logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Anselm Grün
I co tu zrobić? Poradnik dla zmagających się z codziennością
Wydawnictwo Jedność
 


Wydawca: Jedność
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7442-832-3
Format: 140 x 210
Stron: 256
Rodzaj okładki: twarda

 
Kup tą książkę

 

Coraz częściej kłócę się z moim mężem. Często początkiem są drobnostki, na przykład pieniądze. Kiedy byłam dzieckiem, wpajano mi konieczność oszczędzania, i boję się, że mąż wyrzuca nasze pieniądze w błoto, stwarzając tym samym zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Mąż zarzuca mi małostkowość. Czasem dochodzi do tego, że kłótnia staje bardzo ostra.

Jak rozsądnie i spokojnie uzgodnić sposób zarządzania pieniędzmi oraz zasady bezpieczeństwa finansowego?

Niestety, pieniądze w wielu rodzinach są albo tematem tabu, albo stałym punktem zapalnym. W tym przypadku nie chodzi jednak wyłącznie o pieniądze, lecz również o otrzymane wychowanie i o własną hierarchię wartości. Pani została wychowana w duchu oszczędności. To dobrze. Może to stanowić właściwą zasadę, dzięki której Pani mąż wszystkiego nie roztrwoni. Ale również Pani nie powinna czynić ze swojej oszczędności najwyższej z obowiązujących norm. Proszę sobie zadać pytanie, czy nie da się inaczej podejść do sprawy pieniędzy. Istotne byłoby poważne potraktowanie własnego lęku i ustalenie z Pani mężem jasnych reguł dotyczących tego, ile pieniędzy przeznacza Pani na wydatki związane z utrzymaniem domu, ile na zakupy itp. oraz ile pieniędzy macie co miesiąc odkładać, aby mieć oszczędności na starość. Jasne reguły, które zostały wspólnie uzgodnione, są lepsze od codziennych kłótni. Oczywiście sprawa dochodów i wydatków musi zostać uregulowana, w przeciwnym razie wciąż będzie dochodziło do kłótni.

Jednak nawet jeśli ustalicie właściwe zasady, które zapewnią Pani nieco bezpieczeństwa, pieniądze wciąż będą stanowić problem. Nie chodzi tu bowiem tylko i wyłącznie o pieniądze. Z pieniędzmi łączy się bardzo wiele innych spraw: może to być na przykład lęk o przyszłość lub lęk przed tym, że Pani mąż wydaje pieniądze na innych, kupując im prezenty, lęk, że zbyt mało troszczy się o rodzinę itp. Pieniądze oznaczają wsparcie. Jeśli Pani mąż wydaje za dużo, odnosi Pani wrażenie, że Panią krzywdzi, że pieniądze i ich konsumpcja są dla niego ważniejsze niż wasz związek. Proszę zatem zadać sobie pytanie, co dla Pani i dla Pani męża oznaczają pieniądze, jakie inne tematy wypływają w trakcie kłótni o pieniądze. Następnie proszę spróbować rozsądnie i trzeźwo o tym porozmawiać i ustalić jasne reguły.


Zobacz także
Joanna Rachoń
Z wieloma ciężarami przychodzimy do Boga, który w odpowiedzi na to wszystko, co – jak uważamy – upokarza, odpowiada słowami: „moc w słabości się doskonali”. Jego moc dla naszej słabości, bo ten wymagający Bóg jest jednocześnie Bogiem miłosiernym. To znaczy z miłości szalonym. Im jesteś słabszy, tym On jest hojniejszy...
 
Fr. Justin
To, że prostym ludziom często łatwiej odmówić "Zdrowaś Maryjo", niż modlić się do Chrystusa, ma przyczynę - moim zdaniem - nie w tym, że właśnie od Maryi oczekują oni Boskiej pomocy. Przeciwnie niż Chrystus - Ona jest im bliska właśnie dlatego, że jest tylko człowiekiem. Maryja, sama stworzona tak jak my - tak powiadają sobie ci ludzie - z pewnością pomoże mi w spełnieniu moich próśb.
 
Małgorzata Wszołek
Są ludzie, którzy czują się odpowiedzialni wszędzie, zawsze i za wszystko. Tak naprawdę są niby-odpowiedzialni, bo konkretnie za co, gdzie i kiedy? Czasami jesteśmy obecni wszędzie, pomagając wszystkim (nawet wbrew ich woli) pomagamy wyłącznie... własnemu samozadowoleniu. Przecież jesteśmy tak baaardzo odpowiedzialni, że aż wpychamy nos w nie swoje sprawy. Może to jest jednak przesadna odpowiedzialność? Tymczasem sprawy, które do nas należą, czekają nietknięte.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS