logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2005-10-17 00:28

wiem,że wątek był kiedyś na forum, niestety nie umiem go znaleźć przez wyszukiwarkę. chodzi o to: jak odpowiadać na głupie pytania z serii: "czy Bóg może stworzyć górę tak wysoką, żeby nie mógł zobaczyć jej wierzchołka?" czy "kamień, którego nie mógłby podnieść?" itp. Będę wdzięczna za odpowiedzi lub jakieś linki :)
pozdr. :)

 Re: Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-10-17 00:52

Faktycznie wątek był. Wklejam wybrane odpowiedzi:

Nie ma nic złego w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, ale takie które mają sens. To pytanie sensu nie ma, ponieważ zawiera w sobie sprzeczność. Jest po prostu grą słowną, bawieniem się słowami. Zostało wymyślone przez kogoś, komu wydawało się, że w ten sposób "udowodni" niemożliwość istnienia wszechmocy Pana Boga. Tymczasem Jego wszechmoc nie polega na możliwości czynienia również tego, co jest absurdalne, wewnętrznie sprzeczne. Kiedy stwierdzimy, że Pan Bóg "nie może" zrobić czegoś, co zostało zawarte w jakiejś grze słów, znaczy to po prostu, że samo to sformułowanie nie ma sensu, natomiast nic to nie mówi o wszechmocy Pana Boga - w niczym jej nie umniejsza.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu odpowiedzi na inne pytania - takie, które są tego naprawdę warte.
Mirosław Bożek, jezuita

Można odpowiadać, że są to pytania wewnętrznie sprzeczne. Bardzo stare zresztą. Logika zna przykłady różnego rodzaju nierzetelnych pytań (np. "Czy Pan już przestał bić żonę?" - nie można odpowiedzieć ani "tak" ani "nie" - ni chyba, że ktoś bił).

To tylko zabawa logiczna. W naszej religii znajdziemy ciekawsze paradoksy, gdyż Bóg juz stworzył taki kamień. Stworzył ludzi, których nie potrafi przestać kochać. A to wcale nie umniejsza Jego wszechmocy.

 Re: Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-17 10:43

Był raz żył taki filozof-logik, Wiliam Ockham, franciszkanin. Jego formuła brzmi:
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - byty nie są rozmnażane ponad konieczność.

Skoro tzw. głupie pytanie jest, to znaczy, że jest jakaś konieczność aby było. Może jest to konieczność by uzmysłowić sobie, że gdzieś są także "mądre" pytania, którymi warto się zająć w pierwszym rzędzie?

 Re: Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: fotograF (---.bie.lama.net.pl)
Data:   2005-10-17 18:12

Na pytanie czy Bóg może stworzyć taki kamień którego nie może podnieść zawsze odpowiadam:
O kamieniu nie wiem nic, ale wiem, że stworzył takie drzewo, pod którym upadł... Trzy razy.

 Re: Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2005-10-17 20:44


Bardzo dziękuję kochanemu moderatorowi /wiedziałam, że mnie nie zawiedzie :) / oraz innym odpowiadającym :)
pozdr. :)

 Re: Jak odpowiadać na głupie pytania?
Autor: Jacek G. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-10 10:15

Swego czasu zastanawiałem się nad tego rodzaju pytaniami....
Moim zdaniem, są one nieuczciwe, bowiem zawierają w sobie twierdzenia.
Jeśli ktoś pyta np."Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie mógłby podnieść ?", to pozornie pytając, w drugiej części pytania zakłada możliwość istnienia takiego kamienia, którego Pan Bóg nie mógłby podnieść. Zakłada warunek, który nie może być spełniony, więc całe pytanie nie ma sensu. Jako że nie może istnieć kamień, którego Bóg nie mógłby podnieść, więc pytanie jest bezsensowne.
Inaczej pisząc, w pierwszej części pytania autor pyta niejako o Wszechmocność Boga, a w drugiej, twierdzącej części, zaprzecza tej Wszechmocności. Jest to pozbawione jakiejkolwiek logiki.
Pozdrawiam: Jacek G.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: