logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Homilia
materiał własny
 


Homilia

Czy nie można wziąć przykładu od protestantów, którzy dopuszczają ludzi świeckich do wykładania Pisma Świętego na lekcjach? I czy świeccy nie mogliby głosić homilii, kazań?

Kościół katolicki pragnie, aby wszyscy katolicy angażowali się w życie kościelne, studiowali Pismo Święte, wyjaśniali je na lekcjach i różnych zebraniach. Charyzmat nauczania niekoniecznie łączy się z sakramentem święceń kapłańskich. Dziś coraz więcej świeckich, braci zakonnych i sióstr posiada przygotowanie biblijne. Jednakże inaczej przedstawia się sprawa głoszenia słowa Bożego w ramach liturgii Mszy świętej. Kościół zachowuje tu jedność Ofiary eucharystycznej: ten, kto łamie chleb Ciała Pańskiego, "łamie" też chleb słowa Bożego. Przewodniczącym Eucharystii jest zawsze kapłan, pełniący swe posłannictwo w imię Chrystusa.

W przeszłości w niektórych krajach np. w Anglii, do zadań katolików świeckich należało głoszenie słowa Bożego w parkach i na drogach. Dziś na terenach misyjnych katecheta świecki, z braku kapłana, odczytuje teksty biblijne przepisane na dany dzień liturgiczny i podaje wiernym swoje przemyślenia, zwłaszcza podczas oczekiwania na rozdanie Komunii świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
s. Urszula Kwaśniewska SP
Dobrze jest nam, gdy czujemy się szczęśliwi, jesteśmy radośni, gdy wszystko nam wychodzi, cały świat widzimy wówczas przez różowe okulary. Gdyby jednak taki stan trwał nieustannie, gdyby nie było żadnych trudności do pokonania - nie rozwinęlibyśmy się. Złoto hartuje się w ogniu, a ludziom Pan daje "błogosławione" kryzysy, aby ich zahartować i umocnić w wierze. Dobrze się o tym pisze, ale trudniej to przeżywać...
 
s. Urszula Kwaśniewska SP
Kobiety broniące prawa do usuwania ciąży twierdzą, że ciało jest ich własnością. Mogą więc robić z nim, co się im żywnie podoba. Czy rzeczywiście maja takie prawo? Czy mogą się rządzić jak szara gęś w tak wielkich sprawach?
 
Bp Władysław Bobowski
Zadaniem dla nas, jest wziąć Maryję do siebie jako naszą Matkę duchową, Matkę Kościoła. Bierzemy Maryję do siebie na płaszczyźnie naszego umysłu, gdy Ją poznajemy, dostrzegamy w świetle wiary Jej wielką godność Matki Boga-Człowieka, gdy uświadamiamy sobie wielką rolę, jaką odegrała w życiu Chrystusa...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー