logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anna Ewa Guzik
Historia Kościoła w pigułce
Wydawnictwo M
 


ISBN 83-7221-947-8
Format 130/200 mm;
stron 160;
Wydawnictwo M - 2003 r.
Cena 14,50 PLN

 
W książce tej autorka proponuje wędrówkę po kartach historii naszego Kościoła. Pozwoli ona dostrzec piękno i bogactwo rzeczywistości, jaką pozostawił nam Chrystus, a także umożliwi zrozumienie tych momentów, w których dochodziła do głosu słabość człowieka. Niniejszych dwadzieścia szkiców to zaproszenie do pogłębienia tematu, punkt zaczepienia, od którego można zacząć analizę historii Kościoła. ta forma pozwala na wplecenie w nią nuty refleksji, zamyślenia nad opisywanym zdarzeniem. Nie zmusza jedynie do przedstawienia suchych historycznych faktów, ale daje możliwość podjęcia próby ich oceny, zastanowienia się nad nimi, umieszczenia ich w określonym kontekście.
 
Spis treści
 
Wprowadzenie
Czas męczenników
Wspólnota serc (życie chrześcijańskie w II-III w.)
Konflikt obrazoburczy
Europa ochrzczona
Wielki rozłam - 1054 r.
Obrona Grobu Zbawiciela
Ubóstwo, kaznodziejstwo, kontemplacja - zakony żebracze
Inicjator reformacji
Sobór Trydencki i jego następstwa
Armia Pana
Idąc na cały świat, cz. I - Ameryka
Idąc na cały świat, cz. II - Daleki Wschód
Barokowe perły Rzymu
Wiek rozumu
Kościół wobec "rzeczy nowych"
"Mała droga" do Boga
Wojenna mozaika
Znaki czasu - soborowi papieże
II Sobór Watykański i jego następstwa
"Piotr jest tutaj" - archeologia na Watykanie
 
Zobacz także
o. Paweł Krupa OP
Zdarza mi się w rozmowach z księżmi - mądrymi, uczciwie przeżywającymi swe powołanie - napotykać na opór, gdy pojawia się temat cudów. Bywa, że słyszę w ich głosie rezerwę, bywa chęć zakwestionowania z góry wszystkiego, cokolwiek zostanie powiedziane. A przecież od początku istnienia Kościoła cuda miały miejsce i z czasem teologowie musieli znaleźć klucz dla ich zrozumienia, a przynajmniej opisania...
 
o. Paweł Krupa OP

Początki wiary w Boga są łączone z patriarchami, czyli Abrahamem, Izaakiem i Jakubem, jako praojcami biblijnego Izraela. Podobnie jak w życiu, tak i w Biblii oraz w naszym spojrzeniu na historię zbawienia, na drugim planie pozostają żony patriarchów określane jako matriarchinie. Tymczasem Sara i Rebeka oraz Lea i Rachela odegrały ogromną rolę.

 
ks. Robert Oliver

Reagowanie Kościoła na zarzuty dotyczy takich kwestii, jak: wspiera­nie ofiar i ich rodzin, troska o sprawiedliwość oraz poszanowanie praw oskarżonych duchownych, współpraca z władzami świeckimi, badanie kanoniczne oraz stosowanie przewidzianych sankcji, przejrzystość w ko­munikacji dotyczącej zarzutów, zawsze z poszanowaniem prywatności i reputacji konkretnych osób.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS