logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Głos dla Europy - Demonstracja w Warszawie
 


VOICE FOR EUROPE
Inicjatywa obywatelska reprezentowana w Polsce przez stowarzyszenie Europa Przyszłości
 
Warszawa, 25 lipca 2005 roku
 
ZAPROSZENIE
 
28 lipca 2005 roku w Warszawie na placu Zamkowym w godzinach 13.00 - 17.00 odbędzie się demonstracja przeciwko wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej, w trakcie której zbierane będą podpisy pod petycją sprzeciwiającą się wejściu Turcji do Unii.
 
Demonstracja odbędzie się w ramach międzynarodowej inicjatywy obywatelskiej 'Voice for Europe', której zadaniem jest informowanie o niebezpieczeństwach związanych z wejściem Turcji do UE. Celem kampanii prowadzonej w Europie przez Voice for Europe jest zebranie jak największej ilości podpisów pod petycją sprzeciwiającą się wejściu Turcji do Unii Europejskiej, które umożliwiałyby niedopuszczenie do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Turcją zaplanowanych na 3 października 2005. Podpisy są zbierane od 9 maja 2005 roku na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Danii i Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole). W tej chwili na listach jest 35 tysięcy podpisów obywateli, którzy uważają, że Turcja nie powinna znaleźć się w Unii. Jednym z proponowanych przez VfE rozwiązań tego problemu jest uprzywilejowane członkostwo Turcji.
 
W czwartek 28 lipca Polska gościć będzie demonstrantów podróżujących od 13 lipca 2005 po całej Europie. Cykl demonstracji rozpoczął się Budapeszcie, pod węgierskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Budapeszcie, następnie demonstracje odbyły się na Słowacji (Bratysława), w Austrii (Wiedeń), Francji (Paryż), Belgii (Bruksela), Luksemburgu (Luksemburg), Wielkiej Brytanii (Londyn), Holandii (Haga), Danii (Kopenhaga), Szwecji (Sztokholm), Finlandii (Helsinki), Litwie (Wilno). Po wizycie w Warszawie demonstranci udadzą się do Czech (Praga) i Niemiec (Berlin, Monachium).
 
Czwartkowa demonstracja w Warszawie rozpocznie się wypuszczeniem w powietrze balonów symbolizujących odejście od idei pełnego członkostwa Turcji w UE.
Wszyscy uczestnicy kampanii pracują jako wolontariusze. W większości są to studenci, absolwenci uniwersytetów, dziennikarze, pracownicy naukowi, ludzie sztuki, pracownicy społeczni. Kampania jest wspierana m. in. przez czeskie stowarzyszenie 'Europejskie Wartości', węgierską fundację 'Europejskie Wartości' i polskie stowarzyszenie 'Europa Przyszłości'.
 
 
 
O CO CHODZI VOICE FOR EUROPE?
 
Aktywiści 'Voice for Europe' to obywatele Unii Europejskiej z różnych krajów, dla których cenne są zachodnie wartości demokracji - wolność i równość w prawach. To obywatele, którzy zaniepokojeni są decyzjami swoich przedstawicieli w rządach dotyczącymi przyjęcia Turcji do Unii. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni nasilającymi się zamachami terrorystycznymi, faktem, że zamachowcami nie są wrogowie, najeźdźcy ale obywatele Europy. Jednocześnie mamy wrażenie, że rządy naszych krajów przykładają większą wagę do politycznej poprawności niż do racjonalnej polityki gwarantującej bezpieczeństwo i rozwój demokratycznej Europy.
Nie występujemy przeciwko obywatelom Turcji. Popieramy ich dążenia do demokratyzacji kraju i chcemy żeby Unia Europejska je dalej wspierała. Uważamy po prostu, że ani Turcja nie jest gotowa na przystąpienie do Unii, ani Unia na przyjęcie Turcji. Rozpoczęcie negocjacji widzimy jako nieodpowiedzialny eksperyment, którego skutków politycy myślący z perspektywy upływających kadencji, nie podejmują się przewidywać.
 
Około 3 milionów Tureckich imigrantów żyje dzisiaj w Unii Europejskiej, w szczególności w Niemczech, Francji i Holandii. Integracja tej ludności napotyka na znaczące i trudne do rozwiązania problemy, wynikające z ich kulturalnej odmienności oraz nierzadko wrogości wobec zachodniego systemu wartości. Ten sam problem, coraz bardziej ostatnio widoczny, dotyczy muzułmańskich imigrantów z innych części świata. Jak dotąd żaden ze sposobów asymilacji mniejszości muzułmańskiej nie powiódł się - w Anglii, Holandii, Danii, Niemczech, Francji nie znaleziono zadowalającego rozwiązania. W tej trudnej sytuacji opowiadamy się przeciwko wstąpieniu w struktury europejskie Turcji - państwa, w którym 98 proc. obywateli jest wyznawcami islamu i które sąsiaduje z Syrią, Iranem i Irakiem.
Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na nasz temat:
www.glosdlaeuropy.org
 
Z poważaniem,
 
Grzegorz Rymarz
stowarzyszenie 'Europa Przyszłości'