logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Inauguracja roku Adademickiego 2016/2017 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
 


„Chrześcijaństwo, jako fundament Europy” to tytuł wykładu, który wygłosił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita łódzki, podczas inauguracji roku akademickiego 2016/2017 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzonym przez fundację Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.
 
Uroczystość inauguracji rozpoczęła Msza św. sprawowana w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie. Liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił Metropolita łódzki, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.
 
-„To już piąty rok działalności naszego uniwersytetu – mówiła podczas powitania Czesława Dreszer – dyrektor UTW. Dzisiejsze świętowanie, chcemy rozpocząć od Mszy św., aby modlić się za całą naszą społeczność akademicką.”
 
W swojej homilii, Metropolita łódzki odwołując się do ewangelii zwrócił uwagę na to, że nie tylko to co zewnętrzne, ale przede wszystkim to, co ukrywa wnętrze człowieka, jest bardzo istotne i ważne. –„Trzeba zrywać z tym co zewnętrzne, a dbać o to, by być wewnętrznie wolnym, by całkowicie zaufać Chrystusowi i być tylko dla Niego.”- podkreślił Arcybiskup.
 
Przypomniał także postać wielkiego papieża św. Jana XXIII, który w swojej posłudze – „zachwycił wszystkich wolnością wewnętrzną, łamaniem konwenansów i otwartością na drugiego człowiek. – podkreślił Pasterz Kościoła łódzkiego. Do wielkich tego świata zwracał się jak ojciec, dlatego też nazywano go, dobrym ojcem Janem.” – dodał.
 
Po zakończeniu liturgii, w auli parafialnej, został wygłoszony wykład inauguracyjny, w którym Ksiądz Arcybiskup przedstawił zagadnienia mówiące o chrześcijańskich korzeniach Europy i jej problemach historycznych i współczesnych.
 
Pasterz Kościoła łódzkiego, przybliżył rozwijający się od XVI wieku kryzys Europy, który rozpoczął się do wystąpienia dr Marcina Lutra w 1517 roku, poprzez przybicie na drzwiach kościoła zamkowego, swoich 95 tez. Działanie Lutra, które doprowadziło do rozłamu w Kościele, charakteryzowało hasło: „Chrystus tak, Kościół nie!” Kolejnym krokiem w historii, był rok 1717, kiedy to powstała pierwsza na świecie loża masońska, a wraz z nią ewolucja hasła, które wówczas brzmiało: „Bóg tak, Chrystus nie!” Chodziło tu oczywiście nie o Boga chrześcijańskiego, ale Boga, który jest wielkim zegarmistrzem. On uruchomił świat, ale wcale się nim nie interesuje. Apogeum walki z Bogiem, chrześcijaństwem i Kościołem, była wielka Rewolucja Francuska, która doprowadziła do tego, że ludzie przyznający się do wiary w Boga, oddawali za tę wiarę życie. Wiek XIX przyniósł ateizm i nowość hasła, które wciąż ulegało zmianie: „Bóg nie, człowiek tak!” To hasło oznacza, że w miejsce Boga, został postawiony człowiek, jego pragnienia i aspiracje, czego dowodem są dwa wielkie systemy, w których nie ma miejsca dla Stwórcy: system sowiecki i hitlerowski. Obecnie, w XX wieku obowiązywało i obowiązuje już zupełnie nowe stwierdzenie: „człowiek nie, idea tak!” Idea, której znaczenia nikt nie zna, nikt nie wie kim/czym jest. W dobie absolutyzowanej wolności, braku obiektywnej prawdy, człowiek sam decyduje co jest dobre, a co złe, co prawdziwe, a co fałszywe. Nikt i nic nie jest normą. Człowiek sam normy stanowi i o nich decyduje.
 
-„Receptą, na wyjście ze swoistego rodzaju kryzysu, który jest w Europie – mówi Metropolita łódzki, jest powrót do korzeni, do Boga, bez którego Europy się nie odbuduje!” – zaznaczył.
 
Na zakończenie, wszyscy uczestnicy inauguracji roku akademickiego wysłuchali tradycyjnego hymnu: „Gaudeamus igitur!”
 
www.archidiecezja.lodz.pl