logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Josh McDowell
Fundamenty wiary
Księgarnia Św. Jacka
 


redakcja: Katarzyna Solecka, Piotr Werwiński
opracowanie graficzne: Bożena Pietyra
tłumaczył: Daniel Kondzielewski
nr ISBN: 83-7030-493-1
Księgarnia Świętego Jacka, 2006
oprawa: miękka
format: 152 x 228
liczba stron 288
Kup tą książkę

 
CZĘŚĆ PIĄTA: ZRÓBMY KOLEJNY KROK
 
ROZDZIAŁ 15
 
Ty możesz coś zmienić
 
Usłyszeliśmy alarm.
Możemy stracić całe pokolenie. Na kartkach tej książki próbowaliśmy pokazać nie tylko to, że młodzi ludzie mają zniekształcone poglądy na temat Boga, prawdy i rzeczywistości, ale także to, że te zniekształcenia na pewno – i to wkrótce – skierują ich życie ku przepaści, ścieżkami nędzy i bólu serca. To jest zła wiadomość.
Dobra wiadomość to ta, że masz niepowtarzalną okazję przyjść z pomocą temu pokoleniu. Możesz pomóc młodym ludziom wzmocnić zerodowane fundamenty wiary. A taka wiara umożliwi im przeciwstawienie się dzisiejszej bezbożnej kulturze. Możesz przekazać swoje dziedzictwo wiary.
 
Wyzwanie jest oczywiste.
Mam nadzieję, że ta książka pomogła ci zrozumieć, że jedynym sposobem na poprawienie zniekształconych poglądów tego pokolenia jest podzielenie się z nimi Prawdą – że nasze wiara w Boga jest oparta na tym, co jest obiektywnie prawdziwe i że więź z Nim jest sprawą kluczową, by odkryć sens życia. Mam również nadzieję, że ta książka przypomniała ci, jak bardzo Bogu zależy na tobie osobiście. Modlę się o to, byś mógł z nową mocą mógł dzielić się Osobą Prawdy z tymi, którzy cię otaczają. Czy jesteś gotowy?
Już czas.
 

BITWA NALEŻY DO PANA
 
Przez następne dziesięć lat, z łaską Bożą – wraz z dużą grupą oddanych chrześcijan – będziemy realizować kampanię „Fundamenty wiary”. Powierzę się Chrystusowi, by pomóc wam osiągnąć cel: doprowadzić wasze dzieci do żywej więzi z Bogiem, więzi, która jest realna i niezbędna w życiu. Razem z prowadzącymi kampanię w Polsce nie tylko będziemy wydawać i propagować przygotowane przez nas materiały, lecz także podróżować, wspierając rodziny, parafie, szkoły i wspólnoty w tej jakże ważnej misji umacniania fundamentów wiary naszych dzieci. Wszyscy będziemy potrzebować stałej inspiracji i zestawu rozmaitych materiałów, by zmierzyć się z wyzwaniami, które przed nami stają. Będziemy potrzebować coraz to nowszych środków pomocniczych, by osiągnąć nasz cel. Ale ponad wszystko będziemy potrzebować umocnienia samego Boga.
 
Ta walka o serca i umysły naszych młodych ludzi będzie trudna. Jednak nie zdołamy jej zwyciężyć tylko dzięki edukacji czy reedukacji. To coś więcej niż tylko wojna umysłów; to walka duchowa. Jak powiedział św. Paweł: „Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich” (Ef 6, 12). Dlatego musimy przywdziać „pełną zbroję Bożą… prawdę… sprawiedliwość… pokój… wiarę… zbawienie… Słowo Boże” (Ef 6,13–18).
 
Jesteśmy zaangażowani w wielki konflikt, ale po naszej stronie jest wielki Bóg. Musimy powierzyć swoje dzieci Bogu i użyć każdej broni, jaką nam daje. To niekoniecznie będzie łatwe i nie mamy gwarancji, że każda osoba będzie zdobyta. Jednak ta walka należy do Pana, a On nie może być zwyciężony.
 
Jeśli ty i ja pozostaniemy wierni, będziemy zdumieni tym, co Bóg może uczynić przez nas. Choć nasze osobiste wysiłki mogą wydawać się nieistotne, ty i ja możemy mieć wpływ na świat wokół nas. Jak napisał św. Paweł: „Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej niż to, o co my prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen” (Ef 3, 20–21).

Zobacz także
Wojciech Giertych OP
Często powtarzana teza, że ludzi bardziej porusza przykład niż nauczanie, nie odzwierciedla dokładnie posługi i autorytetu duchownego. Oczywiście, jego dobry przykład jest cenny, ale nie jest absolutnie istotny. Ważniejsza niż wzór jego osobistego życia jest jego wiara, świadomie angażowana podczas modlitwy, sakramentalnej posługi, głoszenia oraz podejmowania decyzji. Zresztą, większość ludzi korzystających z sakramentalnej posługi księży nie zna ich na tyle, by móc obserwować ich życie. Ważność sprawowanych sakramentów nie zależy od dobrego przykładu duchownych lub ich moralnej prawości.
 
o. Remigiusz Recław SJ

Gdy prosimy o dary Ducha Świętego – abyśmy mogli podjąć z Nim współpracę –  powinniśmy pamiętać o obu tych obszarach naszego życia. Nie można skupiać się tylko na jednym z nich, np. ktoś bardzo pragnie uwielbiać Boga w językach, więc tylko o to się modli, a nie zwraca uwagi, że w domu nieustannie kłóci się z żoną lub z matką. Taka postawa nie ma sensu, ponieważ  współpracy z Duchem Świętym nie można zawężać.

 
ks. Paweł Siedlanowski

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zbudować pokój, trzeba zejść na poziom ludzkiego serca. "Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami?" – pyta św. Jakub w swoim Liście. "Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie" (Jk 4,1-2).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS