zawsze. Jednak życie duchowe jest chyba wieczne i co Bóg raz już powoła do istnienia istnieć nie przestanie. Po apokalipsie natura świata będzie zmieniona i nie będzie może takiego podziału na biologię i ducha.
Mówisz że nie jest powiedziane że nie jest powiedziane że Bóg będzie ciągle dawał życie nowym ludziom. Nie jest też powiedziane że nie będzie. Wspominasz że Bóg cały czas podtrzymuje cały świat i każde stworzenie z osobna w życiu i istnieniu. Ale to Bóg a nie baterie z ograniczoną mocą. Zatem może utrzymywać nas w istnieniu i powołowyc nowe życia do istnienia.

Dodam jeszcze że jakiś czas temu słuchałem jakiegoś księdza teologa który brał udział w dyskusji na temat życia w kosmosie. Wspomnial on chyba że Orygenes zapytany co robił Bóg gdy nie tworzył świata miał odpowiedzieć: tworzył inne światy. Mogłem coś pomieszać i nie dam głowy że mowa była o Orygenesie. Jak ktoś zna temat to bym prosił o sprostowanie.

Bóg to chyba musi mieć niezły ubaw widząc jak próbujemy wyobrażać sobie rzeczywistość której jeszcze ucho nie słyszało ani oko nie widziało.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: