logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ikona Częstochowska na ŚDM w Panamie
 


Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” pielgrzymuje obecnie w intencji obrony cywilizacji życia przez stołeczną diecezję Quito w Ekwadorze. W styczniu przyszłego roku 34. Światowe Spotkanie Młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem ma się odbyć w Panamie. Jako główne hasło przewodnie wybrano słowa: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa” (Łk 1,38). Wszystko więc odbywać się będzie w duchu maryjnym. 
 
Ikona Częstochowska jest zaproszona! 
 
Abp Panamy José Domingo Ulloa Mendieta zaprosił Matkę Bożą Częstochowską na Światowe Dni Młodzieży i postanowił, że Jej bazą będzie kaplica p.w. św. Jana Pawła II. Młodzi na pewno przyjdą na spotkanie z Mamusią św. Jana Pawła II. Sam im opowiedział, jak się nim opiekowała po śmierci ziemskiej matki. 
 
Spotkania i prelekcje dla młodych 
 
Telewizja katolicka w Panamie podczas pobytu w biurze HLI oraz w Częstochowie przygotowała filmy informacyjne o historii Ikony oraz o pielgrzymce „Od Oceanu do Oceanu”. Będzie to wówczas także okazja do poruszania niezwykle ważnej tematyki obrony ludzkiego życia. Z tego powodu zdecydowano, że Ikona powinna przybyć do Panamy już na początku grudnia, gdy zjadą się wolontariusze z całego świata, którzy po szkoleniach i spotkaniach będą odpowiedzialni za porządek podczas całego spotkania. To światowa śmietanka katolickiej młodzieży. 
 
W jednym z kościołów stacyjnych 
 
Podczas Światowych Dni Młodzieży Ikona Częstochowska znajdować się będzie w jednym z kościołów stacyjnych. Natomiast podczas głównego spotkania z Ojcem Świętym będzie obecna patronka Panamy, Santa María la Antigua (Matka Boża Starsza). 
 
Tak, jak my Polacy uznajemy za patronkę i Królową Matkę Bożą Częstochowską, tak Panamczycy mają swoją Matkę Bożą Starszą, która w prawej ręce trzyma kwiat, a w lewej Dzieciątko bawiące się z ptaszkiem. U jej stóp klęczy modląca się kobieta, a aniołowie trzymają nad głową Maryi koronę. Wszyscy wiemy, że Maryja ma wiele wizerunków, jak kochana mama w rodzinnym albumie. Jej wizerunek w 1510 roku przywiózł na karaibskie wyspy Ameryki Środkowej hiszpański żeglarz i odkrywca Vasco Núnez de Balboa. Ta figura będzie obecna podczas spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. Natomiast obecność wędrującej przez świat „Od Oceanu do Oceanu” Ikony Częstochowskiej będzie okazją do zaprezentowania młodzieży z całego świata Jej ikonograficznego wizerunku i przekazania wiedzy o Jej historii i przesłaniu. Będzie także zwróceniem ich oczu na Polskę i sanktuarium na Jasnej Górze. 
 
Ofiarna pomoc ks. Leona 
 
Opiekunem – kustoszem Ikony w Ekwadorze jest polski misjonarz ks. Leon Juchniewicz, który ma wielkie doświadczenie duszpasterskie, gdyż pracuje tam już ponad 30 lat. Będzie też prowadzić spotkania z liderami podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, ponieważ znakomicie zna język hiszpański oraz historię i znaczenie Ikony Częstochowskiej. 
 
Samolotem do Panamy już w listopadzie 
 
Tak więc pod koniec listopada ks. Leon powinien zawieźć Ikonę do Panamy. Wszystko jest zaplanowane, ale najwyższy czas, aby kupić bilety na samolot. Wielki zjazd młodzieży z całego świata spowodował, że bilety podrożały. Jest wielu chętnych, więc najwyższa pora – można powiedzieć ostatni moment, aby te bilety na samolot do Panamy były jeszcze dostępne. 
 
Poświęconej kopii Ikony Częstochowskiej podczas drogi samolotem zawsze towarzyszy kustosz, odpowiedzialny za Jej bezpieczeństwo i odpowiednie traktowanie. Nigdy nie nadajemy Jej na cargo, jak zwykłego ciężkiego pakunku. Byłoby to uwłaczające godności Matki Bożej, która – jak wierzymy – jest obecna poprzez swoją Ikonę. Podróżuje zatem razem z kustoszem, który musi opłacić dodatkowy nadbagaż, a skrzynia z Ikoną jest ciężka – waży 45 kg. Do tego dochodzą elementy feretronu i oprzyrządowania. Dotychczas jednak ten system się sprawdzał i oprócz sporego zamieszania i wysiłku z wożeniem na lotnisko, było dobrze. Koszt biletów i opłata za nadbagaż wynosi ok. 930 dolarów. 
 
Panama w ogóle nie ma własnej waluty, wszystko funkcjonuje w dolarach amerykańskich. Bilet ks. Leona będzie kosztował ok. 730 dolarów, a przewóz Ikony 200. 
 
Pomóżcie przewieźć Ikonę do Panamy! 
 
Zwracamy się więc do Przyjaciół! To my, Polacy powinniśmy zadbać o naszą Królową i postarać się, aby mogła spotkać się z młodzieżą z całego świata. 
 
Liczymy na Was! Dolar amerykański ostatnio poszedł w górę, więc obecnie w przeliczeniu ze złotówek na bilet i przewóz Ikony potrzebujemy 3.440 zł. Ks. Leon prowadzi ubogą parafię i szkołę katolicką, więc nie ma żadnych możliwości, aby opłacić tę podróż. Ofiarowuje jednak swój cenny czas, pomoc i zaangażowanie duszpasterskie. 
 
Jak się złożymy i każdy na ten cel coś wrzuci do wspólnej skarbonki – damy radę! 
 
Ofiarowując 50,- 100,- 250,- 500,- zł – ile kto może, pomagasz Matce Bożej Częstochowskiej spotkać się z młodzieżą całego świata w Panamie oraz promujesz polską wiarę, tradycję, historię i kulturę, które tak bardzo są powiązane z Matką Bożą Częstochowską – Królową Polski! 
Bóg zapłać! 
 
W imieniu KPLŻ 
Ewa H. Kowalewska 
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia 
Human Life International - Polska 
 
www.odoceanudooceanu.pl
 
www.hli.org.pl/pl

jasnagora.com