logo
Czwartek, 02 lipca 2020 r.
imieniny:
Kariny, Serafiny, Urbana, Juliana, Bernardyna – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Homilia
materiał własny
 


Homilia

Co oznacza homilia? Czy jest to rodzaj kazania moralizujacego i nudnego? Czasami mam wrażenie, że tak.

Słowo "homilia" pochodzi z języka greckiego i oznacza zwyczajna rozmowę. Rozmowa nie musi być dialogowana. W liturgii ma ona być wykładem tajemnic wiary i zasad życia chrześcijańskiego, bez patosu, z jakim wygłasza się nieraz kazania "moralizujace i nudne". Homilia to prosty wykład, w odróżnieniu od mów wygłaszanych z cała sztuka oratorska; jest ona - że tak się wyrażę - "rodzinna", jak cząstka chleba podanego przez ojca dzieciom. W czytaniach mszalnych, których wykładem jest homilia. Bóg przemawia do swego ludu dając mu pokarm do życia w Duchu. Sam Chrystus jest obecny w swym słowie pośród wierzących. Pan tu jest i Pisma nam wyjaśnia. Daje nam klucz do zrozumienia Bożego planu zbawienia w logicznej i historycznej ciągłości Starego i Nowego Przymierza (czytania ze Starego i Nowego Testamentu). Wierni przyswajają sobie to słowo Boże, zastosowując je do własnego życia. Taki jest sens homilii mszalnej, czyli objaśnienia, uprzystępnienia i życiowego zastosowania słowa Bożego. Więcej się w niej korzysta, jeśli ma się w pamięci przeczytane słowo, a jeszcze więcej, gdy przed liturgia samemu zapozna się z fragmentami przeznaczonymi na dany dzień i znajdzie się chwilę na przemyślenie ich. I jeszcze jedno: kiedy kapłan głosi homilię, przemawia, to nie jako prywatna osoba, a jako szafarz tajemnic Bożych. Jako sługa Słowa Bożego. On je najpierw przemyślał, przemodlił. Wiemy, jak przygotowuje się na przykład do swoich przemówień papież. Każdy ksiądz stara się go naśladować.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Marek Piotrowski
Dlaczego niedziela? Przecież Bóg dał dzień w którym odpoczął i tym dniem jest sobota. Jestem Adwentystą Dnia Siódmego i wiem że Biblia mówi że to właśnie sobota!!!
 
Marek Piotrowski
Diabeł istnieje i działa w ludziach i w społeczeństwie. Jest istotą osobową rzeczywistą i konkretną o naturze duchowej i niewidzialnej, która przez swój grzech na zawsze odłączyła się od Boga. Dlaczego Jezus największa świętość był poddany próbie kuszenia?
 
Michał Gryczyński
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przypomina nam o wydarzeniu biblijnym, kiedy to Mojżesz – proszący Boga o miłosierdzie nad ukąszonymi przez węże – usłyszał, że ma wykonać węża miedzianego i zawiesić go na palu. To jednak nie ów wąż, tylko sam Bóg niósł im ratunek! A była to zapowiedź wywyższenia na Drzewie Krzyża Syna Człowieczego...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー