logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hosanna! Niedziela Palmowa na Jasnej Górze
 


Niedziela Palmowa rozpoczynająca czas Wielkiego Tygodnia przypadła w tym roku 25 marca. Na Jasnej Górze uroczyste wejście z palmami i Msza św. została odprawiona o godz. 11.00 w bazylice pod przewodnictwem o. Marcina Ciechanowskiego, paulina. 
 
Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym zostały zawarte przeżycia odnoszące się do najważniejszych tajemnic religijnych związanych z odkupieniem. Koncentrują się wokół wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, ostatniej wieczerzy, ukrzyżowania i zejścia do otchłani. 
 
O godz. 10.50 na jasnogórskim dziedzińcu przy udziale pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy, na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczęła się uroczysta procesja z palmami i obrzęd poświęcenia. 
 
Na czele wspólnoty paulińskiej obecni byli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
„Drodzy bracia i siostry, przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu” – mówił na początku obrzędu poświęcenia palm o. Marcin Ciechanowski. 
 
Po procesyjnym przejściu do bazyliki rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. 
 
 
Od najdawniejszych czasów upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jeruzalem odbywa się przez uroczystą procesję. Chrześcijanie obchodzą to wydarzenie naśladując aklamację i gesty żydowskich dzieci, które wyszły na spotkanie Pana i śpiewały ‘nabożnie’ Hosanna”. 
 
Pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzono już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W IV wieku procesja znana była już w Jerozolimie, gdzie odbywano ją śladami Jezusa z Betanii, przez Górę Oliwną do miasta męki i śmierci Zbawiciela. W czasie tej procesji biskup, jak niegdyś Chrystus, jechał na oślęciu w otoczeniu wiernych trzymających gałązki palm i śpiewających odpowiednie pieśni. 
 
Palmy przechowywane w domu, najczęściej umieszczone przy wiszących krzyżach na ścianie, przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, które uczcili biorąc udział w procesji. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com