logo
Niedziela, 24 stycznia 2021 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Herezje i schizmy
materiał własny
 


Herezje i schizmy

Herezja niszczy jedność Kościoła, zrywa wspólnotę wiary. Czy herezją jest każde błędne mniemanie?

Nie. Staje się nim dopiero przez upór, z jakim ktoś trwa w błędzie i obstaje przy nim. Herezja wiąże się z osobistą winą. Nie można więc wszystkich chrześcijan niekatolickich określać z góry mianem heretyków. W poszczególnych wypadkach do herezji może prowadzić zarówno "za wiele", jak i "za mało", zarówno pominięcie pewnych treści wiary, jak przesada i ludzkie dodatki.

W rozłamach religijnych grają też zwykle jakąś rolę czynniki świeckie (napięcia narodowe, polityczne, kulturalne, społeczne, rasowe), a także osobiste uwarunkowania ludzkie (obstawanie przy swoim, ambicja, zarozumiałość, pycha). Wielkie rozłamy religijne przeszłości wiązały się też z poczuciem odpowiedzialności za nieskażoność prawdy Ewangelii. Nie przezwycięży się więc rozłamów wyłącznie pokutą i wyznaniem winy. Trzeba z tym połączyć wspólne staranie o właściwe rozumienie Ewangelii. Jedność Kościoła musi być jednością w prawdzie - miłość bez prawdy byłaby nieprawdziwa i nieszczera.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Zawsze istnieli ludzie - dzisiaj znajdujemy ich w różnych sektach - którzy oczekiwali końca świata już jutro lub pojutrze. Czyż sam Jezus nie podkreśla, że nikt nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi? Apostołowie również tłumią takie oczekiwania i ostrzegała przed wszelkim ustalaniem daty.
 
Fr. Justin
Maryja -podobnie do wszystkich matek - nosiła Jezusa dziewięć miesięcy pod swoim sercem i urodziła Go, kiedy nadszedł czas rozwiązania. Czy chodzi tu tylko o macierzyństwo fizyczne i czysto prywatną wieź miedzy Jezusem a Maryją?
 
ks. Mateusz Szerszeń CSMA
Zdarza się czasem, że przychodzą do mnie ludzie, którzy pytają w jaki sposób osiągać mistyczne stany lub doświadczać nadprzyrodzonych wizji. Ich pragnienie duchowego rozwoju i naśladowania wielkich mistyków jest tak wielkie, że zaczynają posługiwać się językiem, który właściwie uniemożliwia jakiekolwiek działania w kierunku rzetelnej pracy duchowej i pokornego prowadzenia przez Boga.
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー