logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich
Wydawnictwo Vocatio
 


John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich 
Podtytuł:   Jak mówić NIE, które umacnia małżeństwo
Tytuł oryginału: Boundaries in Marriage
Przekład: Zbigniew Kościuk
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Data i miejsce wydania:  Warszawa 2007
Format:   125 x 195 mm
Oprawa:   miękka, lakierowana
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7492-005-6
 

 
Ogólny zarys
 
Naszą książkę podzieliliśmy na kilka części. W części I „Zrozumienie pojęcia granic” wprowadzamy pojęcie granic oraz wyjaśniamy, w jaki sposób należy je wytyczać w małżeństwie i życiu osobistym. W części II „Wytyczanie granic w małżeństwie” zwracamy uwagę na to, że do wytyczenia granic chroniących małżeństwo potrzebne jest, by dwie osoby stały się jednym i by miały wspólny system wartości. Wyjaśniamy również, jak określić granice oddzielające małżonków od wpływu osób z zewnątrz. W części III zatytułowanej „Rozwiązywanie konfliktów w małżeństwie” opisujemy sześć rodzajów konfliktów małżeńskich i wskazujemy, w jaki sposób wytyczać granice, gdy druga osoba okazuje zrozumienie, a także w sytuacji, gdy wyraża wobec nich sprzeciw. Część IV „Nieporozumienia związane z funkcjonowaniem granic w małżeństwie” została poświęcona przeanalizowaniu konkretnych przypadków nadużywania granic. Każda z części dostarcza praktycznych informacji i przykładów, zawiera tabele i wskazówki, które pomogą ci zastosować koncepcję granic we własnym związku.
 
Skorygowanie błędnych wyobrażeń
 
Chcemy podkreślić, że tematem Granic w relacjach małżeńskich nie jest sposób zmiany lub ukarania małżonka. Jeśli nie potrafimy panować nad sobą, rozwiązaniem problemu nie jest zdobycie umiejętności panowania nad drugą osobą. Rozwiązaniem jest samokontrola –  opanowanie będące jednym z dziewięciu cech owocu działania Ducha Świętego (zob. Ga 5, 23). Książki tej nie należy zatem traktować jako podręcznika, dzięki któremu będzie można skłonić partnera do zmiany. Chodziło nam raczej o to, aby czytelnik wziął odpowiedzialność za własne życie i poprzez to mógł chronić własną osobę, a dzięki temu także okazywać miłość i chronić partnera bez ratowania go przed konsekwencjami. Mamy nadzieję, że Granice w relacjach małżeńskich dostarczą wam wielu cennych wskazówek, niezależnie od stanu waszego związku. Modlimy się o to, abyście potrafili posługiwać się słowem nie w małżeństwie, dzięki czemu postawa odpowiedzialności i wolności wzmocni miłość w waszych sercach. Niech wam Bóg błogosławi.
 
dr Henry Cloud
dr John Townsend
Newport Beach, Kalifornia, 1999
 

Zobacz także
Jerzy Grzybowski
Jak wiemy (a jeśli nie wiemy, to zachęcam do zajrzenia do literatury), w cyklu fizjologicznym kobiety jest kilka dni płodnych. Jeżeli nie potrafiłbym tych kilku, nawet dziesięciu, dni przeżyć bez seksu, to ja nie jestem facet! Jeżeli wciąż "muszę", to znaczy, że jestem uzależniony od seksu. I tak właśnie rozumiem "seks bez barier"...
 
Małgorzata Wszołek
Są ludzie, którzy czują się odpowiedzialni wszędzie, zawsze i za wszystko. Tak naprawdę są niby-odpowiedzialni, bo konkretnie za co, gdzie i kiedy? Czasami jesteśmy obecni wszędzie, pomagając wszystkim (nawet wbrew ich woli) pomagamy wyłącznie... własnemu samozadowoleniu. Przecież jesteśmy tak baaardzo odpowiedzialni, że aż wpychamy nos w nie swoje sprawy. Może to jest jednak przesadna odpowiedzialność? Tymczasem sprawy, które do nas należą, czekają nietknięte.
 
Jolanta Anna Hernik RMI
Dary Boże, chociaż ze swej natury są niekończące się, potrzebują, aby człowiek przyjął je w sposób aktywny. Człowiek powinien otworzyć się na wezwanie Boże, iść za nim, włączając je w swoje własne życiowe doświadczenie. Ma się to dokonywać z dnia na dzień, bez przerwy, dosłownie i nieustannie. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS