logo
Piątek, 22 października 2021 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Gala Nagrody Papieża Franciszka w Łodzi
 


Blisko 100 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrało dziś przed południem z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Pierwsza gala rozdania Nagród miała miejsce w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym MONOPOLIS.

 

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.


Jak zauważa pomysłodawca nagrody – chodzi tutaj o trzy wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który ubiega się o tę Nagrodę powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

 

Nagrodę przyznano w trzech kategoriach, działalność: charytatywna, ewangelizacyjna i ekumeniczna.

 

Działalność charytatywna:

szkoły podstawowe – 61 uczniów
szkoły ponadpodstawowe – 75 uczniów


Działalność ewangelizacyjna :

szkoły podstawowe – 15 uczniów
szkoły ponadpodstawowe – 16 uczniów


Działalność ekumeniczna – 1 uczeń

 

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty działalności młodych ludzi, które zostały przedstawione do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono brązowy medal.

 

Medal, który otrzymali laureaci nagrody na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”


- Bardzo chcę wam pogratulować tego, żeście się porwali na tę nagrodę i chcę was zapraszać do kontynuacji. To co zrobiliście od tej pory jest ważne, ale ta nagroda jest tak pomyślana, by po tej nagrodzie brązowej zdobywać jeszcze srebrną i złotą, a na końcu szkoły średniej zdobyć najważniejszą nagrodę – pierścień rybaka! Tu chodzi, by wypracować w sobie taki nawyk ku dobru, by zerwanie się z kanapy nie było chwilowe, tylko by stało się pewnym stylem życia. Potrzebą w życiu mam potrzebę, być w życiu dla innych, mam potrzebę nie zamieniać życia w kanapę, bo inaczej ta kanapa zabierze nam to, co jest najważniejsze dla młodych – wolność. - tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

 

Każdy może ubiegać się o papieską Nagrodę gdyż - wartości, które reprezentuje Papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. – zaznacza abp Ryś.

 

Galę uświetnił występ zespołu muzycznego FRAGUA. W składd zespołu wchodzą: o. Marcin Kowalewski CMF "Koval" - wokal/gitara, Tomasz Andrzejewski - gitara solowa, Kosma Kalamarz - gitara basowa i Przemek Smaczny – perkusja. - Tworzymy muzykę dla każdego, kto „lubi mocne gitarowe granie i nie boi się zmierzyć z docierającym do serca przesłaniem” – czytamy w opisie zespołu.

 
archidiecezja.lodz.pl