Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
I spotkanie w ramach „Wieczorów z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim”
 


24 lutego w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyło się drugie spotkanie z cyklu „ABC Wyszyńskiego - Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim”, który stanowi przygotowanie archidiecezji do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Z konferencją pt. „Wyszyński i jego model katolicyzmu ludowego” wystąpił pisarz i publicysta Paweł Lisicki.


Prelegent podkreślał, że pobożność ludowa Prymasa Tysiąclecia rozwinęła się głównie wokół kultu maryjnego. Stwierdził, że można nazwać go „geniuszem pobożności ludowej”, gdyż z jednej strony był księciem Kościoła, w którego sposobie bycia uderzało naturalne dostojeństwo, z drugiej zaś czuł lud, i w trudnych komunistycznych czasach stał po jego stronie, odwołując się do jego chrześcijańskich korzeni.

 

Licznie przybyli na spotkanie goście mogli obejrzeć fragment filmu pt. "Tajemnica tajemnic" oraz wysłuchać recitalu pieśni maryjnych. Konferencji towarzyszyła wystawa pt. „Rodzina Bogiem silna”, zainspirowana nauczaniem Prymasa o rodzinie.

 

Spotkanie prowadziła dziennikarka Radia Białystok Dorota Sokołowska. Jego organizatorami są Studium Teologii w Białymstoku PWTW, Katedra Teologii Katolickiej UwB, Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.


Teresa Margańska
www.archibial.pl