logo
Sobota, 23 października 2021 r.
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna, Jana Kapistrana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Franciszkanin odznaczony jako „Zasłużony dla Legnicy”
 


20 września 2021 r. o godz. 17.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Legnicy, w czasie której została wręczona byłemu proboszczowi franciszkańskiej parafii, o. Janowi Janusowi odznaka „Zasłużony dla Legnicy”. Jako gwardian klasztoru i proboszcz, oprócz codziennych duszpasterskich obowiązków, prowadził prace remontowe i restauracyjne barokowego kościoła oraz klasztoru, mieszczącego się w dawnym kolegium jezuickim.


Najwięcej pracy wymagało odrestaurowanie Mauzoleum Piastów, które od XVI w. pełniło funkcję nekropolii Piastów, w szczególności ostatnich książąt legnicko-brzeskich.

 

O. Janus wykazał ogromne zaangażowanie w pozyskaniu środków z różnych źródeł na uratowanie Mauzoleum, które jest dzisiaj zabytkową wizytówką Legnicy. Służąc innym, podejmował wiele inicjatyw na rzecz wychowania i edukacji dzieci i młodzieży oraz funkcjonowania rodziny. Jego zaangażowanie dotyczyło zawsze drugiego człowieka.

Wręczenia odznaki dokonał prezydent miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski. Rada Miasta Legnicy pozytywnie rozpatrzyła wniosek wielu parafian i sympatyków franciszkańskiej parafii o przyznanie tego wyróżnienia.

Gratulujemy i życzymy o. Janowi błogosławieństwa Bożego na każdy dzień jego posługi duszpasterskiej.

 

franciszkanie.pl