logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Andrzej Zwoliński
Grzechy Cudze
Wydawnictwo WAM
 


Andrzej Zwoliński
Wydawca: WAM
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7505-353-1
Format: 156x232
Stron: 408
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Rozkazywać drugiemu

Król Dawid zapragnął i posiadł Batszebę, żonę jednego ze swych żołnierzy, Uriasza. Kiedy ona okazała się brzemienna z Dawidem, wysłał on do swego dowódcy, Joaba, list: Postawcie Uriasza tam, gdzie walka będzie najbardziej zażarta, potem odstąpcie go, aby został ugodzony i zginął (2 Sm 11, 15). Joab wykonał polecenie króla, obejrzawszy miasto, postawił Uriasza w miejscu, o którym wiedział, że walczyli tam najsilniejsi wojownicy. Ludzie z miasta wypadli i natarli na Joaba. Byli zabici wśród ludu i sług Dawida: zginął też Uriasz Chetyta (2 Sm 11, 16-17). Po okresie żałoby król posłał po żonę Uriasza i sprowadził ją do swego pałacu. Została jego żoną i urodziła mu syna. Prorok Natan wystąpił przeciw Dawidowi, oskarżając go: Zabiłeś mieczem Chetytę Uriasza, a jego żonę wziąłeś sobie za małżonkę. Zamordowałeś go mieczem Ammonitów (2 Sm 12, 9) . Słowo rozkazu jest "mieczem", a prawdziwym zbrodniarzem jest rozkazodawca. Chociaż Dawid okazał szczerą skruchę i Bóg mu przebaczył, dziecko Batszeby zmarło w siódmym dniu życia. Ich następny syn, Salomon, został następcą Dawida (por. 2 Sm 11, 2 - 12, 25).

Nadużywanie władzy, wydawanie poleceń i rozkazów na różne sposoby: formułując go słowami, przyzwalając skinieniem głową, postawą, znakami - jest udziałem w grzechu, który pojawia się jako konsekwencja tego. Rodzice zachęcający swe dzieci do kłamstwa czy kradzieży; pracodawcy nakazujący pracę w dzień świąteczny; kupcy polecający swym pracownikom, by sprzedawali zły towar, przeterminowany, zafałszowany; producenci rolni instruujący swych pomocników, by fałszowali skład sprzedawanych artykułów rolnych, itd. - wykorzystują możliwość rozkazu dla zaistnienia zła.


Zobacz także
ks. Tomasz Pocałujko
Ich małżeństwo trwało już pięć lat. Bóg dał im zdrowe, wspaniałe dzieci. Ich dom stawał się przystanią nie tylko dla krewnych czy bliskich przyjaciół, także wielu znajomych mogło zaznać w nim przyjaznej atmosfery ogniska domowego. Bóg nie poskąpił im również środków materialnych, więc mogli żyć spokojnie w poczuciu bezpieczeństwa. Większość z tych, którzy ich znali – tak mi się dzisiaj wydaje – sądzili, że nawet jeśli nie jest to rodzina idealna, to na pewno z mocnym kręgosłupem moralnym. Jak wielkie było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się, że on ją zdradził… 
 
ks. Tomasz Pocałujko
Przede wszystkim praźródłem grzechu jest zły duch. Musimy tę obecność Szatana przyjąć. Owszem, ona bywała ostatnio przeakcentowywana – bo przecież nie chodzi o to, żeby widzieć zasadzki złego ducha za każdym rogiem ulicy – ale on działa i istnieje. I to jest to pierwsze zło personalne, które nas kusi, które z zawiści o nasze zbawienie, nasze szczęście z Bogiem, działa przeciwko nam. 

Z o. Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap rozmawia Łukasz Kaźmierczak
 
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Temat samobójstwa jest pytaniem o życie i śmierć, o sens życia i śmierci, o drogę człowieka przez życie. Człowiek rzadko zastanawia się nad sensem swej egzystencji. Tempo życia zmusza nas do nieustannego pośpiechu. Nie mamy czasu snuć refleksji na egzystencjalne tematy. Dopiero śmierć bliskiej nam osoby, chwila rozczarowań i niepowodzeń życiowych lub proces starzenia się skłaniają nas do zastanowienia nad sensem życia, zabieganiem o dobra doczesne, staraniami o doskonalenie siebie. Śmierć jawi się jako najbardziej przerażająca pustka...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS